Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi HareketleriBelde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri
Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

Bel bölgesinin kavisini kaybederek düzleşmesi durumuna bel düzleşmesi denmektedir.  Bel bölgesinde  doğuştan bir kavis bulunmaktadır. Bu bölgenin düzleşerek kavisini kaybetmesine bel düzleşmesi denir.  İnsanın omurga yapısında hafif eğiklik olması normaldir. Yanlış yapılan egzersizler ani ve  ters hareketler, beli zorlayacak şekilde ağırlıklar taşımak, kaldırmak bel bölgesinde doğal olarak bulunan bu eğriliğin bozularak belin düzleşmesine yol açacaktır. Bel düzleşmesi genellikle doğuştan olmayıp yanlış yaşam koşulları ve hatalı hareketler neticesi olarak yavaş yavaş gelişen bir rahatsızlıktır.

Zamanında ferkedilmeyen bel düzleşmeleri şiddetli bel ağrılarına ve hareketlerde yavaşlama hatta kayıplara sebep olabilir. Zamanında teşhis tedaviyi de kolaylaştıracaktır.

Bel düzleşmesi yaşayan hastalarda, normal olarak bulunması gereken lomber kavisi kaybolarak vücut yapısında ve omurgada anormal yapılara sebep olabilir.  Hasta dik durmakta zorlanır. Bununla birlikte dengesizlik kaslarda yorgunluk ve ağrılar olur.  Bel düzleşmesinin dejeneratif disk hastalığı, lomber post laminektomi sendromu, sıkışma kırıkları, ankilozan spondilit gibi sebepleri olabilir.

Bel düzleşmesinde bölgesel ağrının yanısıra ani ve fevri hareketler ile bu ağrı daha da şiddetli hissedilebilir.

Bel düzleşmesi teşhisini röntgen çektirerek doktorunuz koyacaktır. Tedavi için en çok tercih edilen fizik tedavi yöntemidir.

Fizik tedavi bir çok hastada güzel neticeler vermekte ve ameliyata gerek kalmadan tedavi sağlanmaktadır.

Tedavi aşamalarında, kasların basit ve  hafif harekeler ile çalıştırılması, ve daha sonra da ağırlık kaldırma gibi çeşitli zorlayıcı egzersizlerle kasların güçlendilmesi ile iyi sonuçlar alınmaktadır. Fizik tedavi ve spinal manipülasyon hastanın ihtiyaçlarına göre tercih edilecektir. Bel düzleşmesinde kullanılacak ilaçlar bu hastaları rahatlatmaya yöneliktir. Omurilik enjeksiyonu da tedavide uygulanan yöntemlerdendir. Bel düzleşmesi ileri safhada olan hastalarda ameliyata gerek olabilir. Ameliyatın amacı hastanın şiddetli ağrısını dindirmek, ve spinal yapısını maksimum düzeltebilmektir.

Bel Düzleşmesi Belirtileri

Bel düzleşmesinde omurga yapısı bozularak, kas tendon ve bağlar eski gücünü kaybederek zaman zaman gerilerek bu düzleşme durumuna uymaya çalışır.Bel düzleşmesi deyince akıllara başlı başına bir hastalık gelmektedir. Fakat bazen kendi başına meydana gelen bu rahatsızlık, kimi zaman omurgayla ilgili başka bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkabilmektedir.Bu ayrıntıyı biliyor olmak, hastalığımızı iyi tanımamız ve neden olan şeylerden elimizden geldiğince korunmamız adına bize yardımcı olacaktır. Bel düzleşmesi demek, omurganın bel kısmında bulunan ve öne doğru olan oval girişin düzleşmesi demektir diyebiliriz. Bu durum birden çok yapıyı etkiler. Bunlar; kaslar, tendon ve bağlardır ki zayıflayarak veya gerilerek meydana gelen yeni duruma uyum sağlamaya çalışırlar.Tüm bu değişimler sonucu aşağıda sıralayacağımız belirtiler gözlenebilir :

 1. Dik durmada zorlanma
 2. Öne doğru eğilme ihtiyacı
 3. Bel ve bacaklarda sık sık ağrı yaşanması
 4. Kas yorgunluğu, kas ağrıları
 5. Hasta, zaman ilerledikçe yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin arttığını ve öne doğru eğilmelerinin çoğaldığını fark eder.

Bel Düzleşmesi Neden Olur?

