95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 2019

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 2019

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 81 23.02.2019, 06:54

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim? Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler?

Geleneksel olarak, araba sahipleri kendi aralarında tartışıyorlarhacim, 95 yerine 92 benzini doldurmanın mümkün olup olmadığıdır. Her araca verilen talimatta, aracın motoruyla birlikte kullanılması gereken, izin verilen yakıt işareti belirtilmiş olmasına rağmen, bu tartışmalar asla durmaz. Bu tür yakıtlar arasında ne fark olduğunu ve birbirini değiştirmenin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışalım.

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim

Benzinin özellikleri

Rusya'da kullanılan en önemli parametreyakıt bir oktan sayısıdır. Sayı 92, 95, 98 bu parametreyi gösterir. Oktan sayısı patlama yakıtının basınca karşı direncini belirler (kendiliğinden tutuşma ve patlama). Oktan sayısı ne kadar yüksek olursa, patlatma eşiği de o kadar büyüktür. Bu, AI 95 benzini ile çalışmak üzere tasarlanan motorların, AI 92'yi benzinle sistematik olarak doldurması durumunda daha çabuk aşınacağı anlamına gelir, hızlı aşınmanın nedeni, sıklıkla meydana gelen bir patlama olayıdır.

Oktan sayısı için önemli bir özelliktirTüketici Bununla birlikte, benzin özellikleri tükenmiş değildir. Ayrıca, petrol arıtımı benzin üretimi için bir teknoloji yoktur. doğrudan bir işlem yağı ile elde edilir Benzin, oktan sayısı 60 sonra, oktan sayısını arttırmak için çeşitli yöntemler kullanmak. 85'e oktan değerinin ortaya ve sonra daha oktan sayısını arttırmak için yönetir alkollerin ve eterlerin temelinde, çeşitli katkı maddelerini sağlayan en sık kullanılan katalitik kraking (hidrojen çatlaması). Daha önce bu bileşik kurşun, demir ve manganez için kullanılır, ancak ilave maddeleri gibi, hava nedeniyle olumsuz etkileri yasaklandı.

аи 92

Alkol ve eterlerin ilavesi ileYakıtın özellikleri değiştiği için, benzinin bileşimi değişir, dolayısıyla uzun süreli depolama için tasarlanmamıştır ve mutlaka taze olmalıdır. Ne yazık ki, Avrupa standartlarının gereksinimlerini karşılayan gerçekten iyi bir benzin bulmak neredeyse imkansız. Ve benzin istasyonlarında "EURO-5" yazısı - sadece reklam.

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim?

Ve şimdi asıl soruya dönelim. Özellikle otomobil için yakıtın her iki türde yüksek kalite göz önüne alındığında 92 veya 95. onun motorunu çalışmaya ayarlanmış benzin, iyidir - Sadece doğru daha iyi olduğunu benzin belirlemenin imkansız olduğunu unutmayın.

92 veya 95

Örneğin, tankı oktanlı yakıtla doldurursanızGerekirse daha önce tavsiye edilenden daha düşük bir sayıda, yanma odası içinde karışım ateşlenir. Yani benzin sonra değil emme valfleri, kapanması sırasında bile yanacak. Motor karbon birikintilerinin oluşturacak silindir duvarları üzerinde hızlı aşınma oynak sürtünme parçaları çalışır: Bu da patlatma işlemi kendi problemlerini eklemek için, hava-yakıt karışımının patlaması türetilen enerjinin bir kısmını, boşa anlamına gelir. Biz arabada, motor 95 oktanlı benzin için tasarlanmıştır benzin AI 92 dökmek gerekmez sonucuna vardık.

