Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadırAra konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır


Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 48 19.02.2019, 03:54

Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır.

Birçok parazitin yaşam döngüsü inanılmazkompleksi. Gelişimin tüm aşamalarından geçmek için, ev sahiplerini birkaç kez değiştirmeleri gerekiyor. Bu ana bilgisayarlardan biri ana olacaktır. Vücudunda, parazit cinsel veya aseksüel olarak çoğaltabilir. Ancak ara sunucu hakkında konuşacağız.

Ara sunucu nedir veya kimdir?

Ara konak bir böcek, bir hayvandır.ya da organizma paraziti larval evresinde yaşama olasılığını veren bir kişidir. Ara konakta aseksüel üreme meydana gelebilir. Örneğin, insan vücudu, malarial plasmodium, ekinokok ve diğer parazitler için geçici bir habitat sağlar.

aradaki adam

Ancak, bir parazitin bulunduğu her organizmaGelişimin farklı aşamalarını ziyaret etti, ara ustası sayılır. Bu, sadece bir hayvanın adıdır, organizmadaki geçiş, bir sonraki parazit gelişim döngüsüne geçiş için vazgeçilmez bir durumdur.

Parazit ara konakçının vücudunda nasıl davranır?

Larvaların orta ortamdaki davranışları 3 türe ayrılır:

 1. Ara organizma larva için hazırlarson ana bilgisayara aktarın. Bu durumda, fark edilir bir gelişme yoktur. Canlı bir örnek, memeli organizmada gelişen, arka bacakların ısırıklarının kan ile proboscisine girdiği, böcek bağırsak formunun hayatta kaldığı ve bir sonraki memede başka bir memeliye iletildiği tripanosomlardır.
 2. İkinci davranış türü vücutta görülür.Parazitlerin önemli ölçüde değiştiği, ancak çoğalmadığı ara konaklar. Vücudun çıkışında, girmiş olan parazitlerin sayısı artmaz. Böyle bir gelişim döngüsü, çeşitli türlerde solucanlar ve zincir kurtları içinde bulunur.
 3. Üçüncü tip davranış gözlenirsebir ara konak, sadece gelişim değil aynı zamanda aseksüel reprodüksiyonun gerçekleştirildiği bir organizmadır. Bu durumda, bir parazit, ara organizmaya yanacaktır ve çıktıda, son konakçıların enfeksiyonu için birkaç bin kez hazır olacaktır.

Parazitlerin ara konakları

Belirli bir parazit türü düşünün, ana sahibi bir erkek, ara sahibi - sığır (bir inek, bir boğa). Bu silahsız bir boğa zinciridir.

ara konak

İnsan vücudunda bu en büyük grupSolucan kötü işlenmiş sığır eti ile alır. Zesters, dokulara sokulur ve aktif gelişmeye başlar. Bu gelişimin sonucu insan bağırsağında yaşayan devasa bir tenyondur. Solucanın uzunluğu 12-14 metreye ulaşabilir!

Ana konakçının vücudunda parazit olabilirYirmi yıla kadar yaşamakta, bu süre zarfında bağırsaklarla birlikte bağırsaklardan ayrılacak milyarlarca yumurta üretmekte, bunlardan bazıları ara konakçının vücudunda gelişmeye devam edecektir. Söylendiği gibi, bu durumda ara sahibi bir inek veya boğadır.

Büyük boynuzlu bu temsilcilerin bağırsaklarındayumurtadan sığırlar, özel kancalarla donatılmış larva (onkosfery) görünecektir. Bağırsak dokularını delecek ve vücudun her tarafına yayılacaklar. İneklerin kaslarında larvalar bir sonraki aşamaya geçecekler, ana taşıyıcıyı vücuda girmeyi bekleyen Finleri oluştururlar.

Karaciğer kokusu

Bir kompleks ile başka bir parazit türü düşününBirkaç ara konak barındıran bir olgunlaşma döngüsü. Bu hepatik trematodlar adı verilen bir gruptur. Bu, hepatik ve kedi kumu, dev, mızrak ve Çin trematodu içerir.

hepatik trematodun ara konakçısı

Karaciğerdeki ilk ara konaktesadüftü - Bir deniz tarağı. Vücudunda larvalar çeşitli dejenerasyon aşamalarına maruz kalır: miracidia, sporocysts, redias. Ve sadece üçüncü nesil larva - kuşaklar, sonraki ara konakçıyı bulmak için yumuşakça vücudunu terk ederler.

Karaciğerin ikinci ara konakçısıflukes (flukes) - balık. Çoğu zaman onlar cyprinids ailesine aittir. Tuzlama teknolojisi ihlal edildiğinde veya termal işleme balık dokularından yetersizse, çekerler son konakçının organizmasına, karaciğer veya safra yoluna yerleşir. Bir erkek için, Çin trematodu ve kedinin fluke'u tehlikelidir.

Lancet şeklindeki trematod

Başka bir tür, vücuttan mızrak şeklinde trematoddur.İlk ara yumuşakça, bir sonraki ara konakçıya, karıncaya ve daha sonra da, herbivore ait son ev sahibinin organizmasına girer.

Gelişim döngüsüne vücuttan tekrar edildiYumurtaların ana sahibi, doğal çevreye, yani havuza girmelidir. Burada ara sahibi tarafından "yutulur". Bu, bir insanın su kütlelerinin temizliğini yeterince takip etmediğinden ve yeterli temizlik olmadan atık suyun deşarj edilmesine izin verdiği için, nesilden nesile gerçekleşir.

parazitlerin ara konakları

Evrim, parazitleri zorlayarak, büyük ve büyükkonakları değiştirir, bir organizma üzerindeki yükü azaltır, intraspesifik rekabeti azaltır ve bir koşula bağımlılığı ortadan kaldırır. Karmaşık bir evrimsel yol, parazitlerin genetik seviyesinde sabitlenir ve gelişimin her aşamasında maksimum fayda elde etmelerine izin verir.

Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadırAra konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır

Related news

 • TEDMEM 2014 – 2015 Eğitim Atlası Yayınlandı
 • Domates ve peynir fırında pişirilmiş domuz - birkaç pişirme seçeneği
 • Labneli Kaşık Dökmesi
 • Sevimli Mantar Yapımı
 • Polly Videoları Sayfa 2
 • Kuzey Amerikanın keşfi, araştırılması ve coğrafi konumu

 • Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 48

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır


  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 74

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 45

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 19

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 14

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 73

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 92

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 70

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 68

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 67

  Ara konak, parazitin yaşadığı ve çoğaldığı organizmadır 71