Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesiBoşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi

24.05.2019

Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 48

Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi

Evlenirken eşlerden birkaçı düşünüyor.mülklerini nasıl daha da bölüştürdükleri üzerine. Doğal olarak, sevenler, uzun dava içine girmeye zorlayacak durumları düşünmek istemezler ve bu durum, evlilik yıllarında edinebilecekleri her şeyin dağılmasına yol açar. Ancak, istatistiklerin gösterdiği gibi, her üçüncü evlilik boşanma ve mülk anlaşmazlığı konularına girmektedir. Çoğu durumda, hepsi mahkemeye başlar ve biter. Vatandaşlarımızdan pek azı, boşanmadan mülkün bölünmesine izin veren Rus mevzuatının farkındalar. Bu durum ülkemizde oldukça nadir olup yaygın değildir. Son yıllarda avukatlar ve hakimler, boşanma olmaksızın müşterek olarak edinilen malların paylaşılmasına ilişkin durumlarla giderek daha fazla karşılaştıklarına rağmen. Bu nedenle, bugün, sizin için en alakalı ve yararlı bilgileri topladığımız bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştık.

boşanma, mülkiyet ifadesinin bir bölümü olmadan

Ortak evlilik: ifadenin açıklanması

Birçok yeni evli, ortak mülke inanmaktadır.gayrimenkul gibi büyük alımlar veya örneğin bir araba. Ancak aslında öyle değil, çünkü kayıt ofisinde resim anından itibaren, ortakların ortak bir özelliği var. Bu kategori bir düğün töreni, ücret ve daha fazlası için hediyeler içerir. Gelecekte, evlilikteki her satın alma, parası ne olursa olsun ortak bir özellik haline gelir. İşler dışında nakit ve çift hesaplar için de geçerlidir.

İlginçtir ki "ortak" ifadesimülkiyet "öteki izni olmadan bunu imha etmek için ortakların her kılar. Örneğin, kocası ona evlilik yıl içinde kazanılan ve kayıtlı sessizce arabayı satmak her hakkı vardır. Ayrıca eşi uygun gördüğü şekilde bunu bir banka hesabından para çekmek ve harcama yapabiliyor Bununla birlikte, bir noterin bürosunda belgelerin kaydedilmesi veya belgelenmesi ile ilgili davalarda, ikinci eşin izni, işlemin kendisi için vazgeçilmez bir şarttır.

Ortaklar, istedikleri zaman hayatlarındaBoşanma olmadan, işlemde veya sonrasında mülkün bölünmesine başvurun. Bununla birlikte, ortak mülkiyetin "kişisel mülkiyet" gibi bir şeyi ortadan kaldırmadığını unutmayınız. Bu, daha ayrıntılı olarak konuşmaya değer.

Boşanmadan mülkiyetin mahkemece bölünmesi

Kişisel mülk

Rus mevzuatı, her birinineşlerden kişisel mülkiyet hakkı vardır. Ona göre, boşanma olmaksızın veya süreci boyunca mülkün evlilik ayrımı kurallarını uygulamak imkansızdır. Sonuçta, herkes kendi takdirine göre elden çıkarabilir. Eşinizin kişisel mülkünü kullanmak istiyorsanız, onun iznini isteyin. Sadece rıza olması durumunda, bu şeyi ya da o şeyi alabilirsin.

Kişisel mallara ne atfedilebilir? Yeni evliler ve uzun yıllar evliliğe sahip olan insanlar, bu formülasyonun sınırlarını zorlukla belirliyorlar. Aslında her şey oldukça basit. Yani, kişisel mülkiyet şöyle kabul edilebilir:

 • resmi bir evliliğe girmeden önce satın alındı;
 • evlilik sırasında hediye olarak alınan;
 • mirasın bir parçasıdır.

Bu kategoride ayrıca örneğin giyim eşyası, aksesuarlar, takılar (lüks ürünler hariç) düşmektedir.

