Az Biraz Dikkat 2019

Az Biraz Dikkat 2019 Az Biraz Dikkat

Az Biraz Dikkat

Az Biraz Dikkat

Az Biraz Dikkat

Bazı zamanlar alınacak küçük tedbirlerin ilerde olacak bazı hastalıkların önüne geçtiği bir gerçektir. Özellikle mevsim değişikliklerin de vücudun en hassas organlarından midemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle mevsim değişikliklerinde mide üşütmesi denilen sorun kişinin canını sıkabilmektedir. Halk arasındamide üşütmesiolarak da bilinengastroenteritgenellikle virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Bakteri veya parazitler de sebep olabilir.

mide üşütmesi

Soğuk şeyler tüketen ya da karın bölgesi uzun süre soğuğa maruz kalan insanlar, hastalığı midenin üşümesine bağlarlar. Oysa ki, mide üşütmesi vücudun genel olarak zayıflaması ve güçsüz kalmasına bağlı olarak, virüs, bakteri ya da parazitlerin çoğalması ve hastalığa yol açması durumudur. Mide üşütmesi olarak bilinen gastroenterit mideden çok bağırsakları etkiler.

Mide Üşütmesi Belirtileri

 

Mide üşütmesi belirtileri halsizlikle başlayarak, günler boyunca yatağa düşmenize neden olabilir. Genel olarak belirtiler genelde şu sırayla ortaya çıkar:

 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Mide bölgesinde kramplar
 • Kötü ağız kokusu
 • Ateş

Bunlara ilave olarak baş ağrısı ve lenf bezlerinde şişme de görülebilir.

Mide Üşütmesi Belirtileri

Mide üşütmesi genel olarak ishal ve mide bulantısı ile kendini belli eder. Eğer mide üşütmesine virüsler sebep olduysa, ateş de ortaya çıkar. Belirtiler 10 güne kadar tamamen iyileşmeyebilir. Ama genelde yeterli istirahat ve bakım ile birkaç gün içinde düzelir.

 

Mide üşütmesi eğer uzun süre devam ederse ishale ve kusmaya bağlı olarak dehidrasyon yani vücudun aşırı su kaybetmesi meydana gelebilir. Bu durumda acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyulur.

 

Dehidrasyon belirtileri şunlardır:

 • Aşırı susama
 • Göz kapaklarında çökme
 • Hiç idrar olmaması ya da koyu, az idrar
 • Kalp atışının yavaşlaması
 • Sayıklama

Dehidrasyondan sürekli sıvı içecekler alarak kaçınabilirsiniz. Eğer mümkünse kızarmış ekmek, pirinç, muz gibi hafif yiyecekler tüketin.

Mide Üşütmesi Nedenleri

 

Mide üşütmesinin temel sebebi virüsler ve bakterilerdir. Mide üşütmesine en çok neden olan virüsler norovirüs ve rota virüsüdür. Bakterilerden ise e. coli ve salmonella en yaygınlarıdır.

Mide üşütmesi bulaşıcı olduğu için hijyen eksikliğinden meydana gelir. Vücudun korumasız ve zayıf olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bebekler, çocuklar ve yaşlılarda vücutları hassas olduğu için daha yaygındır.

Mide Üşütmesi Nedenleri

Bazı yiyecekler mideyi rahatsız ederek virüslerin çoğalmasına zemin hazırlayabilir. Laktoz intoleransı olanların süt ürünleri tüketmesi en yaygınıdır. Bazı insanlarda da deniz ürünleri yemek midenin tepki vermesine yol açar.

Mide Üşütmesi Tedavisi

 

Dinlenmek:
İlk ve en önemli olarak vücudun virüs ve bakterilerle savaşmak için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için hasta kişi yeterince uyumalı ve gün içindeki aktivitelerini sınırlamalıdır.

Mide Üşütmesi Tedavisi

Sıvı Alımı:

İkinci olarak sürekli sıvı almaya dikkat edilmelidir. İshal, kusma ve ateş kolayca vücudun susuz kalmasına neden olabilmektedir. Bu da belirtileri daha da kötüleştirecektir. Hasta genel olarak suyu ve çorbayı tercih etmelidir. Eğer ishal varsa meyve suyu içmemek gerekir çünkü meyve suyu ishali daha da artırabilmektedir.

Yiyecekler:
Mide üşütmesi varken yemek yemek zorlaşabilir. Eğer yiyebiliyorsanız kraker, kızarmış ekmek, pirinç, patates ve çorba gibi hafif yiyeceklerle karnınızı doyurun. Muz, elma ve az miktarda yoğurt (fazla değil) ishale iyi gelebilir. Eğer mideniz bulanıyorsa kenidinizi yemeye zorlamayın.

Süt ürünlerinden, yağlı yiyeceklerden ve baharatlardan kaçının. Bunlar midenizi rahatsız edecek, bulantı ve ishali kötüleştirecektir.

Doktora Gidin:

Belirtilerin oluşmasıyla beraber doktora gitmeniz önerilir. Doktorunuz mide üşütmesinin sebebini belirleyecek ve buna göre uygun tedavi yöntemleri önerecektir. Ama belirtiler iki günden uzun süredir devam ediyor ve hatta kötüleşiyorsa mutlaka bir doktoru ziyaret edin.

İlaçlar:
Eğer mide üşütmesi bakterilerden kaynaklanıyorsa antibiyotikler iyi gelecektir. Ama virüslerden kaynaklanıyorsa işe yaramayacaktır. Bu yüzden öncelikle doktora başvurarak sebebi öğrenin.

İshali ve mide bulantısını önleyen çeşitli ilaçları doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Nane Limon:

Mide bulantısını geçirmek için nane limon içebilirsiniz. Atalarımızdan miras kalan bu doğal tedavi tekniği hâlâ mide bulantısını geçirmek ve hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmak için bilinen en iyi yollardan biri. Nane limon tüm sindirim sistemini rahatlatacaktır.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı da mide üşütmesine iyi gelebilir. Antibakteriyel ve antiviral etkisi sayesinde faydalı olabilir. Limon ekleyerek günde bir iki kez içebilirsiniz

Mide üşütmesi basit gibi görünse de tedbir alınmadığı takdirde daha başka sorunlara ve hastalıklara sebep olabileceği bilinmelidir. Her hastalık en ciddi biçimde ele alınmalı ve tedavisi için çalışılmalıdır.


Az Biraz Dikkat 2019

Az Biraz Dikkat 2019

Related news

 • Bebeklerde Pişik Olması Nasıl Engellenir
 • Mangalda Tavuk Nasıl Yapılır
 • Saç Örgü Önlü Bebek Yelek Modeli
 • Bitkisel Cinsel Performansı Artırma
 • Buse Varolun büyük heyecanı

 • Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat

  Az Biraz Dikkat