Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 66 25.02.2019, 06:26

'Che Guevara'nın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım'

18:43 26.10.2019URL'yi kısaltın

Che Guevara'nın fotoğraf sanatçısı oğlu Camilo Guevara, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın sözlerinin sorulması üzerine "Che Guevara'nın bir tişörtteki resimde olmasından ziyade zihnimizin, kalbimizin içinde olması lazım" dedi.

Che Guevara
© Fotoğraf : Twitter
Che Guevara'nın fotoğraf sanatçısı oğlu Camilo Guevara, yurtdışında ilk kez İstanbul'da sergilenecek olan ‘Tabu' adlı fotoğraf ve enstalasyon sergisinin açılışı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Beyoğlu Piramid Sanat'ta gerçekleşen basın toplantısına konuk sanatçı Camilo Guevara ile ressam Bedri Baykam da katıldı. Guevara, serginin konusunun tabuların oluşumuyla ilgili olduğunu belirtti.

‘ÇIPLAKLIK VE KADINI TERCİH ETTİM'

Tabu'nun Küba dışında ilk kez Türkiye'de sergileneceğini kaydeden Guevara, "Bu projede, 'Tabular nasıl oluşur, bir şey nasıl tabu olur?' gibi sorulara bu fotoğraflarla ve sergi düzeniyle mesajlar vermeye çalıştım. Bir tabu seçerek tüm tabulardan bahsetmek istedim. Bu nedenle çıplaklık ve kadını tercih ettim. Bu sadece bir fotoğraf sergisi değil aynı zamanda bir mekân çalışmasıdır" diye konuştu.

‘BU SERGİ KESİNLİKLE CAMILO, CHE'NİN OĞLU DİYE AÇILMADI'

Serginin Türkiye'ye gelmesi için emek gösteren Bedri Baykam ise çok ilginç bir serginin sanatseverlerle buluşacağını ifade etti. Baykam, "Tabu sergisinin dünyada ilk gösterimi ülkemizde yapılıyor. Bütün eserler, Camilo'nun direktifleri ve seçileri doğrultusunda Türkiye'de üretildi. Bu sergi kesinlikle Camilo, Che'nin oğlu diye açılmadı. Sergi, gerçekten çok değer verdiğimiz bir proje olduğu için burada açıldı" diye konuştu.

TBMM BAŞKANI'NIN BABASIYLA İLGİLİ SÖZLERİNE YANIT VERDİ

Camilo Guevara, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Guevara, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın babasıyla ilgili olarak, "Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya, benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz, olmamalı" sözlerine yanıt verdi. Guevara, "Bu konu hakkında daha fazla konuşmaya gerek yok. Çünkü değmez. Bence, Türk halkının Che ile ilgili Küba halkı ile ilgili düşünceleri önemlidir. Tek bir kişinin düşüncesi önemli değildir. Bu üzücü bir olay bence. Che Guevara'nın bir tişörtteki resimde olmasından ziyade zihnimizin, kalbimizin içinde olması lazım" dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman
‘BU YOLU SADECE CHE DEĞİL BÜTÜN KÜBA HALKI SEÇTİ'

Bir gazetecinin "TBMM Başkanı'na verdiğiniz bir cevapta ise babanızın o dönemde silahlı bir mücadeleden başka şansı olmadığını söylemiştiniz. Bugün yaşasaydı nasıl mücadele ederdi?" şeklindeki sorusuna ise Guevara şu şekilde yanıt verdi:

"Bugün yaşamadığı için kesin bir şey söyleyemem. O hiçbir zaman farklı metotlara kapıları kapatmadı. Silahlı bir mücadele tabii ki son çare… Ancak o dönemde başka bir seçenek yoktu. Ya teslim olacaktık ya da silahlı bir mücadele verecektik. Bu yolu sadece Che değil bütün Küba halkı seçti. Bizim halkımız çok insanidir. Bütün kapılarımızı dünyaya açtık."

‘BABAMLA GURUR DUYUYORUM'

Che Guevara'nın oğlu olmanın nasıl bir duygu olduğuyla ilgili bir soruya ise Camilo Guevara, "Che'nin oğlu olmak pozitif bir duygu Belki birkaç negatif yönü olabilir ancak genel olarak insanlar Che'ye saygı ile bakıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Babamla çok gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf sanatçısı Guevara'nın bu akşam açılışı gerçekleştirilecek olan Tabu adlı sergi 4 Aralık'a kadar sergilenecek.Related news

 • KEÇE APLİKELİ HAYVAN ŞEKİLLERİ
 • Dev gıda firmaları iş birliği için Bursaya geliyor
 • İŞLEMELİ MOTİF YAPIMI
 • Baba Le Pene 30 bin euro para cezası kesinleşti

 • Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 46

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım


  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 52

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 72

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 65

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 99

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 29

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 15

  Che Guevaranın tişörtte olmasından ziyade, kalbimizin içinde olması lazım 11