Kişisel mülkiyetin tabi olmadığını unutmayın.bölmek. Tek istisna mahkeme tarafından ortak mülkiyet olarak tanınması gerçeğidir. Bu, nadiren, evlilik yıllarında eşlerin kişisel ile ilgili bir şeyin maliyetini önemli ölçüde artırdığı durumlarda olur. Örneğin, bir eş veya eş, emlak piyasasında çok fazla değeri olmayan küçük bir evi miras almıştır. Evlendiler, tamir ettiler, bir su borusu işlettiler ve gazı bağladılar. Zamanla eski bir enkazdan rahat ve bakımlı bir kır evine döndü. Bu durumda, çok emek ve ortak araçları sürülmemiş sonra kalıtsal ev elde edilen bileşik (boşanma işleminden sonra, örneğin boşanma olmayan veya,) özelliği dağılımı, ortak özelliği kabul edilebilir ve eşler arasında bölünmüştür.

boşanma örneği olmadan mal paylaşımı

Delejka mülkiyeti: durum

Daha önce söylediğimiz gibi, çoğu çiftler başlıyorBoşanma davası aşamasında iyi olmak. Çoğu zaman, ortaklaşa elde edilenlerin paylaşımı başvurusuna paralel olarak bir dava açılır. Bu durumda yargıç, her bir eşin sağladığı kanıtlara dayanarak, iki iddia hakkında derhal bir karar verir. Mahkemede kazançların önemli olmadığını unutmayın. Örneğin, evlenmemiş, ancak sadece bir ev sahibi olmayan bir kadın, aynı zamanda, evli yaşam yıllarında elde edilenlerin yarısını da alma hakkına sahiptir.

Bazı çiftler bölüm olmadan boşanma başlatırözelliği. Mahkemeye "ortaklaşa kazanılan" kategorisinden bir şeyin kaderiyle ilgili başvuru evliliğin bitiminden üç yıl sonra yapılabilir. Kanun benzer durumları ortaya koymakta ve son yıllarda mahkeme davalarında giderek daha fazla yer almaktadır. Sonuçta, çoğu zaman boşanmış çift, birbirlerine olumsuz duygular besliyor ve bu nedenle bazı şeylere olan ihtiyacı yeterince değerlendiremiyor.

Boşanma olmaksızın mülkün bölünmesi ilginç olabilirResmi evlilikten sonra bile bir gün başlayabilir. Rus mevzuatı, bu haklardaki eşleri sınırlamamaktadır, ancak eş ile eş arasındaki müştereken elde edilen dağıtım sürecinin şu anda sadece aile içindeki maddeleri ilgilendirdiğini unutmamak gerekir. Boşanma başvurusunda bulunmadan mülkünü bölmeyi başarırsanız, gelecekte satın alınan her şey, ortak mülkünüz olur. Mülkiyet anlaşmazlıkları söz konusu olduğunda, bu şeyler Aile Kanununa göre bölümün kurallarına tabi olacaktır.

Birçok insan neden üretilmesinin mümkün olduğunu merak ediyorboşanmadan eşlerin mülkiyeti. Rus mevzuatı, bir çiftin bu eylemlere itilmesini sağlayan üç nesnel nedenden ötürü sağlar.

Bölümün uygulanmasının nedenleri

Tabii ki, hayatta farklı durumlar var. Ancak Aile Kodunu açarsak, o zaman boşanma olmadan mülkün bölünmesi için aşağıdaki nedenleri açıkça belirtecektir:

 • bir eşin inisiyatifi;
 • her iki ortakın isteği;
 • alacaklıların faaliyeti.

