B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi 2019

B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi 2019 B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

"B-52" - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

"B-52" - Amerikan tarafından serbest bırakılan bombacılargeçen yüzyılın 50'lerinde Boeing şirketi. Başlangıçta, Sovyetler Birliği'nin herhangi bir yerinde iki termonükleer bomba dağıtmak üzere tasarlandı. ABD Hava Kuvvetleri'nin uzun menzilli havacılığının cephaneliği bugüne kadar kalmış durumda.

b 52 bombardıman uçağı

Yaratılış tarihi

B-52 Stratofortress - birinin askeri aşığıdünyanın en büyük uçak inşaat şirketleri - Amerikan Boeing Şirketi. Rusça'da tam adı "hava kalesi" olarak tercüme edilmiştir. Gelişimi, 1950'lerde, ikinci nesil askeri uçaklar, yani bombardıman uçakları üretmeye başladığında başladı. Uçaklar iki eski modeli değiştirmek için tasarlandı: B-36 ve B-47. İlk modelin yazarı Convair, ikinci oldu - Boeing.

Amerikan yetkilileri pistonun değiştirilmesine karar verdilerbombardıman uçakları düzenledi ve stratejik jet uçakları yaratmak için tasarım büroları arasında bir yarışma ilan etti. Yarışma, 1946'da İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra ilan edildi. Yarışmaya üç şirket katıldı - zaten adı Douglas'a katıldı. O zamanlar, üst düzey askeri liderlerin hiçbirinin ağır jet uçağının imkansızlığına ve hatta 13 bin kilometreyi aşan bir uçuş aralığına sahip olduğuna inanmadığı dikkati çekmiyor. Bununla birlikte, bilim adamları, tasarımcılar ve işadamları bu önyargıları çürütme konusunda hevesle başlamışlardır. Görevleri sadece bir bombardıman değil, aynı zamanda stratejik ve çok uzun bir füze taşıyıcısı oluşturmaktı.

Görevin altına düşen herkes, nasıl olduğunu anladı."B-52" (bombardıman) olmak için. Zamanlar için yeni olan bu uçak nasıl yaratıcılara yönlendirildi? V-36 pistonunu esas alarak sohbet, jet motorlarını ve kanadı bir ok şeklinde takarak görevin gerçekleşeceğine inanıyordu. İkinci katılımcı Douglas, turboprop motorları bulunan temelde yeni bir makine tasarladı. Boeing, oluşturduğu B-47 orta bombardıman uçağı ile çalışmaya ve performansını stratejik bir düzeye yükseltmeye karar verdi.

Boeing tasarımı

b 52 stratofortress

Projeyi geliştirmeye başlayan grupta"Model 464" unvanı altında, aynı kompozisyonda B-47 üzerinde çalışan altı lider uzman dahil. Grup, B-52 uçağının ön hazırlık çalışmalarına başladı. Şirket tarafından daha önce yaratılmış olan uçaklarda bulunanlardan önemli ölçüde daha yüksek olan bombardıman uçağı, yeni yaklaşımlar ve çözümler istedi. Özellikle, gerekli uçuş mesafesinin yanı sıra 4.5 tonluk silahların tahmini ağırlığının aracın kalkış ağırlığını 150 tona çıkaracağı açıktı. Bu önceki nesil uçakların iki katı rakamdır. Buna ek olarak, referans şartlarına göre hız 960 km / s'ye ulaşmalıdır.

Şirkette belirlenen görevleri çözmekJ-57 turbojet motorları kullanın. Taslakları 3,4 tondu. Bu tür sekiz adet motorun kurulmasına karar verildi. Dört komplekste birleştirildi, kanatların önüne çıkıntı yapan dev pilonların yardımıyla uçağın kanatlarına yerleştirildi. Eşzamanlı olarak maksimum uzunlamasına stabilite için uçak omurgası oldukça yüksek inşa edildi. Kütleler arası uçuş için hacmi olması gerektiği düşünülen yakıt için kanadın içindeki alan 371.6 km2'lik bir alana yükseltildi. m.

