Arpanın faydaları 2019

Arpanın faydaları 2019 Arpanın faydaları

arpanın faydaları

ARPA NEDİR ARPA SUYUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR

Arpa belkide çoğumuzun bildiği gibi bir tahıl türüdür. Arpa suyu denildiğinde ise ilk akla gelen bira olacaktır. Keyif alarak içilen bir içecek olan biranın hammaddesi arpadır. Fakat bunun yanısıra arpanın ve arpa suyunun insan sağlığı pekçok faydası bulunmaktadır. Şimdi arpa nedir, faydaları ve zararları nelerdir açıklayalım.

Arpa Nedir:

Arpa (hordeum vulgare) : Buğdaygillerden; taneleri ekmek ve bira yapmakta kullanılan bir bitkidir. Hayvan yemi olarak da verilir. Nişastası boldur. Kavrulup kahveye de karıştırılır. Arpa bir tahıl türü olup içeriğinde çözülen ve çözülemeyen lif bulunmaktadır.Arpa yaz aylarında yetişir ve kurutulduktan sonra tahıl olarak kulllanılır ayrıca arpanın suyundan da içki olarak bira elde edilir Buğdaygillerden nişastası bol bir bitkidir. Protein, B1, B3, B6 vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez mineralleri açısından zengin bir besindir.

Arpanın Faydaları:

* İdrar yollarını ve idrar yollarındaki iltihapları temizler.
* Dil iltihaplarına karşı da yararlıdır.
* Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.
* Arpa, sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse faydalı olur.
* Prostat büyümesini önler.
* Baş ve boğaz ağrılarını dindirir.
* Asabi kusmaları durdurur.
* Temriye ve mayasılda haricen kullanılır.

Arpanın Zararları:

Arpa çimeninin kurutulmuş kapsül ve tozları ticari olarak satışa sunulmakla birlikte taze sıkılmış suyu tercih edilmelidir. K vitamini açısından çok zengin olan arpa, kanının pıhtılaşmaması gereken kişilerde kullanılması önerilmez. Bununla birlikte bilinen bir yan etkisi yoktur.

Arpa Nasıl Kullanılır:

Arpa taneleri ekmek yapımında kullanılır. Ayrıca, hayvan yemi olarak da kullanılır. Kavrulup kahveye karıştırılır. Arpa saplarının ezilip un haline getirildikten sonra katır tırnağı otu, mine çiçeği ve papatya ile birlikte kaynatılması ile elde edilen arpa çayı yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazmlara karşı da koruyucudur.www.kadinlariz.com

Arpa Çayı Nasıl Yapılır:

Bir litre suda bir avuç arpa, kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Üzerine bir limon sıkılır. Balla tatlandırılır. Yudum yudum içilir.

Arpa Çayının Faydaları:

* Ateş düşürücü bir ilaç özelliğindedir.
* Nezleyi, gribi, ağız ve boğaz, mide ve bağırsak, akciğer, karaciğer, dalak,böbrek, prostat, mesane iltihaplarını iyi eder.
* Öksürüğü, yarım baş ağrısını, asabi kusmaları, kansızlığı ishali, pekliği, kemik zafiyetini romatizma ve adale ağrısını, sıkıntıyı giderir.
* İshale karşı tatlandırmadan veya tatlandırıp oda hararetinde içilir.
* Bebeklere sıcak içirilmez.

Arpa Çimi Faydaları:

Arpanın yeşil sapları ve yaprakları dünyada insanoğlu için doğumdan ölüme kadar tek başına tam besin desteği olabilecek özelliğe sahip tek bitkidir. İçinde sayısız vitamin ve mineral içerir. 6 cm civarındayken insanın tüm besin ihtiyacını karşılayabilecek bir bitki haline gelir ve ek olarak da klorofil desteği sağlar. Arpa çiminde 5 adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan laboratuar tahlillerinde arpa çiminde 70’in üzerinde mineral bulunmuştur bunlardan bazıları kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfordur. Arpa çiminde ayrıca 18 amino asit bulunmaktadır. Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Arpa çiminde bulunan proteinler polipeptid, ya da bir başka deyişle daha küçük proteinler, olduklarından kanda emilimi daha hızlı ve doğrudan olur. Arpa çimi yapraklarında da enzimler vardır. Çoğumuz pişirilmiş yemek yediğimizden gıdalardaki enzimleri besinlerden yok ederiz. Taze arpa çiminde binlerce aktif enzim bulunmaktadır.

Arpa Ununun Faydaları: Arpa unu bal ve sirkeye karıştırılıp yüze maske yapılırsa yüzdeki çilleri siyah lekeleri ve sivilceleri izale eder.


Arpanın faydaları 2019

Arpanın faydaları 2019

Related news

 • Mantarlı Karışık Et Tarifi
 • Domates Çorbası Tarifi 3 – Çorba Tarifleri
 • Dalgalı Kaş Makyaj Hilesi Nasıl Yapılır
 • Şık-asimetrik-etek-2013
 • Etiket: Ramazan Sofrası

 • Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları


  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları

  Arpanın faydaları