 1. Bel düzleşmesinin bilinen en yaygın nedeni hareketsizliktir şüphesiz.Hareketsiz kişilerin bel üzerindeki kasları zayıflar ve güçsüzleşirler. Bu sebeple oturarak çalışma zorunluluğu olan bireylerde sıklıkla bel düzleşmesi görülmektedir. Muhasebe elemanları, bankacılar ve sigortacılar, yazarlar, fabrika işçileri, şoförler ve montaj elemanları gibi oturarak çalışan kişilerde meslek hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bilgisayar başında çok oturan kişilerde de bel düzleşmesi görülmektedir.
 2. Bel içinde bulunan disklerin denge bozukluğuna ve bu bölgenin hassasiyetinin artmasına neden olan bir diğer etken ağır yük taşımaktır. Bu da bel düzleşmesinin sebepleri arasındadır.
 3. İskelet sistemi aşırı kiloyu taşıyamayıp omurga diskleri hasar gördüğünde de bel düzleşmesi ortaya çıkar. Aşırı kilolu kişilerde bel düzleşmesinin en yaygın sebebi kilodur. Bu yüzden aşırı kilolardan kaçınmak gerekir.
 4. Düşme ve benzeri ile bel bölgesi darbe almış ise hasar oluşması ihtimal dahilindedir.
 5. Sonradan oluşan problemler ve rahatsızlıklar sonucu bel düzleşmesi meydana geldiği gibi,
 6. Skolyoz gibi doğuştan gelen iskelet rahatsızlıkları da bel düzleşmesini tetikleyebilir.
 7. Bazı omurga ameliyatları, örneğin; Laminektomi (omurlardaki eklem çıkıntısının kesilmesi hastalığı) ameliyatı sonrasında meydana gelen bel eğimi azalması sıkıntısına ek olarak bel düzleşmesi sorunu da ortaya çıkabilir.
 8. Kemik erimesi neticesi olarak, birden çok omurun boyunda değişiklikler meydana gelir, bu da bel düzleşmesi sorununu doğurur.
 9. Omurganın tamamında katılığa ve eklem rahatsızlıklarına yol açan Ankilozan spondilit (tüm iskelet sisteminin iltihaplanması) kamburluk ve bel düzleşmesine sebep olmaktadır.

Bel Düzleşmesinin Tıbbi Nedenleri

1) Dejeneratif Disk Hastalığı;

Zamanla bel düzleşmesine neden olan bu hastalık, omurlar arasında bulunan ve baskıyı emmekle görevli olan dokularda görülen bir çeşit ilerleyici bir aşınma hastalığıdır.

2) Bel Cerrahisi Sendromu;

Yukarıda bahsettiğimiz Laminektomi veya sinir daralmasının sebep olduğu omurga problemlerinde uygulanan ameliyatlar, bel eğimini azaltır ve bel düzleşmesine yol açabilir.

3) Omurga Kompresyon Kırıkları;

Genellikle kemik erimesinin sebep olduğu Basınç (kopresyon) kırıkları, çok sayıda omurun boyunda değişikliğe yol açarsa, kişide uzun süren bel düzleşmesi görülebilir.

4) Ankilozan Spondilit;

Daha önceden de bahsettiğimiz bu hastalık kronik bir iltihaplı hastalıktır. Omurganın tamamında katılığa ve eklem rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklarla birlikte kamburluk (kifoz) ve bel düzleşmesi de görülebilmektedir.

Bel Düzleşmesi Tedavisi

Belirtileri saptayan kişi, ilk olarak bir Beyin Cerrahi uzmanına gitmelidir. Doktor, röntgen film çekip, düzleşmenin boyutunu görecektir. Bel düzleşmesi, röntgen filminden önce yapılacak olan fiziki muayene ile de rahatlıkla anlaşılacak olsa da doktor, düzleşmenin nedenini öğrenmek için MR filmi isteyecektir. Uygun gördüğü taktirde, fizik tedavi bölümüne yönlendirme yapan doktor, hastasını fizik tedavi sürecini sonunda tekrar kontrol etmek isteyecektir.

1) Bel Düzleşmesi Fizik Tedavi

Fizik tedavi bölümünde yapılacak olan fizik tedaviye ek olarak doktorunuz bel kaslarının çalışmasına yönelik bir takım bel egzersizleri önerecektir. Bu egzersizler tedavi için son derece önemlidir. 20-25 seans aralığında bir fizik tedavi sonrasında bel düzleşmesi giderilebilmektedir.