ABD yetkilileri, Boeing şirketi tarafından geliştirilen "B-52" yi memnun etti. Amerikan bombacısı 1947'de onaylandı ve şirket iki prototip için sözleşme imzalayan devlet emirlerini aldı.

test

Ordunun verdiği ilk prototip"ХВ-52" adı, Kasım 1951'in sonlarında hazırdı. Ancak, otomobil ilk testler için hazırlanırken, ona zarar vermeyi başardı. Şirketin itibarına zarar vermemek için, uçağın tesise dönüşünün gerçek nedenlerini belirtmemeye karar verdiler. Testlerin askıya alınması, ek ekipmanın kurulması gereği ile açıklandı. Sonuç olarak, ilk uçuşun hakkı askeri tarafından "YB-52" olarak belirlenen ikinci araca geçti. 1952 yılının ortalarında tamamlandı.

Nisan ayı ortasında uçuş testleri başladı"B-52". Bombacı, oldukça tuhaf bir yapı olan bisiklet tipi bir şasi ile donatılmıştı. Şasi dört adet iki tekerlekli raftı (uçağın gövdesinde her biri için ayrı nişler var), hidrolik kontrol ve otomatik frenleme ile donatılmıştı. Buna ek olarak, tasarımcılar, şasi tekerleklerinin tasarımının uçağın gövdesinin merkez eksenine bir açıda monte edilmesine izin vermesiyle, kalkış ve iniş sırasında makinenin hava koşullarına olan bağımlılığını kaldırdı. Böylece, rüzgarın hızı ve yönü hakkında bilgi alan pilotlar, hesaplama tablosunu kullanarak, tekerlekleri, şerit boyunca ilerlerken yanlara doğru hareket edecek şekilde düzenleyebilirler. İki yıl sonra resmi performans sırasında halkın dikkatini çeken bu teknik özellikti.

Testler bittiğinde, makine resmen"Hava kalesi" anlamına gelen "B-52 Stratofortress" seçildi. Bununla birlikte, test pilotlarının izlenimleri özellikle hevesli değildi. Uçuş sırasında birçok sorun, kanatların boşluklarında yakıt tankları teslim etti - sürekli akıyordu. Uçuşlar sırasında sızıntıyı ortadan kaldırmak için uğraşmak zorunda kaldım.

Sistem tarafından bir sürü soru gündeme geldiMürettebatın kurtarılması: uçağı sadece üç yüz metrelik bir yükseklikten mancınık ile terk etmek güvenli oldu. Atıcı kuyruğa yerleştirildi, kabinde tuvalet ve elektrikli fırın kuruldu. Uçuş sırasında, atıcı aslında mürettebattan tecrit edildi ve sadece onunla radyo iletişimi sürdürüldü. Buna göre, reddettiği takdirde, uzmanın uçağa ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Bir kez olayın sebebi "B-52" ile oldu. Bombardıman uçağı inen hava akışında bir fırtınadaydı. Uçağın düştüğüne karar veren atıcı fırlatıldı ve makineli tüfek kurulumunu devirmek zorunda kaldı. Pilotların eksikliği zaten yerde bulundu.

Seri modifikasyonlar

b 52 bombacı

"B-52" bombacı Stratofortress, üzerinde durdu1955 yılında konveyör. İlk seri versiyon olan B-52A, Haziran ayında stratejik havacılık alanına girdi. Uçaklar, mürettebatın yeniden eğitilmesinde ve havadaki yakıt ikmali işleminin gerçekleştirilmesinde kullanıldı. Kısa bir süre sonra "B-52V" geldi. Toplamda, bu modifikasyonun elli uçağı üretildi. Bu serinin makineleri, gemide konvansiyonel ve nükleer silahlarla mücadele taslakları için tamamen hazırdı. Bunu yapmak için 4.62 bin tonluk bir taslak ve bir gözetleme ve navigasyon sistemi ile daha gelişmiş motorlarla donatıldılar. B-52 (bombacısı) gücünü göstermek gitti yolunda taklit Dünya uçuş yuvarlak durmaksızın nükleer bir saldırı vuruldu.