Son neden giderek daha fazla oluyorEvlilikte edinilen paylaşımlarda yaygındır, çünkü yasaya göre, her iki tarafın da bankalar da dahil olmak üzere kendi yükümlülükleri vardır. Ancak, ödemelerle ilgili bir sorun varsa, alacaklıların, eşlerin sahip oldukları her şeyi tutuklamaları için dosyalayacaktır. Bu durumda, ikinci yarısının mali yükümlülükleri ile herhangi bir ilişkisi olmayan biri için, boşanma olmadan mülk bölünmesine başvurabilirsiniz. Böylece aile, evlilik yıllarında elde edilenlerin bir kısmını kurtaracak.

Ayrıca genellikle mülk ayrılığı fikri ortaya çıkar,çift, kendilerinden sonra kalıtım hakkında düşündüğünde. Bu tür eylemlere duyulan ihtiyaç, örneğin, kocanın ve eşinin çocuklarına belirli konuları bırakma arzusundan kaynaklanmaktadır. Bu durumda, mirasçılar arasında yazılı bir istemin ardından bile, uyuşmazlıklar doğabilir, iradeyi protesto etme ve toplam mülkün bir payını talep etme hakları vardır. Ancak, eşler mülk ayrımı yaparlarsa ve sadece kendilerine ait olan nesneler için bir irade yürütürlerse, o zaman hukuki ihtilaflar hariç tutulur.

boşanma ve mahkeme olmaksızın mal paylaşımı

Mülk bölünme prosedürü

Evli iseniz ve uzun yıllar boyunca ortaklaşa kazanılmış bir bölüm hazırlamayı planlıyorsanız, sorunu iki şekilde çözebilirsiniz:

 • gönüllü bir anlaşmada;
 • davada.

İlk seçenek içerirevlilik sözleşmesi veya gönüllü anlaşma. İkinci yöntem, yerleşik forma uygun bir dava açılmasını içerir. Makalenin sonraki bölümlerinde, yukarıdaki seçeneklerin her birini ayrıntılı olarak ele alacağız.

Boşanma ve mahkeme olmaksızın mal paylaşımı: evlilik sözleşmesi

Birçok kişi evlilik sözleşmesinin olabileceğini biliyoreşlerin isteğiyle herhangi bir zamanda telafi etmek. Çoğu zaman evlilik kayıtlarından önce sonuçlandırılır, ancak bu belge aynı zamanda birlikte yaşama sürecinde de geçerlidir. Her halükarda, evlilik sözleşmesi eşler arasındaki tüm tartışmalı mülkiyet sorunlarını çözer.

İlginçtir, son yıllarda, vakalar arttızaten evli olan insanlar arasında malların bölünmesiyle ilgili belgelerin hazırlanması. Genellikle bu, eşlerden birinin sahip olduğu bir işletme ile ilgilidir. Hem karı hem de eşin, kendi medeni durumundan bağımsız olarak kendi kişisel mülkiyeti olarak kalması gereken kendi gelir kaynaklarına sahip olduğu durumlar vardır. Bu durumda, evlilik sözleşmesi ortaya çıkan gelecekteki tüm sorunları çözmeye yardımcı olacaktır.

Evlilik sözleşmesinin özellikleri

Sık sık, bir belge üzerinde sonuç çıkarmak için vesilesiyleMülkün bir bölümü ipotek alma niyetidir. bankalar, sayısız emsal sonra borçlulara boşanmak gerçeği hangi gelecekteki daire eşlerden birinin sahipliğini alır göre, evlilik sözleşmeleri hazırlamak uygulamaya başladı. Aynı zamanda sorumlu bir borçlu. Boşanma ve aylık ödemeyle ilgili sorunlar durumunda, banka sadece bir borçluya hitap edecek ve tüm sorunları çözecektir.

