Arabaşı

Arabaşı

İbrahim bey kampanyamıza yöresel bir lezzetle katılmış. Emeğin sağlık.

KÜLTÜREL BİR DEĞER: Doymak için yemedik biz bu yemeği. Doymak için pişirmedik. En büyük farkı bu olsa gerek diğer yemeklerden. Oysa en zor yemeğin hazırlanışı kadar uğraş isteyen, sabır isteyen ve emek gerektiren bir yemek. Ne akşam yemeğimiz oldu bu, ne de öğle yemeğimiz. Gecenin en geç demine sakladık soğuk kış akşamlarında. Güz gelince düşürmeye başladık mutfaklarımıza. Kış mevsimi boyunca bu yemeğin pişmediği mutfak tanımadık bozkırdaki şehirlerde. Ta ki cemre düşene dek soframıza. Bahar geldiği zaman unuturuz bu yemeği. Yazın özlemeye başlarız. Kış gelse de pişirsek diyerek. Adının içindeki araba bakıp ta Arabistan’dan gelmiş sanmayın. O bizim soğuk kış gecelerinize sıcak bir hava getiren arabaşı çorbasıdır. Nedense yazın pek hatırlanmaz. Kışın her gece bir evde konaklar o. Arabaşı adı nereden geliyor acaba? Hiç merak ettiniz mi? Arapların böyle bir aşı olmadığı malum… Hepimiz biliriz. Hem kış günlerinin yiyeceği diye lezzetini duya duya içeceğiz, hem de genellikle sıcak ülkelerde yaşayan Arapların aşı diyeceğiz. Olmayacak şey… O halde ne. “Arabaşı bilindiği gibi ve öncelikle Arapların aşı değil. Kaynar kıvamdaki acılı çorbayı, buram – buram sıcakta, Arap nasıl içsin Hem o sıcakta hamur tutar mı . ?Arabaşının aş ile de ilgisi yok. Yani ara aşı da değil… Bu çorbamızın adı yine bize ait. Arabaşı bizim birlik ve beraberliğimizden kaynaklanmıştır. Hani aynı yaş grubundan ve arkadaş olanlar, zaman zaman yemekli davetlerde bir araya gelirler, sıra geceleri düzenlerler ve bu daveti; bu akşam çorbayı bizde içeceğiz… Diye yaparlar ya! İşte tatlısı, tuzlusuyla çeşitli yemeklerin, tatlıların yendiği, bu sofralardaki eksiklik ve fazlalık görüntüsünü önlemek ve sıra gecelerine katılanlar arasındaki fakir-zengin ayırımını ortadan kaldırmak için herkesin rahatlıkla yiyip-içebileceği çorbada karar kılınmış ve çorba içilir hale gelmiştir. Sıra dediğimiz, haftada bir veya belirli ARA ile yapılan bu kış günü gecesi toplantılarında, yemek yerine çorba içilmeye başlanmıştır İç Anadolu bölgesine has yöresel bir yemektir Arabaşı çorbası. Özellikle Konya, Karaman kayseri ve Yozgat yöresinde çok tanınan ve çok sevilen bir yemektir. Arabaşı tavuk etiyle pişirilen ve sıcak olarak hazırlanıp, siniye dökülerek soğutulan hamurla birlikte sunulan bir çorbadır. Kaşıkla siniden alınan hamurun çorbaya daldırılarak yutulmasıyla yaşanan ve yaşatılan kültürel bir değerimizdir. Daha önce hiç yemeyenler arabaşını yutmakta zorlanabilirler evet yanlış duymadınız bu yemek çiğnenmiyor yutuluyor. Arabaşının Konya ve çevresinde bazı farklı yeme kuralları vardır. Sini üzerinden kesilerek kaşığa alınan hamurun çorba tasına daldırılıp çıkarılması sırasında hamuru tasa düşüren, ceza olarak bir sonraki arabaşı partisini vermeyi kabul etmiş sayılır.

ARABAŞIARABAŞI

Malzemeler:

Tavuk veya horoz eti, tercihen tavşan hindi keklik etleri arabaşı çorbasını daha cazip hale getirmektedir.
Yarım kilogram kadar tereyağı.
Kurutulmuş acı biber yaklaşık 10 adet.
Acı tercihe bağlı olarak 1 tatlı kaşığı pul biber veya biraz arttırılabilir.
Et suyu10 su bardağı,
Su,
Limon
Un

Yapılışı:

Arabaşı çorbası, arabaşı ve hamur olmak üzere iki bölümlüdür.

ÇORBA:

Büyükçe bir tavada tereyağı eritilir. Unun bir kısmı tavaya dökülür rengi kahverengi oluncaya kadar (meyene şeklinde) kavrulur. Kavrulan bu un büyük bir tencereye alınır. Daha önce haşladığımız tavuk suyu yavaş yavaş karıştırılarak tencereye dökülür. Un çorbası kıvamına getirilir. Kurutulmuş acı biber, tuz ve yeteri kadar su ilave edilir. 45 dakika kaynatılır. Haşlanmış tavuk didilerek etleri bu suyun içine atılıp kaynatılabilir veya çorba sofraya konduğunda sonradan da ilave edilebilir. Çorbaya yeneceğinde limon sıkılır, pul biber ilave edilebilir ve yanında kornişon turşu yenebilir.

HAMUR:

Bir kapta ılık suya un bulanır. Daha sonra bu bulamaç tencerede kaynayan suya yavaş yavaş dökülerek karıştırılır ve bir müddet pişirilir. Belli kıvama geldikten sonra tepsi veya siniye yaklaşık 1,5 cm. kalınlığında ince olarak dökülür. Hamur soğumaya bırakılır. Tahta kaşık ile alınan hamur tasa konan arabaşı çorbasına batırılarak hamur çorba suyu ile çiğnemeden yutulur. Mide ve barsak tembelliğine iyi gelir. Damaklarda eşiz bir tat bırakan bu sıcak ve acılı çorbanın tadını merak edenleri, çiğnemeden nasıl yemek yenilir diyerek düşünenleri, doymak için değil de zevkine ve çerez niyetine içilen bu çorbanın hazzına ermek isteyenleri Karaman iline, Türk dilinin başkentine bekliyoruz. 2019 Sezonu kapandığı için 2019 yılı kışına artık.Related news

 • Yemek Hazırlarken Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Çözüm
 • Burçlara göre makyaj önerileri
 • Yulaflı kinoa çıtırları
 • Sebze Çorbası (Terbiyeli)
 • 2019 MODASINDAN ESİNTİLER

 • Arabaşı

  Arabaşı


  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı

  Arabaşı