Gösteri baskınında altı16 Ocak 1957'de öğleden sonra saat 11'de, Castle Base'deki hava sahasından gökyüzüne doğru yükselen uçaklar. Toplam 39.2 bin kilometre uzunluğundaki uçuşta "B-52" stratejik bombardıman uçakları yakıt ikmali prosedürüne (Ağustos ayında) ve dört kez geçmek zorunda kaldı. Ancak, tüm uçaklar kendi yollarını açmayı başaramadı. Birkaç saat içinde bir füze gemisi İngiltere'ye acil iniş yaptı. Motorun beklenmedik bir şekilde arızalanması, Labrador'da aniden çöken başka bir hava aracının arızalanmasına neden oldu. Kalan üç araba, Los Angeles yakınlarındaki bir hava üssüne iki gün sonra indi. Gideceği yerdeki kötü hava nedeniyle, yarım saat sonra geldiler.

Newfoundland üzerinde bir uçuş da dahil olmak üzere rota,Fas, Suudi Arabistan, Seylan, Malezya (geleneksel askeri hedefin bulunduğu yer), Filipinler, Guam Adası ve Kale üssü 45 saat 19 dakika sürdü. Uçuş, 865 km / s hızda, 10.7-15.2 bin metre arasında değişen değişken bir rakımda gerçekleşti. Geleneksel bir savaş hedefine yaklaşırken, hız 965 km / s'ye çıkarıldı. Yakıt ikmali Atlantik Okyanusu, Akdeniz, Suudi Arabistan ve Filipinler üzerinden uçan uçaklar tarafından gerçekleştirildi. Yakıt ikmalinin etkisini gün olarak ve geceleri ve her türlü hava koşulunda arttırmak için. Sürecin başlangıcından önce, roket taşıyıcıları irtifayı düşürürken, hız 400-480 km / s idi.

İlk yuvarlak dünya uçuşunun 1949'da B-50 tarafından yapıldığını ve 94 saat sürdüğünü belirtmek gerekir.

Üçüncü uçak serisi - "B-52S" - teslim edildiMotorlar daha büyük çekiş - 5.4 ton. 1956 yılında toplam 35 araba üretildi. Pnömatik yol vericilerin barut ile değiştirilmesi sayesinde, yarım saatten altı dakikaya kadar tüm motorların üretim süresini beş katına düşürmek mümkün oldu. Ayrıca silah kullanımı genişledi. "B-52" (bombardıman uçağı, roket taşıyıcı) üzerinde, "tazı köpeği" (tazı köpeği) kod adlı stratejik tasarımın yeni seyir füzeleri kurdular. Savaş alarmının başlangıcında, kalkış koşusunu azaltmak için pilotlar turbojet roket motorlarını hızlandırıcı olarak kullanabilirler. Sonra uçuşta, füzeler tanklardan dolduruldu.

kayıp

Amerikan bombacı b 52

1960'lı yılların başındaAmaçlanan amaç için uçak. "B-52" - bombardıman uçağı, füze taşıyıcısı - Sovyetler Birliği'nde nükleer silahların teslim edilmesine yönelikti. İlk test keşif uçuşları SSCB'nin devlet sınırları boyunca başladı. Nükleer savaş başlıkları ile doldurulmuş böyle bir uçağın kazasının kolayca bir başka Hiroşima düzenleyebileceği anlaşılmalıdır. Bu arada, "B-52" ile acil durumlar kıskanılacak bir düzenlilik ile oldu. Nükleer silahları içeren kazalar kod adı "kırık oklar" dır. Bu uçaklarla meydana gelen kazaların çoğu, ABD toprakları ve aynı zamanda dost ülkelerin göğsünde gerçekleşti.