Evlenme sözleşmesinin akılda tutulduğunu unutmayın.noter. Bu durumda, ortaklaşa kazanılmış mülkün ne olduğunu sadece eşlerin kendileri belirleyebilir. Belge imzalandıktan sonra elde edilen şeyler veya gayrimenkuller yaygındır. Ancak, karı koca kendi satın harcanan paranın kaynağı manzarasına sahip özel bir mülkiyet sahipliğini önceden belirlemek sözleşmenin hazırlanmasında devam etmektedir.

boşanmadan eşlerin mülkünün bölünmesi

Mal paylaşımı konusunda gönüllü anlaşma

Gönüllü anlaşmamız vatandaşlarevlilik sözleşmesine bir çeşit alternatif olarak algılar. Ancak, bu belge noter tarafından onaylanmayabilir, her iki tarafça imzalandıktan sonra geçerli olacaktır.

Gönüllü bir anlaşma görünürseemlak veya taşıtlar, daha sonra bu mülkler için belgelerin yeniden kaydedilmesiyle ilgili sorunları çözmelisiniz. Bu sizi gelecekteki olası problemlerden kurtaracak.

boşanma olmadan mülk bölümü için başvurabilirsiniz

Boşanmadan mahkeme yoluyla mal paylaşımı

Evli insanlar olduğuna dikkat edilmelidir.en sık dava olmadan yaparlar. Ne de olsa, ilişkilerini bitirmeyi ve maddi meselelerin üstesinden gelmeyi planlamıyorlar. Ancak, bazen mahkemede bir iddia beyanı olmaksızın yönetmek zor, bu nedenle bu çözüm ülkemizde de oldukça yaygın.

Her şeyden önce bir iddiada bulunmadan öncemülkiyet kompozisyonunu belirlemek gereklidir. Eşlerden biri bunu tanımlamalı, ön değerlendirme yapmalı ve hisseleri belirlemelidir. Bütün bunlar, iddiada belirtilmelidir, ancak anlaşmazlığınız halinde yarınız, karşı dava açabilir veya mahkemenin oturumu sırasında doğrudan yargıya yazılı itirazda bulunabilir.

Birçok şey ayrılamaz, bu yüzdenPaylaşılan mülkiyeti belirlerler. Malın geri kalanıyla ilgili olarak, hakim satın almayı başlatan, parası için kullanılan kişiden ve hangilerinin en çok ihtiyaç duyduğu kişiden gelir.

Bir dava açılması: örnek

Mülkün bölünmesini planlayan birçok eşMahkeme aracılığıyla, profesyonel avukatlara iddianın hazırlanması için başvuruda bulunun. Ve bu doğru bir yaklaşımdır, çünkü uzman gelecek işlerin tüm nüanslarını dikkate alabilecek ve evlilik yıllarında müştereken nasıl edinileceğini değerlendirebilecektir. Fakat bu yardım, her ailede bulunamayacak belli bir paraya değer.

boşanmadan mal paylaşımı

Boşanma olmadan mülk bölümünü başlatmayı planlıyorsanız, aşağıdaki örnek uygulama dokümanı hazırlarken gezinmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç

Bunu yapmayan eşlerden birinin bahsetmeye değer.Kazanılan iyiyi paylaşmak ister, borçlarını bölmek için kendi iddiasını hazırlayabilir. Aile Kanunu'na göre, bir evde yaşayan iki kişinin borçları eşit paya bölünmüştür. Boşanmadan eşlerin mülklerinin bölünmesinin benzer bir duruma yol açabilmesi için hazırlıklı olun. Öyleyse kocanızla veya eşinizle barışçıl bir şekilde görüşmeye çalışın.

Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesiBoşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi

Related news

 • Mezopotamya uygarlıkları
 • Tavuk Dolması Tarifi Videosu
 • Animatörler kimlerdir, yoksa Modern massoviki-zateyniki
 • Azerbaycan: nüfus, nüfus ve etnik kompozisyon
 • Dünyadaki en komik balık göksel göz

 • Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 77

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi


  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 52

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 46

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 17

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 35

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 12

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 11

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 81

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 71

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 59

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 83

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 61

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 62

  Boşanmadan mülkün bölünmesine başvurmak için nasıl başvurulur: örnek uygulama, avukat tavsiyesi 79