Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır 2019

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır 2019 Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Mucize yağ ya da sıvı altın da denilen argan yağı, Fas’a özgü argan ağacının meyvesinden elde edilen değerli bir yağdır. Yüzyıllardır gerek ilaç gerek saç, tırnak veya cilt bakımında insanların kullandığı bir madde olmakla birlikte günümüzde de oldukça popülerdir.

Hatta argan meyvesi o kadar besleyicidir ki keçiler sırf onları yemek için ağaçlara tırmanırlar. Bu besleyici ve sağlıklı yağ, Fas’ta bulunan, şu anda UNESCO koruması altındaki argan ormanının yerlileri tarafından çok uzun zaman boyunca ağacın meyvesi ezilerek çıkartılmak suretiyle kullanılmıştır.

İçeriğinde bulunan A,C ve E vitaminleri, antioksidanlar, linoleik asit ve omega-6 yağ asitleri sayesinde, saçlara uygulandığında hücre üretimini destekler böylece sağlıklı ve parlak saçlara sahip olursunuz. Doğru ve düzenli kullanıldığında gözle görülür değişimler olacaktır.

Bu sebeple argan yağı lüks markaların kozmetik ürünlerinde olmazsa olmaz bir içeriktir. En güzel yanı ise lüks ürünlere para vermenize gerek yok, bir şişe argan yağı alıp tek başına saçlarınıza uygulamak da yeterli olacaktır.

Argan Yağının Faydaları argan yağı

1) Kepek ve kuruluğu alır

Argan yağı harika bir nemlendiricidir, kepeğe ve kuru saç derisine karşı içeriğindeki antioksidanlar ve E vitamini sayesinde çok etkilidir. İçeriğinde bulunan özel yağ asitleri de saç derisinin iltihaplanması önleyip kuruluğunu aldığı için de tercih edilmektedir.

Bir çok insan saç ve saç derisi kuruluğundan sonuç olarak da kepekten şikayetçidir çünkü genellikle kullanılan kozmetik şampuanlar saçın nemini alıp kuru bırakmaktadır. Ancak saçın sağlıklı olması için yağa ihtiyacı vardır ve uzun süre kuru bırakıldığında kepek oluşumu gerçekleşir.

Kepek için de kepek şampuanı kullanılır ancak bu tür ürünler de saçınızı ve saç derinizi, içindeki kimyasallarla daha çok kurutur ve sonucunda kafanızda bolca kimyasal ve kepekli saçlar ile mutsuz olursunuz. Bunun yerine düzenli argan yağı kullanımı kurtarıcınız olacaktır.

2) Elektriklenmeyi alır ve kırık uçları onarır 

Argan yağının saçı sakinleştirici ve onarıcı etkisi sayesinde, doğal bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Duş sonrası kuruttuğunuz saçlarınıza biraz uygulayıp saçlarınızın üzerinde bırakmak, uzun süreli bir pürüzsüzlük kazandıracaktır.

3) Saç kurutma makinelerinden ya da düzleştiricilerden korur

Saçları kimyasal maddelerle sertleştiren diğer sözde “koruyucu” ürünler yerine, saçlarınızı kuruturken ya da düzleştirirken sıcaktan ve yıpranmadan korumak istiyorsanız argan yağı size yardımcı olacaktır. Hem de besleyip daha da güçlenmesine yardımcı olacaktır.

4) Yüzme sonrası bakım yapar 

Havuzlarda kullanılan kimyasallar ve klor ya da denizde bulunan tuz oranı saçlarımız için yorucu ve yıpratıcıdır. Havuza ya da denize girdiğiniz her sefer çıktıktan sonra durulayıp argan yağı ile beslerseniz saçlarınızın sağlıklı görünümünü koruyabilirsiniz.

Yüzmeniz bittiğinde saçlarınızı klorlu ya da tuzlu bekletmeden yıkayıp nemlendirmelisiniz, sonrasında da (ihtiyacınız varsa) tekrar argan yağı ile bakım yapabilirsiniz.

5) Saç dökülmesini tedavi eder 

Hem erkekler hem de kadınlar saç dökülmesinden muzdariptir. Erkeklerin sorunuymuş gibi görünse de günümüzde saçlarını hızla kaybeden kadın sayısı da oldukça fazladır. Saçlarınız dökülmeye başladığında umursamamak yerine üstüne düşülmelidir.