Ters durum

92 benzin doldurup doldurmayacağınızı anladık95 yerine, ama tersi durum nedir? Sürücüler arasında 95. benzinin motorun daha verimli çalışmasına izin vereceği ve 92 m benzinle çalışacak şekilde tasarlandığı konusunda bir yanlış anlama var. Fakat aslında, ters durum da motora zarar veriyor, çünkü karışımın tutuşması gecikecek ve bu da aynı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Modern otomobillerin olduğunu unutmayın.Yeterince akıllı ve değiştirilen oktan sayısı için motorun parametrelerini otomatik olarak ayarlamak için bir sisteme sahip. Doğru, küçük bir aralıkta değişiklik mümkündür. Araba pistinin "beyinleri":

 1. Patlama.
 2. Motor devri
 3. Hava-yakıt karışımının bileşimi.
 4. Karışımın tutuşma anı.

Gerekirse, motor çalışacaktırelektronik kontrol ünitesi tarafından düzeltildi. Ancak, bu birimin çalışmasının sınırlı olduğunu ve oktan sayılarındaki farkın büyük olması durumunda, yardımcı olmayacaktır.

ne benzin doldurmalıyım

Hemen hemen tüm modern arabalaroktan sayılarındaki fark% 3'ü geçmediği için 92 veya 95 işaretli benzini doldurmak için. Ancak, her durumda sistematik olarak yapılamaz. Sürücünün boş bir tankı olduğu ve yakıt ikmal istasyonunda yakıt bulunmadığı durumlar vardır. Bu durumda, az miktarda uygun olmayan benzin dökülmesine izin verilir.

Uzman tavsiyesi

Çoğu uzmanlar92. 95 benzin doldurun ve tersi. Gerçek şu ki, motorlardaki daha yüksek güç, sıkıştırmayı artırarak elde edilir. Sonuç olarak, benzinin antiknock özelliklerine olan gereksinimler artmaktadır. Ve eğer yanma odalarındaki sıkıştırma oranı 10.5'ten fazlaysa, o zaman sadece 95'inci benzin kullanılmalıdır.

Sıkıştırma oranı 10.5 daha az ise, bu durumda, motor oktan sayısı 92 olan bir yakıt ve AI 95 karışımının ateşleme gecikmesi benzinli markalar kullanımından çalışmak üzere konfigüre edilir.

95 yerine 92'yi yeniden doldurabilir miyim

Bir tasarruf var mı?

Sürücüler 92'yi doldurmanın mümkün olup olmadığı hakkında tartıştıklarında95 yerine benzin, daha sonra çoğu zaman para ekonomisini bir argüman olarak kullanır. Aslında, tasarruflar çok azdır (litrede 1-2 ruble), pratik olarak yoktur. Ortalama olarak, bir yıl boyunca sürücü 3-4 bin ruble (yaklaşık 15 000 km) ile tasarruf edebilecektir. Bununla birlikte, "yanlış" benzinin sistematik kullanımı, garanti onarım hakkının kaybedilmesine yol açabilir. Birçok araç sahibi, kullanılan yakıtı analiz ettikten sonra garanti hizmetinden mahrum bırakıldı. Bu nedenle, 3-4 bin rublelik tasarruf, nihayetinde santralın silindir piston grubunun revizyonu için harcanan büyük bir miktar ile sonuçlanabilir.

Sonuç olarak

Şimdi bunun yerine 92 yerine yakıt ikmali yapabileceğinizi biliyorsunuz.95-inci benzin ve sonuçlara yol açabilir. Aşırı zorunluluk olmadan, motorunuz için tasarlanmamış olan yakıtları kullanmayın, çünkü sonuçta kötü sonuçlanabilir. Aracınızın teknik belgelerine baktığınızdan emin olun, motorunuza hangi benzinin dökülmesi gerektiğini ve sadece mümkünse kullanmayı deneyin.

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 2019

95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 2019

Related news

 • Kendi elleriyle çiçekler - basit ve özgün
 • Türkmalı 13. Bölüm Fragmanı izle
 • Yaz elbiseleri

 • 95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 50

  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler


  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 84

  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 77

  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 32

  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 40

  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 60

  95 yerine 92 benzin doldurabilir miyim Benzin oktan sayısı içten yanmalı motorun çalışmasını nasıl etkiler 42