Yani, 1958'de, ilk kaza olduPilot, yanlışlıkla apartmanın çatısına bomba attığı zaman, Kuzey Carolina toprakları. Sonuç olarak, altı kişi yaralandı. 1961'de, aynı durumda, uçağın kendisi, bomba etkisiyle çarpıştı. Bir yıl sonra, aynı eyalette Goldsboro şehrinde, "tazı köpeği" gibi iki roketli bir bombacı düştü.

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk trajedi 1966 yılında meydana geldiYıl, devriye füze gemisi, İspanya üzerinde gökyüzünde "KS-135" ile çarpıştı. Bir füze Akdeniz'e düştü, üç tanesi daha Palomares köyüne düştü. Patlatıcıdan dolayı, tüm yerleşim plütonyumla kirlenmişti. Son resmen kaza yanan uçağın havaalanının ulaşmadı zaman, 1968 yılında Grönland'ın kıyısında meydana geldi ve körfezin dibine çöktü yürürlüğe koydu. Sonuç olarak, altı kilometrekarelik bir alan enfekte edildi.

Son değişiklikler

1956'dan 1983'e, başka bir beşmodifikasyonları. "B-52D" serisi 101 uçağın sayısıyla serbest bırakıldı. Bu dizide omurgayı kısalttık ve nişan sistemini de geliştirdik. Bir sonraki değişimde - E - sadece 100 uçak üretildi. Kanat güçlendirildi. Buna ek olarak, tasarımcılar düşük irtifalarda uçmayı sağlayan ekipmanı kurdular. F serisine 89 uçak dahil daha ekonomik motorlar kuruldu. Onlardan biri trajik bir kader oldu. 1961 yılında, egzersizler sırasında, "B-52F" serisinin savaş uçağı koşullandırılmış saldırısı gerçekleştirildi. Savaşçının pilotu yanlışlıkla bir füze ateşledi ve bombacıyı vurdu. Üç mürettebatın hepsi öldürüldü. Bu bölümden sonra uçaklar benzer egzersizlerden çıkarıldı.

Füze taşıyıcılarının en büyük sayısı gittiBir sonraki "B-52" dizisi. Değişiklik bombardıman uçakları, 1958'den dört yıl boyunca 193 parçada serbest bırakıldı. Motorların itmesi 6.34 tona çıkarıldı, daha fazla havacılık yakıtı tankları eklendi. Son seri - N - 1962'ye kadar üretildi, toplamda 102 uçak üretildi. Motorların itişi zaten 7.71 tondu. Yakıt tüketimi ekonomisi uçuş mesafesini 2,7 bin kilometre artırarak 16.7 bin kilometreye çıkardı. Bu uçağa yakıt ikmali yapmadan kaç saat süren uçuş için dünya rekoru kırıldı: 22 saat ve 9 dakika içinde 20,17 bin kilometre aşıldı. Ve 2006 yılında bu değişikliğin füze taşıyıcısı, sentetik yakıt üzerinde yedi saat uçtu.

1965'ten 1984'e kadar, B / C / D / F serisi"B-52" ABD Ordusunun silahlanmasından çekildi. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden kaynaklanan Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle, onlar savaş görevinden çıkarıldılar. Bu nedenle, 1992'de operasyon ordusunda 159 ve G ve N modifikasyonlarındaki füze taşıyıcıları kaldı. Rusya ile yapılan silah anlaşmaları, bu bombardıman uçaklarının toplam azaltılmasını gerektirdi. 2008 yılında, H serisinin kalan makineleri de kesilmeye başladı. Şu anda orduda 2040'a kadar hizmet verecek 68 füze gemisi var. Bu uçak kullanım süresi boyunca rekor sahibi olacak. Bombardımanlar, ABD'deki neredeyse tüm askeri çatışmalara katıldı.

karakteristikleri

Boeing b 52 Amerikan bombacısı

"B-52" reaktif bir stratejikSekiz motor ile donatılmış füze taşıyıcısı. Bu altı ekip üyeleri tarafından pilot edilir. Ana teknik özellikleri arasında 56.39 metre, gövde uzunluğu - 49.05 metre, yükseklik - 12.4 metre olan kanat açıklığı olarak adlandırılabilir. Son modifikasyonda kalkış ağırlığı 221.5 tona ulaştı. Her motorun itme gücü 7.71 tondur. Uçağın mesafesi 2.9 bin metre. Bombacının geliştirdiği maksimum hız 1013 km / s'dir. 7730 kilometrelik bir savaş aralığına sahiptir.

Füze taşıyıcısında, altı varilUçağın kuyruğunda bulunan 20 mm tabanca. "Hava Kalesi", 31.5 tona kadar bomba şeklinde muharebe yükü için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, füze taşıyıcı elektronik savaş başarılı bir şekilde yürütmek için en gelişmiş ekipman ile donatılmıştır. Özellikle, gürültü ve yanlış şekillendirici parazit, dipol reflektörler ve kızılötesi kapanlar için ekipman ile donatılmıştır.

Bu yılın başlarında ABD temsilcileri"B-52" nin yeni modifikasyonları hakkında bilgi dağıttı. Deşarj sistemi, mermilerin dış kabuğuna sadece nokta atışıyla karakterize edilen bombardıman artık daha "akıllı" bir sistemle donatıldı. Resmi mesajdan da anlaşılacağı gibi, hassas mühimmat şimdi bombalara yerleştirilecek. Yeni sistemin kurulumu, uçak kapasitesini en az% 50 oranında artıracaktır. Buna ek olarak, “akıllı” bombaları dış süspansiyonlardan çıkaracak ve yakıt tüketimini% 15 oranında azaltacak ve aynı zamanda bombardımançının taşıdığı silahlarla ilgili düşman bilgilerinin sırrını korumaya yardımcı olacak.

24,6 milyon dolarlık bir sözleşmeBoeing şirketi geçen yılın başında alındı. 2016 yılında yeni sistemin kabul edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, askeri B-52'yi dronlara uyarlamayı planlıyor.

Havacılık "dedeler"

b 52 bombacı füze taşıyıcısı

Amerikan "B-52" - bombacı, hangi ileVarlığın ilk günü, benzer bir sınıf olan Tu-95'in Sovyet stratejik uçakları ile sürekli olarak karşılaştırıldı. Askeri havacılık endüstrisinin uzmanları, uçağa "uzun menzilli havacılığın büyükelçileri" adını verdiler. Her iki otomobil de 60 yıldan uzun bir süredir her iki ülkenin Hava Kuvvetleri'nde yer alıyor ve sadece düzenli bir güncellemeden geçiyor. Amerikan ordusu, bir rakibi olan Rus bir rakibi, bir ayı. Aracının daha iyi olduğu ve hangi göstergelere bağlı olduğu konusunda anlaşmazlıklar, bu güne kadar devam ediyor. Askeri uzmanlar, her iki uçağın da basit bir bombacıdan stratejik bir füze taşıyıcısına dönüştüğünü belirtiyorlar. Makineler benzerdir ve diğer birçok özellik için, örneğin, her iki uçuş aralığında da on bin kilometreyi aşmaktadır. Üstelik düşmanın toprakları bile düz bir çizgi hareketi, herhangi bir biçimde iki makinede elde edilir. Aynı zamanda, Amerikan "B-52" büyük bir hız geliştiriyor. Tu-95 ile karşılaştırıldığında Bombacı bin. Km / saat hızlandırır, maksimum hız "karkas" 850 km / h ulaşır.

Bununla birlikte, bir dizi özellik vardır.Yurtiçi araba, transatlantik rakibini oldukça geride bırakıyor. Bu göstergeler, özellikle, artan motor verimini içerir - en az iki kez. Uzmanlara göre, 10 ila 12 bin kilometre menzilli Amerikan bombacı "B-52", 160-170 ton havacılık yakıtı harcıyor, aynı mesafeden Rus uçakları ise sadece 80 tona çıkacak.