Argan yağı saç dökülmesi tedavisinde önerilir, hatta saç derisini besleyici etkileriyle yeni saç çıkartmak konusunda da tercih edilir. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmesi için ilaç yerine düzenli olarak argan yağı kullananların %44’ünün, hem saçları eskisinden çok daha güçlü ve sağlıklı çıktığı, hem de ilaç kullanmanın yan etkileri olmadan tamamen doğal bir çözüm olduğu için argan yağını tercih ettiği ortaya çıkmıştır.

6) Bukleleri belirginleştirir 

Kıvırcık saçları olanların en büyük derdi buklelerin belirgin olmaması, sönük ve parlak olmayan dalgalardır. Argan yağının saçı sakinleştirici ve şekillendirici etkisi size bu konuda yardım edebilir. Birkaç damla argan yağını şekillendirici olarak saça uygulamak sadece parlak değil aynı zamanda eskisinden daha güçlü bukleler sağlayacaktır.

7) Saça parlaklık katar ve güçlendirir 

Argan yağı saça uygulandığında direkt saç tellerinin içine nüfus eder ve içten dışa güçlendirerek saçın doğal parlaklığını kazanmasına yardımcı olur. Düzenli kullanım ile saçlar hem güçlenir hem de zamanla gerçekten parladığını gözle görebilirsiniz.

8) Güneşten korur 

Güneş saç için genellikle yararlı ve sağlıklı olsa da bazen özellikle de yazın saçlarımız çok fazla UV ışınından dolayı parlaklığını ve direncini kaybedip sönebilir. Bunun için de argan yağının bir kaç damlasıyla saçlarınızın üzerinden geçmek, güneşe karşı koruma sağlarken aynı zamanda da saçı beslediği için çok doğru bir tercih olacaktır.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır vrew

Argan yağının saça uygulanması için 3 farklı yol izlenebilir. Bunlar;

1- Argan yağı şampuanı 

Argan yağı saç için çok yararlı ve besleyici bir yağ olmakla birlikte şampuan içerisinde kullanımı da oldukça yaygındır. Argan yağı saç uzattığı için kadınlar tarafından büyük ilgi görmektedir, dolayısıyla şampuanları ve kremleri de öyle.

Günümüzde hazır satılan argan yağlı şampuanlar bolca satılmakta olmasına rağmen eğer emin olamıyorsanız ya da ekstra para vermek istemiyorsanız, evde kendi şampuanınızın içine 1-2 kapak argan yağı ekleyerek kendi argan yağlı şampuanınızı yapabilirsiniz. Normal şampuanınız gibi kullanmaya da devam edebilirsiniz.

2- Argan yağlı nemlendirici 

Yine hazır olarak satılan içinde argan yağı bulunan nemlendiricilerden almak istemiyorsanız evde kendiniz duş sonrası kuruttuğunuz saçlarınıza uzunluğuna ve saç yoğunluğuna göre ayarlayıp yedirdikten sonra bir tarak yardımıyla da iyice dağıtabilirsiniz. Eğer ince telli saçlarınız varsa olabildiğince diplere sürmemeye çalışın.

3- Argan yağı maskesi 

Argan yağı denilince herkesin aklına argan yağı ile saç maskesi gelmektedir. Bunun sebebi de gerçekten oldukça etkili ve yapımının kolay olmasıdır. Kuru saçlarınıza dipten uca iyice ıslanacak şekilde argan yağını uygulayın. İsteğe göre argan yağının yanına lavanta ya da hindistan cevizi yağı da katılabilir.

Yağlama işlemi bittikten sonra saçınızı toplayın ve streç film ya da havluya sarıp bekletin. Eğer zamanınız varsa bu şekilde bütün gece kalması tavsiye edilir. Zamanınız yoksa ya da uğraşmak istemiyorsanız 3-4 saat beklettikten sonra saçınızı açın ve yıkayın.


Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır 2019

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır 2019

Related news

 • Temel olarak ev yapımı aşamaları ahşaptan yapılmıştır
 • Humbaba - sünni orman koruyan kötü dev
 • Şems aslan zayıflama
 • Sevilen biri için orijinal evlilik yıldönümü hediyesi
 • Şevval Sam Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

 • Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır


  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır