Atom saati: tarih ve modernlik 2019

Atom saati: tarih ve modernlik 2019

Atom saati: tarih ve modernlik 42 15.02.2019, 06:37

Atom saati: tarih ve modernlik

Geçmişte 2012, kırk beş yıl döndü.İnsanlık, zamanın en doğru ölçümü için atomik zaman işleyişi kullanmaya karar verdiği andan itibaren. 1967 yılında sistem artık astronomik ölçeklerde tarafından belirlenir zaman SI Uluslararası kategorisi - Onları sezyum frekans standardı geldi yerine. Şu an popüler olanı - atom saatini alan kişi buydu. Onlar üç milyon yılda bir saniye içinde küçük bir hata belirlemesine izin tam zamanı, bunlar dünyanın her yerinde standart zaman olarak kullanılabilir.

Birazcık geçmiş

atom saatiAtom titreşimlerini kullanma fikriHassas ölçme zamanı ilk kez 1879 yılında İngiliz fizikçi William Thomson tarafından dile getirildi. Bu bilim adamı, atom-rezonatörlerin yayıcı rolünde hidrojen kullanmayı önerdi. Fikri uygulamada ilk gerçekleştirme çabaları yalnızca 40'lı yıllarda yapılmıştır. yirminci yüzyılın Ve dünyanın ilk çalışan atom saatleri 1955'te İngiltere'de ortaya çıktı. Onların yaratıcısı İngiliz fizikçi-deneyci Dr. Louis Essen'di. Saat, sezyum-133 atomlarının titreşimleri temelinde çalıştı ve bilim adamları, nihayet zamanı zamankinden daha hassas bir şekilde ölçebildi. İlk Essen enstrümanı her yüz yılda bir saniyede bir hata yapmasına izin verdi, ancak ölçümlerin doğruluğu art arda arttı ve saniyede hata 2-3 yüz milyon yıl sürebiliyordu.

Atom saati: çalışma prensibi

atom saatiBu kurnaz "cihaz" nasıl çalışır? Rezonans frekansının jeneratörü olarak, atom saatleri, kuantum seviyesindeki moleküllerin veya atomların enerji seviyelerini kullanır. Kuantum mekaniği "atom çekirdeği-elektron" sistemi ile birkaç ayrık enerji seviyesi arasındaki bağlantıyı kurar. Böyle bir sistem sıkı bir şekilde belirtilen frekanslı bir elektromanyetik alana maruz kalırsa, bu sistem düşük seviyeden yüksek seviyeye geçecektir. Ters bir işlem de mümkündür: Bir atomun daha yüksek bir seviyeden daha düşük seviyedeki bir atoma geçişi, bunun yanında enerjinin radyasyonu da eşlik eder. Bu fenomen, tüm enerji sıçramalarını kontrol edebilir ve sabitleyebilir ve bir salınım devresi (atomik osilatör olarak da bilinir) yaratabilir. Onun rezonans frekansı, atomik geçişin komşu seviyelerinin, Planck sabitine bölünen enerji farkına karşılık gelecektir.

Böyle bir salınım devresi tartışılmazdırMekanik ve astronomik öncekilerle karşılaştırıldığında haysiyet. Böyle bir atomik osilatör için, herhangi bir maddenin atomlarının rezonans frekansı aynı olacak, sarkıtlar ve piezoelektrik kristaller için söylenemez. Buna ek olarak, atomlar zaman içinde özelliklerini değiştirmez ve aşınmazlar. Bu nedenle, atom saati son derece doğru ve pratik olarak ebedi bir kronometredir.

Tam zaman ve modern teknolojiler

tam zaman senkronizasyonuTelekomünikasyon şebekeleri, uydu haberleşmesi,GPS, NTP-sunucu, borsada, çevrimiçi açık arttırmalar internet üzerinden bilet satın alma prosedürü üzerinde elektronik işlemler - Bütün bu ve diğer birçok fenomeni uzun sıkıca hayatımızda kurulmuştur. Ama eğer insanlık atom saati icat etmezse, olmazdı. Herhangi bir hatayı, gecikmeleri ve gecikmeleri en aza indirmenize olanak tanıyan kesin zaman, senkronizasyon, bir kişinin bu çok değerli yeri doldurulamaz kaynağı en iyi şekilde kullanmasına olanak tanır, ki bu çok fazla değildir.

Atom saati: tarih ve modernlik 2019

Atom saati: tarih ve modernlik 2019

Related news

 • Çocuğunuz okul öncesi eğitime mi ihtiyaç duyuyor
 • Egzersizle Kilo Verme: Kilo Vermek İçin spor Ve Egzersiz
 • Mutfağınızı Düzenlemeye Yardımcı Olacak 13 Muhteşem Fikir
 • Rusya: Halepte toplu mezar bulundu

 • Atom saati: tarih ve modernlik 84

  Atom saati: tarih ve modernlik


  Atom saati: tarih ve modernlik 49

  Atom saati: tarih ve modernlik 71

  Atom saati: tarih ve modernlik 20

  Atom saati: tarih ve modernlik 67

  Atom saati: tarih ve modernlik 89

  Atom saati: tarih ve modernlik 62

  Atom saati: tarih ve modernlik 96