Yerli askeri uzmanlar çıldırmıyormotorlar hakkında cevap verin. Onlara göre, Tu-95'in avantajı, dört motorun da karşıt dönüşlü vidalarla donatılmış olmasıdır. Böylece, güvenilirlikleri sayesinde B-52'ye göre üstünlük sağlayan yerli füze taşıyıcısını sağlarlar. ABD bombacısı sekiz motorla donatılmış, ancak çok fazla sorun ve zayıf özelliklere sahip. Uzmanlara göre bu, denizaşırı askeri hava birimlerinin kaybıyla kanıtlandı. Dolayısıyla, orduya üretilen ve tedarik edilen 740 otomobilden 120 uçağı kaybetmeyi başardığı bilinmektedir. Dahası, bu güne rastlanmayan birkaç termonükleer bomba kaybına neden olan Amerikan B-52 bombacısıydı. Bazıları bombaların Grönland ve Portekiz kıyılarında kaybolduğunu iddia ediyor.

Füze ekipmanının inceliklerini

b 52 bombardıman sistemi sıfırlama

Tüm ülkelerin silahlı kuvvetleri, önde gelenleriEn büyük silah üreticileri olan Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi güçler, gizli ve bazen de açık yarışmalarda yer alırlar. Havacılık sürekli rekabet alanlarından biridir. Cennetin kralı olmak - askeri alan için daha prestijli ne olabilir? Rus ve Amerikan bombardımanları sürekli olarak karşılaştırıyor. Örneğin, Amerikalılar, makinelerinin ev içindeki üstünlüğünü, roket ve bomba yükü açısından neredeyse birkaç kez doğrulayan verileri defalarca göstermiştir.

Rus uzmanlar böyle davranmaya meyilliAdil bir şüphecilik ifadeleri. Askeri uzmanlar, karşı tarafa koşulsuz olarak güvenmek için herhangi bir sebep görmüyorlar, çünkü bu, manipülasyon araçları olarak kullanılan veriler. Adil olmak gerekirse, sadece mürettebatın komutanı, içinde bulunduğu silah sayısı hakkında tam bir fikir sahibi olur. Dünyanın en büyük termonükleer mühimmatının bir Rus uçağı tarafından düşürülmüş olduğunu belirtmek gerekir. Düşen bombanın gücü 50 milyon ton TNT idi, patlama dalgası deney sırasında dünyayı üç kez üçe katladı. Suçlamalar Novaya Zemlya topraklarına düştü.

Küllerden yükseldi

"B-52" - bombacı (resme bakın). makalede) Amerika Hava Kuvvetleri saflarına geri dönecek. Haberler Mart 2015'in başında yayıldı. Yedi yıl önce yazılan Ghost Rider olarak adlandırılan "B-52N", savaş saflarına döndü. 1962'de serbest bırakıldı ve 2008'de uçan kariyerini tamamladı. O zamandan beri, sözde uçak mezarlığında Tucson, Arizona'daydı. Hasarlı benzer bir makinenin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Uçağın onarımı birkaç ay sürdü. Uçuş testini başarıyla geçerek 1,6 binden fazla kilometre yol kat etti. Ondan sonra Louisiana'da bir hava üssünde konuşlandırıldı. Onarım çalışmaları ve son testler burada tamamlanacaktır.

ABD askeri tarihinde bu dikkat çekicidir.İlk durumda, hizmet dışı bırakılmış "B-52" işletim harekat sistemine iade edildiğinde. Hava Kuvvetleri temsilcilerinin açıkladığı gibi, üste yakılan benzer bir uçağın yerini alacak, onarımı çok daha pahalı olacaktı.

B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi 2019

B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi 2019

Related news

 • Yönetimde ne tür yönetimsel kararların verildiğini düşünün
 • Şubat ayında Goada dinlenmeye değer mi
 • Somon Fırın
 • Travmatik silahlara izin ver: kısaca ana
 • Boruları bağlamak için jel SantechMaster

 • B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi


  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi

  B-52 - ABD bombacısı. Yaratılış tarihi