2)Bel Düzleşmesi İlaç Tedavisi

Bel düzleşmesi tedavisine dahil olan birtakım ilaçlar vardır. Bunların başında ağrı kesiciler gelir. Kas gevşeticiler de reçete edilmektedir. Bu ilaçlar tedavi sürecinin daha rahat geçmesini sağlayacaktır. İlaçlara alternatif veya ek olarak ağrı kesici ve kas gevşetici kremler de uygulanmaktadır. Parasetamol kullanımı da bel ve bacak ağrılarını giderir. Ibuprofen gibi steroid olmayan iltihap gidermeye yarayan ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

3) Egzersiz

Aksatmadan, istikrarlı bir şekilde egzersizlerini yapan birçok hasta, cerrahi müdahaleye gerek duymadan iyileşiyor ve hatta gelişim gösteriyor.

Aşağıya, bel düzleşmesi hastalarına uygun birkaç egzersizi öneri olarak yazıyoruz:

Açma Germe Hareketleri:Zaman içinde kasılmış ve sertleşmiş kasları rahatlatmak için önerilir. Aşağıdaki egzersizleri gün içinde uygulamak hızlı rahatlama sağlayacaktır:

 1. Sırt üstü uzanın. Ayak tabanları yerde, dizlerinizi yükseltin. Bel pozisyonunuzu değiştirmeden ve ellerinizden destek almadan bir bacağınızı tavana doğru kaldırın, bacağınızı düz konuma getirin, havada daireler çizin.
 2. Ellerinizle kaval kemiğinizden destek alarak bacağınızı karnınıza doğru çekin. Bu esnada diğer bacağınız yerden bir miktar yüksekte düz konumda olsun.
 3. Ayaklarınızı düz uzatarak yere oturun. Kollarınızı iki yana açın. Belinizden olabildiğince iki yana dönün.

Güçlendirme Hareketleri:Yüz üstü uzanın. Ayak parmaklarınız dışarı doğru, kollarınız başınızın önünde düz; Süpermen pozisyonu alın. Ayaklarınızı ve kollarınızı olabildiğince yukarı kaldırın. Hareket çok zor geliyorsa, kollarınızı yanınızda kıvırın, ellerinizden destek almadan hareketi tekrar edin.

Esneme Hareketi:Bir duvarı arkanıza alarak bir adım ilerleyin. Kollarınızı başınızın üstüne kaldırın. Ayaklarınızı hareket ettirmeden duvara erişene kadar geriye doğru esneyin.

4) Sağlık topu

Belinizi yere bıraktığınız sağlık topuna denk getirecek şekilde uzanın. Ayaklarınızdan destek alarak topun üstünde ileri geri ve yuvarlak hareketler yapın.

5) Cerrahi Müdahale

İlaç tedavisine cevap vermeyecek kadar yoğun ağrılı ve şiddetli hasarlardan kaynaklanan bel düzleşmesi durumlarında cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Böyle bir cerrahi müdahale sırasında spinal ostektomi uygulaması yaygındır. Omurların birinden veya birkaçından üçgen prizma şeklinde kemik parçaları çıkarılmasıyla omurga, ihtiyacı olan eğimi kazanır.

Bel Düzleşmesi Geçer mi?

Gerekli olan tedavi yöntemleri titizlikle uygulanır ise elbette geçer. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bel düzleşmesi ile birlikte başka bazı bel problemleri var ise onlara yönelik tedavilere de başvurulmalıdır. Önemli bir diğer nokta ise fizik tedavinin ve egzersizlerin istikrarlı bir şekilde yapılmasıdır. Bu tedavi sürecine ilaçlarla da destek verilir ve ilaç tedavileri ile de olumlu yönde belirgin bir sonuç elde edilir.

Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi HareketleriBelde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

Related news

 • Vladimir Alexandrovich Kaplichny - efsanevi savunmacı
 • İtalyan diyeti ile makyaj ve güzellik sırları
 • Kaju Fıstıklı Kahvaltı Salatası Tarifi – Salata Tarifleri
 • Ust-Tegus depozitosu: açıklama ve fotoğraf
 • Özgeçmiş nasıl yazılır ve bir röportajda nasıl davranılır

 • Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri


  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri

  Belde Düzleşme Bacak Ağrısı Yaparmı Neden Olur Fizik Tedavi Hareketleri