Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 2019

Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 2019
01.04.2019

Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 16

Astana hangi sene Kazakistan'ın başkenti oldu? Başkent hangi şehirden önceydi?

Modern Kazakistan, şehrin muhteşem güzelliğinin bulunduğu - Astana'nın bulunduğu Akmola'nın canlanan eski stepleri.

Astana hangi sene Kazakistan'ın başkenti oldu? Ve ne gibi sebeplerden dolayı? Esas sebep, eski sermayenin çevre alanında ve ülkenin güneyindeki rahatsız edici konumunda sorunlu olması.

Astana, hangi yıl Kazakistan'ın başkenti olduKazakistan'ın tarihi hakkında bir şeyler daha hatırlayalım.

Kazakistan'ın eski başkentleri, XV-XVII yüzyıl

Astana, Kazakistan'ın başkenti ne oldu? Başlamadan önce, cumhuriyette pek çok tarihi olay vardı.

Kazakistan'ın bütün tarihinde çok ilginç(Kazak Hanlığı zamanları da dahil olmak üzere) 9 başkent vardı. Doğru, bazıları sadece birkaç sene başkentti. Her biri belli bir tarihi dönüm noktasıdır.

İlk - Suzak antik kenti (1465-1469). Han Abulhayair'in ölümünden sonra başkent şehirden taşındı. Şimdi Suzak, Güney bölgesinde küçük bir köydür.

Sygnak şehri, bir zamanlar ünlü karavan güzergahındaki önemli bir ticaret ve zanaat merkezi idi. Yerleşim çevresinde, saxaul ve dikenli çalılarla kaplanmış geniş bir kuru step var.

TürkistanTürkistan'ın sonraki başkenti (Iasi) manevi veTürklerin siyasi merkezi. 16. yüzyılın sonunda Kazak Hanlığı'nın ana kenti oldu ve 1630'lara kadar orada kaldı. Orta Sri Darya'nın tüm bölgesi Kazak Hanlığı'na girince bu oldu. Bugün bu şehir Müslümanların hac merkezi.

Hatta Taşkent (Özbekistan şimdi sermaye), (yaklaşık) 1630 yılında, 1586 Kazaklar kazandı Kazak Hanlığı'nın ikamet neredeyse yüz yıl oldu.

XVIII-XX yüzyılların başkentleri

Semey şehrinin tarihi (şimdi Semipalatinsk)18. yüzyılda başladı. Bu şehrin kuruluşu, Doğu topraklarının korunması ve Priirtysh askeri tahkimatı inşasının başlangıcı hakkında bir kararname yayınlayan Çar Petrus'un I adı ile bağlantılıdır. Ayrıca, bu şehir, Rus İmparatorluğunun sürgündeki ünlü bir yer (XIX - XX yüzyıl) politik zihinleri idi.

Semey (Semipalatinsk)Nehir GPL de kale - Birinci kale (bugün Orsk sahada) 1735 yılında Orenburg kuruldu. Şehir 1743'te kuruldu. O, Kazakistan'ın başkenti olarak, RSFSR'nin günlerinde uzun kalmadı.

1925'ten beri, iki yıl boyunca başkent Syr Darya Nehri üzerindeki Ak-Camii idi, daha sonra Kzyl-Orda (Red Capital) olarak yeniden adlandırıldı.

Kazakistan'ın eski başkenti - Almatı

1929'dan 1998'e kadar cumhuriyetin başkenti şehirdiAlmatı. X-XIV yüzyıllarda şehrin yerinde Almatı yerleşimiydi. Daha sonra, 1854'te Rus Kazakları buraya yerleşti. Büyük ölçekli inşaat, şehrin özerklik başkenti statüsünü aldığı 1927'de başladı. Ve bugüne kadar ülkenin en büyük kültür merkezi olmaya devam ediyor.

Kazakistan'ın eski başkentiKarayollarının devasa taşıma yükü,Bütün bu Kazakistan'ın başkentinde bir değişikliğe yol açmıştır - Büyük bir nüfus (. 1,5 milyon kişi), ayrıca şehir gelişmeye izin vermez yoğun binalar, çok olumlu ekolojik koşullar (kentsel ekoloji açısından en sorunlu biri) değildir.

Astana hangi yılda Kazakistan'ın başkenti oldu? Gelişiminin tarihi

Akmola'nın sınırsız geniş stepleri uzun zamandırfarklı medeniyetlerin ve kültürlerin iç içe geçtiği bir yer olmasıyla ünlüydi. Bazı uluslararası, politik ve ekonomik koşullarla bağlantılı olarak, 1997'de cumhuriyetin başkenti meşhur Kazak bozkırlarının kalbinde yer alan Akmola (şimdi Astana) kentiydi.

Kazakistan'ın bu bölgelerinin sınırsız steplerive Avrasya kıtasının merkezi. Egemen Kazakistan cumhurbaşkanı N.Nazarbayev başkentin yerini almayı teklif etti. Özel bir rol, şehrin daha fazla refahı ve gelişimi için ülkenin merkezindeki geniş ve özgür arazilere aittir.

Yeni sermayenin yüzyıllık tarihi deçeşitlidir. Akmola hangi yıl kuruldu? Astana haklı olarak Kazakistan'ın başkenti oldu, çünkü hak ediyor. Eski adıyla şehir, Borodino Savaşı'nda (Kazak karakolu) 1830 yılında kuruldu. Daha sonra bu kale büyüdü ve büyük bir şehir oldu.

Astana ne zaman Kazakistan'ın başkenti oldu?Astana - aynı adı taşıyan bir şehir (çeviri)"Beyaz Tapınak" Kazak'taki "Akmola" kelimesi de "Beyaz Mezar" anlamına geliyor. Böyle bir isim, yerel biyenin mezarı bir kireçtaşı tepesinin üstünde yer aldığı aynı adresten kentin yirmi iki kilometre uzağında açıklanmıştır.

1998 yılında Akmola, Astana'ya yeniden adlandırıldı. O zamandan beri ülkenin kamu, devlet ve kültür yaşamının merkezi.

AstanaŞimdi şehrin adı "vatanım" anlamına geliyor. Astana hangi yılda Kazakistan'ın başkenti oldu? Daha yakın zamanda. Fakat bu kadar kısa sürede Kazakistan'ın başkenti harika, güzel ve modern bir şehre dönüştü. Onun alanı 200 metrekareden fazla. km. Astana her geçen gün daha da modern ve cazip hale geliyor.

Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 2019

Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 2019

Related news

 • Otomobil sanayi
 • Tüm Haberler
 • Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi
 • Rodokrozit Taşının Faydaları ve Özellikleri
 • Fantazi İpten Bayan Atkısı Yapımı

 • Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 98

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi


  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 73

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 68

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 47

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 94

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 56

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 100

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 77

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 89

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 67

  Astana hangi sene Kazakistanın başkenti oldu Başkent hangi şehirden önceydi 63