CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 2019

CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 2019
18.05.2019

CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 60

CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü  

Hareket güçlüğü nedeniyle ev içinde daha konforlu ve güvenli şartlara ihtiyaç duyan Cerebral Palsy’li (CP) bireylerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalar yapan Dünya CP Komitesi Sally’nin hayalindeki “Sünger Evi” gerçeğe dönüştürdü.

CP Hastasi Çocuklara Sünger Ev Yapıldı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın da üyesi olduğu Dünya CerebralPalsy Komitesi, 2014 yılında “1 Dakika Dünyamı Değiştir” yarışması ile tüm dünyadan insanları Cerebral Palsy’li bireylerin hayatını değiştirecek fikirler üretmeye davet etti. Yarışmada “Sünger Ev” hayali ile Sally birinci olmaya hak kazandı.

Dünyanın dört bir yanından gelen tasarımcılar ve mimarlar  Cerebral Palsy  hastası (CP) 6 yaşındaki Sally’nin hayali olan “Sünger Ev”i hayata geçirdiler.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Tasarım Yarışmasında Jüri Oldu

Sally’nin hayalini gerçekleştirmek mimarlar ve tasarımcılar Ocak ayında başlayıp, Haziran ayında sona eren tasarım yarışmasına katıldılar. Yarışmada 9 proje finale kaldı. Büyük ödül için Kanada, Avustralya ve ABD’den sünger ev projelerinin katıldığı yarışta, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı da jüri olarak yer aldı.

Proje ile CP Hastaları Sevdikleri ile Rahatça Yaşayabilecek

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı adına yarışmada jüri üyeliği yapan Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Fizyoterapist Turgay Arık,“1 Dakikada Dünyamı Değiştir” yarışması ile bugüne kadar CelebralPalsy’li bireyler için önemli projelerin hayata geçirilmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

”Sünger Ev”  projesini  de değerlendiren Arık, “Proje engellilere sadece fiziksel kolaylık sağlayan bir yaşam alanı değil, aynı zamanda onların sosyal çevresinin de dâhil olabileceği ve tüm sevdikleriyle birlikte rahatça yaşayabilecekleri alanlar yaratan bir proje. Sünger Ev’in tasarlanmış olmasını çok umut verici buluyorum. Tabii ki her proje birçok farklı uzmanın gözüyle değerlendirilip daha da iyileştirilebilir. Ancak önemli olan dünya çapında böyle bir girişimin başlatılmış olması.Bu girişim hepimiz için ilham verici sonuçlar doğurdu. Ben de kendi adıma Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nı bu yarışmada temsil etmenin gururunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.

Cerebral Palsy (CP) Nedir?

CerebralPalsy (CP), hareketi programlayan, hareketi başlatan, hareketin düzenli olmasını sağlayan, beyin ve beyincikteki bozuklukların neticesinde oluşan, beyin engeli durumu olup, ilerleyici değildir. CP hastası çocuğa eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarına işlevsellik kazandırılabilir. Böylece çocukların günlük yaşam kalitesi arttırılabilir ve yaşamlarını bağımsız sürdürmeleri sağlanabilir. CP hastaları için programlanan eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri; fizyoterapi, özel eğitim, iş uğraşı terapisi, konuşma terapisi, hidroterapi, spor, psikolojik destek ve sanat terapisi gibi birçok alanı kapsıyor.

“Sünger Ev” projesi ile CP hastası tüm bireylere fiziksel hareketlerini kolayca gerçekleştirebilecekleri ve sosyal çevreleri ile rahatça vakit geçirebilecekleri bir ev sunulması amaçlanıyor.

CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 2019

CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 2019

Related news

 • Pancar Turşusu Nasıl Yapılır
 • Alkolsüz Kırmızı Glintveyn Yapılışı
 • Evde Selülit Masajı Nasıl Yapılır
 • 1 Feet Kaç Kilometre Eder – 1 Feet Kaç Mil
 • Perestroika için para: Daire onarımı için nereden kredi veriyorlar

 • CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 87

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü


  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 18

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 20

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 49

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 89

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 69

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 89

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 2

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 29

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 9

  CP Hastası Sally’nin Hayalindeki Sünger Ev Gerçeğe Dönüştü 65