Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt 2019

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt 2019 Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

Ayarlanabilir dambılalmayı düşünüyorsunuz ama bunun nasıl bir yatırım olacağı konusunda kafanızda soru işaretleri var. Bu yazı bir kaç yıl önce (22 Ağustos 2005) Dean Iggo tarafından yazılarak çeşitli Türkçe forumlarda da daha önce yayınlanmıştı. Ayarlanabilir dambıllar hakkındaki bu yazının orijinal sayfasını ziyaret etmek isterseniz mavi renkli bağlantı yazısına tıklayınız.

Dean Iggo sitesinin uzman yazarı sıfatıyla bu siteye yüzlerce yazı yollamıştır ve yollamaya devam etmektedir. İngilizce biliyorsanız bu siteyi incelemek vücut geliştirme hakkında bilgilerinizi arttırmanızda size büyük yarar sağlar.

Aşağıdaki yazıysa bana kalırsa o zamanlar yeni yeni yaygınlaşan ayarlanabilir dambılların satışını arttırmak niyetiyle yazılmış. Bahsettiğim dambıllar ülkemizde satılmıyor ve şu bildiğimiz yivli ya da olimpik dambıllardan daha farklı görünüşü olan aletler. Tabi ilerde bunlar da kanıksanacaktır ve bu sefer bunlara da “eski tip” denecektir.

http://www.dailymotion.com/video/x9lg8b

Bahsettiğim dambılları şahsen göremedim belki de ülkemizdeki lüks salonlarda vardır. İnternetten öğrendiğim kadarıyla konuşursam bu dambılların ağırlığını değiştirmek çok kolay en büyük özelliği bana göre bu. Çok güzel görünmeleri falan pek önemli değil. Yan tarafa bilgi vermek için ayarlanabilir bir dambılın internette yayınlanan reklam videosunu koyuyorum. Siz de lütfen görüş ve düşüncelerinizi kendinize saklamak yerine yorumlar kısmından bizlerle paylaşın. Yazının sonunda benim yorumumu bulabilirsiniz.(BodyTR Editör)

Ayarlanabilir dambıllar farklı marka ve modellere sahip.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Neden

Bir odayı ağırlık makineleri ve fitness aletleriyle doldurduğunuzu düşünün ve bunun size ne kadar malolacağını… Eski tip olmayan ayarlanabilir dambıllar aradığınız çözüm olabilir. Ayarlanabilir dambıllar evinizde kendi salonunuzu kurmak için en iyi yatırımlardan biridir. Hala ikna olmaya ihtiyacınız varsa, neden ayarlanabilir dambıl setine ihtiyacınız olduğunu görmek için aşağıdaki 5 nedene bakın.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 1. Egzersizlerin Menzili

Dambılların temel avantajlarından biri, sürekli makine değiştirmeden çok sayıda farklı egzersiz hareketini yapabilirsiniz. Örneğin pazu için curl hareketinden vücudunuzun pozisyonunu kolayca değiştirerek arka kol için kickbacks hareketine geçebilirsiniz. Yani toplam vücut çalışması için satın alınan dört farklı makineye karşı bir ayarlanabilir dambıl…

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 2. Fiyat

Etrafınıza bakarsanız farklı kas gruplarını çalıştıracak egzersiz aletleri için çok rahat 1500TL harcayabileceğinizi göreceksiniz. Ağırlığına göre 300-400TL ile şaşırtıcı bir şekilde ayarlanabilir dambıl seti alabilirsiniz. Yapabileceğiniz sayısız egzersizi düşününce bu harika bir fiyat!

Spor salonuna vereceğiniz aylık üyelik ücretini düşündüğünüzde de bunu kolayca görebilirsiniz.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 3. Ayarlanabilirliğin Kolaylığı

Bu özellik ayarlanabilir dambılları harika hale getirir ve klasik olanlardan ayırır. Dambılın ağırlığını kolayca değiştirebilirsiniz (arttırabilir, azaltabilirsiniz). Ağırlık makinelerinde tek bir çubuğun diğer aralığa takılarak değiştirilebildiği gibi (Fakat dambılınızda). Böylece yüksek fiyata ulaşacak bir oda dolusu klasik dambıla ihtiyacınız olmaz.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 4. Kapladığı Alan

Klasik dambılların depolanması için bir sürü raf ve boş alan gerekir. Ayarlanabilir dambıl ise odanın herhangi bir köşesinde oturur. Kondisyon aletleri koşu bantları gibi makineler büyük alan gerektirir.

Şimdi evinizdeki yetersiz alandan dolayı spor salonunuzu inşa etmeyi ertelemiyosunuz değil mi!

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 5. Maksimum Kas Gelişimi

Serbest ağırlık olarak da bilinen dambıllar kas gelişimini maksimuma getirmek için en iyi yoldur. Çünkü ağırlığı destekleyen sabit makinelerden daha fazla kas grubunu çalıştırırlar (kasları dengeler). Bench press ve dambıl press hareketini deneme şansınız olursa dambılların daha zor olduğunu tanıyacaksınız.

Bench presste normal bar ile 100kg.x 8 tekrar yapabilen birisi, dambıll ile 80kg. (her elde 40kg.) yapabilecek. Çünkü ağırlıkları dengede tutmaya çalışmak daha zordur.

Yani orada dengenin sahibi sizsiniz. Arnold’un bu konudaki basit ve kısaca örneği “Dev göğüsler için dambıl kullanın.” sözüdür. Artık mazeretlere sahip değilsiniz? Şimdi zekice bir karar verin ve evinizdeki spor salonunuzu kurmak için listenin başına ayarlanabilir dambıl ekleyin.

