Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 2019

Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 2019


Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 56 06.02.2019, 06:32

Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Lenin'in en büyük anıtı

Dünyadaki ülkeler periyodik olarak rekabet ederen yüksek mimari cisimlerin inşası. Kazananlar Guinness Kitabında kaydediliyor. Yükseklik 25 metredir. Dünyadaki en yüksek heykellerin bir listesi var. Bu liste ayrıca dünyanın en büyük Lenin anısını da içeriyor.

Lenin'in dünyadaki en büyük anıtı

25 metrenin üstünde

Bu liste, yüksekliği 25 metreye eşit veya üzerinde olan 58 obje veya heykel içerir. Bütün heykeller tam yükseklikte inşa edilmişlerdir ve yükseklikleri kaide olmadan düşünülmüştür.

En yüksek dünya heykeli Buda'yı tasvir ederBahar Tapınağı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Henan Eyaletinde bulunmaktadır. Yüksekliği kaideli olmadan 128 metre. Anıt 2002 yılında inşa edilmiştir. Böyle bir heykel inşa etme fikri Taliban Afganistan'daki Buda heykellerini patlattıktan sonra ortaya çıktı. Çin, Buddha'nın mirasını sistematik olarak tahrip etmenin yanı sıra bu tür barbarca davranmayı kınadı.

Dikkate değer en yüksek dünyanın troika'sınınAnıt, Buda heykellerinden oluşur. İkinci en uzun (115.82 metre) Buda heykeli Myanmar'da (2008'de inşa edilmiştir), üçüncü yüz metre, Japonya'da Usiku şehrinde, Tokyo'ya 50 kilometre uzaklıktadır. 1995 yılında yaptırılmıştır.

Lenin'in dünyadaki en büyük anıtı bu listede 53. sırada yer alır.

Rusya Heykeli

Dünyanın heykellerinin ilk onunda şunlar sayılabilir:Rus anıtı "Anavatan Çağrıları!". 85 metrelik bu anıt, Stalingrad Muharebesi kahramanlarına adanmış ve Rusya'nın Volgograd şehrindeki Mamayev Tepesi üzerine kurulmuştur. Anavatanın oğullarını düşmanlarla savaşmaya çağıran bir alegorik görüntüdür. 1967'de yaptırılmıştır.Lenin'in en büyük anıtı

Bu arada, New York Özgürlük Anıtı önemli ölçüdeRus heykelinden daha aşağıda. Yüksekliği 46 metre. Ancak Kiev Dinyeper yüksek banka ayakta, Ukrayna Anavatan, 62 metre ulaştı.

En büyük Rus heykelleri arasında -35.5 metre yüksekliğindeki "Alyoşa" (Murmansk'ta anma), hem de dünyada Lenin'in en büyük anıt - 27 metrelik - Volgograd - ve "asker ve denizci" (Sivastopol savunucularına, 27 metre anıt).

Son olarak, dünyanın en yüksek heykellerinin bir listesi iki 25 metrelik Rus anıtını içeriyor - "İşçi ve Kollektif Çiftçi Kız" ve Dubna'da Vladimir Lenin'e bir başka anıt.

Lenin'e en büyük anıt nerede

En büyük ölçekli anıtın göründüğü anlaşılıyorMoskova veya St. Petersburg'da bir yerdedir. Ama yine de Lenin'in dünyadaki en büyük anıtı Volgograd'da. O sadece uzun boylu değil, o gerçekten devasa: Kaide ile - 57 metre yüksekliğinde ve liderin heykeli 27 metre yüksekliğindedir. Bu zor değil: Yapı doğrudan Krasnoarmeysky ilçesinde Volga kıyısında yer almaktadır.

Devasa Lenin'in yerinde daha önce ilginçtirSovyetler Birliği'nin bir başka siyasi lideriydi - Joseph Stalin. Bu anıt 1952 yılında, Stalin'in egemenliği döneminde Volga-Don Kanalı'nın açılışının onuruna kurulmuştur. Yazar, Mamayev Kurgan projesinde de çalışan ünlü Sovyet heykeltıraş Vuchetich'e aitti. Taş Stalin Lenin'den çok daha düşüktü - sadece 24 metre. Bununla birlikte, onun eşsizliği, yaratılması için nadir bir yerli bakırın kullanıldığı gerçeğindeydi. Ancak, anıt sadece dokuz yıl (Stalin rejiminin çöküşüne kadar) durdu ve bir gecede yok edildi. "Kenevir" lakaplı insanlar sadece boş bir kaide kaldı.Dünya fotoğrafında Lenin'e en büyük anıt

