1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 2019

1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 2019

1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 91 10.02.2019, 20:44

‘1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı

Amerika ve Avustralya’da başlatılarak hızla dünya ülkelerine yayılan, Türkiye’de de Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) öncülüğünde yürütülen “Dünya Cerebral Palsy Günü 1 Dakikada Dünyamı Değiştir” farkındalık kampanyası sonuçlandı.

Kampanyada, Eylül ayı boyunca http://tr.worldcpday.org/ sitesine, Cerebral Palsy’li bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak fikir ve öneriler gönderildi. Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden katılanların bir dakikasını ayırarak dâhil olduğu kampanyada; hareket sorunları, erişilebilirlik, fiziksel bağımsızlık, iletişim ve sosyalleşmeye yönelik geliştirilen 400 fikir oylandı.

Kampanya sonucunda; en çok oy alan 3 fikir belirlendi, şimdi ise; 50 bin dolar ödül karşılığında fikirleri hayata geçirecek yatırımcılar aranmaya başlandı. Yatırımcılar başvuruların20 Haziran 2014tarihine kadar,http://ideas.worldcpday.org/ adresinden yapabilir. Sonuçların ise; 21 Temmuz 2014 tarihinde açıklanacak.

En çok oy alarak dereceye giren fikirlerin ilki engellilerin fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak buluşların gerçeğe dönüşmesini sağlayacak tasarım ekiplerinin bir web sitesi üzerinden bir araya gelmesi için bir platform oluşturmak. İkincisi el beceri ve hareketleri kısıtlı olan insanlar için sıvıların dökülmesini engelleyecek özel bir kupa, üçüncü fikir de engelliler için özel tasarlanmış; kişiselleştirilebilen fonksiyonel yürüteç olarak belirlendi.

TSÇV Nigar EvginGeçtiğimiz yılın birincisi Türkiye’den Alper Şirvan olmuştu

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den oylamaya katılan Alper Şirvan’ın “güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye” proje fikri, en çok oy alan üç öneriden biri olarak Virginia Üniversitesi tarafından hayata geçirilmiş ve kendisine hediye edilmişti.

“Mutluluk duyuyoruz”

TSÇV Genel Direktörü Nigar Evgin, “Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak Avustralya ve Amerika’da Cerebral Palsy alanında öncü sivil toplum kuruluşlarının başlattıkları bu çok önemli Cerebral Palsy farkındalık kampanyasının 2 yıldır Türkiye öncülüğünü üstlenmekten mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl birinci olan Alper Şirvan’ın fikri, engellilerin sokağa daha rahat çıkmalarını sağlayacak. Dileriz ki bu sene de dereceye giren fikirler hayata geçerek, Cerebral Palsy’lilere ve diğer engel gruplarına umut ışığı olarak onların hayatlarını kolaylaştırır”  dedi.

1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 2019

1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 2019

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Erkeklerin Kadınlarda En Çok Etkilendiği Özellikler
 • Memede Acıma
 • Yitik Kuşlar Film Fragmanı Full İzle 2019-2020-2020

 • 1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 20

  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı


  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 70

  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 3

  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 10

  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 7

  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 98

  1 Dakikada Dünyamı Değiştir’ Kampanyası Sonuçlandı 23