Dean Iggo Ev salonu kullanıcısı ve ev salonu için satın alma rehberi, ev tipi egzersiz aletleri ile ilgili yazılar, ipuçları bulunan kaynak işlevi gören sitesinin de sahibidir.

Ağırlığı değiştirilemeyen sabit ağırlığa sahip bir dambıl.

İlşad Özkan’ın Yorumu

Dikkat! Bu sayfadaki yazı “son model ayarlanabilir dambıllar” hakkındadır ve bizim bildiğimiz klasik ve basit ayarlanabilir dambıllar konu edinilmemiştir. Bu nedenle, aşağıdaki yazımın da klasik ayarlanabilir dambıllara değil de ağırlıklı olarak modern ayarlanabilir dambıllar ayönelik olduğunu unutmayın.

Ben de yukarıdaki nedenleri kendime göre yorumlayacağım yalnız bunu yapmaktaki amacım yazıdaki abartılı ifadelerin etkisini yok etmek. Yani elbette ayarlanabilir bilir dambıl iyi bir şeydir ama yazıdaki abartıyı yok etmek lazım. Her nedene bir yorum getiriyorum:

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 1’e Yorumum:

İlk neden de abartılı bir ifade yok ancak makinelerle dambılları kıyaslarken Dean Iglo’nun bahsetmediği bir şey var. Makineler belirli kas gruplarını hedef alır. Dambılla yapılanlar gibi serbest ağırlık çalışmaları ise dengeleyici kasları da çalıştırır. Yani makinelerin işlevi daha farklıdır.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 2’ye Yorumum:

Ülkemizde bu dambılları satan bir yer görmediğim gibi yabancı ülkeden getirtmekte çok pahalıya mal olacaktır. Ayrıca “yapabileceğimiz sayısız egzersizi” düşününce bunları ayarlanmayan eski tip dambılla da yapabileceğimizi farketmemek için biraz saf olmak lazım.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 3’e Yorumum:

Evet, bu dambılların belki de en büyük özelliği bu. Peki bu özellik bahsedildiği kadar işe yarar bir özellik mi? Evet, sizin için dambılların kapladığı alan önemliyse yani az yer kaplaması gerekiyorsa ayarlanabilir dambıl size bir çözüm sunabilir. Ancak dambılların kapladığı yer önemli değilse benim tavsiyem ayarlanmayan dambıl almanızdır. Bu sayede süper set, dev set, ardışık egzersiz yaptığınız antrenmanlarda ağırlık ayarlamakla uğraşmazsınız. Ağırlık çalışması yapanlar bilir ki set aralarında hiç bir dinlenmenin olmadığı, aynı ya da farklı hareketleri ard arda yaptığınız antrenmanlarda dambılın birini bırakıp diğerini kolayca almak dururken bir de bu dambılları ayarlamaya kalkmak daha zor olacaktır.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 4’e Yorumum:

Evet bazıları için evde yer bulamamak sorun olabiliyor. Şehirde yaşayan bir çok amatör sporcu bunu dert edebilir. Bu nedenle ayarlanabilir dambıl almak gerçekten bir çözüm olur. Ancak bir dambıl setinin de kapladığı yeri abartmamak lazım.

Ayrıca dambıl gibi ağırlık egzersiz hareketlerini yapmaya yarayan aletleri koşu bantı gibi aerobik egzersizleri yaptığımız aletlerle kıyaslamak yanlıştır.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin Neden 5’e Yorumum:

Evet, dambıllar için bu maddede söylenenler doğru. Ama bu söylenenlerin hepsi ayarlanamayan eski tip (klasik diyor onlara Dean) dambıllar için de geçerli. Yani bu neden tamamiyle kofti bir neden. Çünkü bu neden dambıl almak için bir neden, ayarlanabilir dambıl almak için özel bir neden değil.

Bazı salonların devasa dambıl setleri zaten ev kullanıcılarının ihtiyaç duyamayacağı kadar büyüktür.

Son sözüm: Eğer her ağırlıkta yani 2 kilodan 30 kiloya kadar dambıla ihtiyacınız varsa ayarlanabilir dambıl almak iyi bir çözümdür. Ancak kaçımızın salonlardaki gibi her ağırlığın bir kaç tane bulunduğu devasa dambıl setlerine ihtiyacı olur ki? Onun için ihtiyaçlarınızı belirleyin, yani aynı evde farklı ağırlıklarla çalışıyorsanız hatta bir de bayan varsa ayarlanabilir dambıl herkesin ihtiyacını karşılayabilir. Ancak ufak bir dambıl seti çok daha ucuza malolacaktır.

Benim seçimim ayarlanabilir dambıllar uygun bir fiyata inene kadar kesinlikle ayarlanamayan eski tip dambıllardan yana. Hatta ayarlanabilir dambılların fiyatı düşse bile, evimde bir spor salonu yapmak istesem bile bu dambılları satın almam çünkü gerek yok hatta ayarlanamayanlar daha iyi. Ama diyelim tatile gittiniz, bir süreliğine bulunacağınız bu yerde ağırlık çalışmak istiyorsanız ayarlanabilir dambıllar mükemmel olacaktır. Yani bir çift dambıl götürerek, tam olarak olmasa da bir dambıl seti götürmüş gibi olursunuz.

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt 2019

Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt 2019

Related news

 • Gri Saç Renkleri ve Modelleri 2016 2017
 • Hiperpigmentasyon cilt rengi değişimleri nedir neden olur makalemizi okumak için tıklayınız
 • Evlilikte Beraber Uyumanın Faydaları
 • Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri
 • Zeytinyağlı Pazı Sarması Tarifi

 • Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt

  Ayarlanabilir Dambıl Almak İçin 5 Büyük Nedene Yanıt