Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 2019

Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 2019

Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 64 11.02.2019, 22:58

Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası

Armut

Soğuk havalar üzerimde etkisini gösterip, yatak döşek hasta etme girişimlerine devam etse de, biraz ilaç alıp, yazdan kalma anılara sarılıp ısınıyorum üşüdüğümde. Geçen yaz gittiğim, İstanbul’a yakın olduğu kadar, köyünüzde dedenizin bahçesindeymişsiniz havasını yaşatan Armutlu’yu hatırladım bugün. Bilgisayarımda arşivlemeyi adet haline getirdiğim fotoğrafları aradım taradım, geçtiğimiz yazın fotoğraflarına göz attım. Her fotoğrafta mis gibi toprak kokusu, her fotoğrafta taze meyve dokusu, her fotoğrafta çocukluğun anısı beliriverdi sanki.

Sadece ben değil, sizde bu soğuk kış günlerinde evinizde Mutfak Sırları sayfalarını gezerken ısının istedim ve fotoğrafları sizinle paylaşmaya karar verdim.

Küçükken koşturduğum bahçelerin toprağında bıraktığım minik ayak izlerimi, kırmızı, mor böğürtlenler doldurmuş şimdi. Armutlu hala bir köy yeri sanki. Neredeyse her tek katlı evin bir bahçesi, her bahçede bir orman var. Meyve ağaçları ile dolu ve her ağaç birbirinden farklı çeşitte, zeytinlerden, armutlara, incirlerden, üzümlere, eriklerden, bahçe boyu dolanırken ayağınıza, paçanıza takılan böğürtlen dallarına kadar çeşit çeşit.

Meyve ağaçları arasında gezinirken, düşünüp durmuştum, çocukluk gibisi varmı diye. Mahalle mahalle

Üzüm

koştururken, başkalarının meyve bahçelerine girerdik. Dallarından sarkan meyveleri toplarken, sanki hayat sadece meyve dolu bir üst dala uzanabilmekten ibaretti. Cezmi Ersöz’ ün dediği gibi Para, tarifeler, beklentiler, randevular, taksitler, iş, anneler ve korkular yoktu hayatın içinde… Sanki başka insanlarda yaşamıyordu orda. Tek derdim, ağaca çıkabilmek ve düşmeden inebilmekti. Tabi birde kimseye görünmeden çıkabilmekti o ağaca. Eğer ki bahçenin sahibi beni ve arkadaşlarını görürse, eline geçirdiği kırık bir ağaç dalı ile öbür mahalleye kadar kovalayabilirdi..

Aslında bunun güzelliğide buradaydı. Adam bizi çağırıp, gelin size toplayıp vereyim, canınız çekmiştir dese. Ağaçtan toplanmış meyveleri, yıkayıp elimize hazır verse. Hiç birimizin bundan tat alacağını düşünmüyorum. Hani nerde kaldı, heyecanı, o dalların arasından, dikenleri bata bata kopardığın meyveyi kirli kirli yemesi.

Şimdi büyüdüm…Armutlu’ nun bahçelerinde gezebilmek, meyvelerinden yiyebilmek  için gizli gizli girmeme gerek yok, Selamınaleyküm Ağalar demek yeterli. Kendileri gel gir topla bahçeden diyorlar, yaşlı yaşlı nineler, dedeler. “Gel topla, hep yerlere dökülüyor, kimseler yiyemeden çürüyüp gidiyolar, gel topla, istediğin kadar.” Bende biraz buruk olsada seve seve girip topluyorum o güzelim tazecikleri. İnsan rahatlıyor ve uzaklaşabiliyor işte o zaman kaostan. Şehrin karmaşasından, gürültüsünden, kirliliğinden, dumanından, isinden, tüm kötülüklerinden bile. Dalında sana bakan küçük, şirin, kırmızı böğürleni görünce, mutlu oluyorsun, güneş yüzünü ısıtırken, topraktan tad alıyorsun.Armutlu

Armutlu köyü, yalısı ve zeytinliklerden ibaret. Deniz kenarında tek katlı evler kalmadı artık hep havuzlu, havuzsuz siteler yapıldı. Eskiden sadece vapurla yada kara yolundan ulaşım vardı. Şimdi yaz kış konulan denizotobüsleri ile ulaşım kolaylaştırıldı. Eskiden çakıl olan kordon boyuna bolca beton dökülerek genişlerilip uzatıldı. Velhasıl kelam dokunulmamış yeri pek kalmadı. Yinede her yaz çocukluğumun izini sürmeye bir kaç gün kaçarım oralara, yeşil yemyeşil bahçelere…O bahçelerden birinde yediğim haşaşlı cevizli ekmeği sizler için ekmek makinasına uyarladım. Buyrun afiyetle yiyin, hepinize sevgiler…

Cevizli Haşhaşlı Ekmek

1000 gr için

Ekmek tarifi :

 • Tahıllı ekmek un karışımı
 • 140 ml. Su
 • 140 Ml Süt
 • 1,5 yemek kaşığı Sıvı yağ
 • 2 tatlı kaşığı şeker
 • biraz ceviz içi
 • biraz haşhaş tohumu
 • 1 Paket İnstant Maya

Yapılışı :

 1. Önce suyu, sütü ekmek makinesinin kabına koyuyoruz.
 2. Yağı, şekeride ekledikten sonra, Üzerine un karışımını ve en son mayayı döküp makinede 3 saatlik bir program ayarlayıp, ekmek kabuğu ve 750 gr lık seçenekleri seçtikten sonra çalıştırıyoruz.
 3. Hamur kendini biraz topladıktan sonra, kapağını açıp içine ceviz ve haşhaşı ekliyoruz.
 4. Son bir saat kala ek malzeme sinyalini verdiğinde üzerine haşhaş tohumu ekebilirsiniz.

Püf noktası:Ekmeğinizin daha parlak olmasını istiyorsanız. Isıya dayanıklı bir kabın içine su koyarak, ekmek makinesinin bir köşesine yerleştirin.

Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 2019

Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 2019

Related news

 • Sütlü Arpa Şehriye Çorbası
 • Taha Akgül, Rusyada finale yükseldi
 • Erdoğan: Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın’ diyorum
 • Ailece Keyifle İzleyebileceğiniz Disney Gençlik Filmleri
 • Adliyede polisin belinden silahı alıp ateş açtı

 • Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 63

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası


  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 9

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 92

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 37

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 77

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 72

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 10

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 98

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 26

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 78

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 7

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 98

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 99

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 3

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 87

  Cevizli Haşhaşlı Ekmek – Armutlu Hatırası 51