Ve 1973'te bu çok yer inşa edildiDünyadaki Lenin'e en büyük anıt (yukarıdaki fotoğraf). Bu arada, ünlü Vuchetich yine projeyi ele aldı. Başlangıçta sadece liderin bir büstünü yapmayı planladı. Ama sonra böyle bir fikir terk edildi ve Volgograd'da bir “bütün” Lenin ortaya çıktı. Anıtı oluşturmak için yekpare beton kullanılmış ve kaideye fayanslarla kaplanmıştır. Bu arada, Volgograd Lenin dokuz bin ton ağırlığında! Hatta Guinness Rekorlar Kitabına bile girdi, çünkü Lenin'in en büyük anıtı gerçek bir insanın şerefine yaratılmış en büyük anıt.

Ikinci büyük

Lenin'in ikinci büyük anıtıDubna'nın bilim şehri. Bu, dünyadaki Lenin'in en yüksek anıtlarından birinin yazarlığına ait olan heykeltıraş SM Merkurov tarafından yaratıldı. Erivan'da inşa edilmiş, yüksekliği 19,5 metredir.

Dubna'daki anıt 1937'de inşa edildi.Moskova-Volga kanalının geldiği Volga'nın kıyısında yer almaktadır. Doğal taştan yapılmıştır. Bu devin yüksekliği 25 metre, kaideyle birlikte - 37 metre. Ağırlık olarak 540 tona ulaşır.

Dubna'nın eski sakinleri, nehrin karşısındaki bankanın, ikinci bir başka lider olan Stalin ile aynı büyük anıtın ne zaman olduğunu hatırlıyorlar.
Bununla birlikte, 1961'de çizimlerin yokluğu nedeniyle sökülmesi mümkün olmadığından, ya da daha doğrusu havaya uçuruldu.

Vandalizm eylemi

Kharkov'da dünyada Lenin'e en büyük anıt

Bu yıl eylül ayında, radikal"Ukrayna Birliğinin İçin" adlı mitingin katılımcıları, dünyanın en büyük anıtını (Kharkov'da) yok etti. Vandallar uzun bir kavga etti. Önce bacağın heykelini gördüler ve sonra kabloların yardımıyla büyük kaideden çıkardılar. Aynı zamanda, kolluk kuvvetlerinin temsilcileri sessizce durumu dışarıdan gözlemledi ve hatta müdahale etmedi.

Lenin'i protesto etmekten kaçınılan şey - şimdiye kadarNet değil, ama bir yıl önce onu yıkmak için girişimlerde bulunuldu. Yetkililer failleri cezalandırma sözü verdi, ancak şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı. Anıtı restore etmedi, ama kaideyle birlikte tamamen sökmeye karar verdi.

Farklı ülkelerde Lenin'e anıtlar

Lenin'e en büyük anıt nerede "Moskovsky Komsomolets" gazetesi verilere dayanarak,2003 yılında Rusya’da, Lenin’e yaklaşık 1800 anıtın yanı sıra çok sayıda büst vardır. Tüm eski Sovyet cumhuriyetlerinde proletaryanın liderine de anıtlar olduğu açıktır. SSCB'nin çöküşünden sonra, bazıları yıkıldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, V.I. Lenin yurtdışında birçok ülkede dikildi. Bazı raporlar, bu tür ülkelere göre, 23. Ve hatta Antarktika'daki "enşilemezlikten kutbu" olarak adlandırılan Antarktika istasyonu arsasına inşa Lenin heykeli vardır vardı.

Lenin’e ait anıtlar Büyük Britanya’da, Norveç’teHollanda, Hindistan, Moğolistan ve dünyanın diğer ülkeleri. Ama Lenin'in dünyadaki en büyük anıtı, Rusya'ya aittir. Çünkü devrimci lider figürü büyük bir ülkenin tarihsel geçmişinde büyük rol oynamıştır.

Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 2019

Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 2019

Related news

 • BURGULU FİTİL SON MODA BAYAN YELEK YAPILIŞI
 • Kuş pencere çarptı şeklindeki işaret. Neye
 • Kanserin Psikolojisi
 • İsveç diyeti nasıl yapılır

 • Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 67

  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı


  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 26

  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 6

  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 100

  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 10

  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 78

  Dünyanın en büyük Lenin anıtı. Leninin en büyük anıtı 24