Düz hareket 2019

Düz hareket 2019 Düz hareket

Düz hareket

Modern mekaniği birkaç çeşidi bilirhareketi. Bunlar birbirlerinin yörüngelerinden, hızlanma varlığından veya yokluğundan ve bir dizi başka parametreden farklıdır. Bununla birlikte, aynı zamanda ortak özelliklere sahiptirler: özellikle, her kinematik eylem bir koordinat çizgisi yardımıyla ifade edilebilir. Dolayısıyla doğrusal hareket, düz bir çizgi yörüngesine sahiptir ve adı belli değildir. Bu davayı daha ayrıntılı olarak düşünelim.

Düzgün doğrusal hareket, harekettir,aynı zaman aralıklarında eşit uzaklıklara hareket etmesi ile karakterize edilir. Basitçe, seçilen her bir zaman periyodu için (1, 2, 3 saniye veya 10 dakika olsun) vücut mesafeyi yener, bir sonraki aynı zaman aralığı için üstesinden gelinecek mesafeye kesinlikle eşittir. Kesin olarak ifade edersek, ideal doğrusal hareket, soyut bir modelden daha fazla, normal koşullar altında böyle bir yer değiştirmeyi gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır: her zaman engeller vardır. Bunların arasında - hava direnci, hareket eden cismin özellikleri ve diğerleri.

Bu hareketin formülü mümkün olduğunca basittir ve liseden beri bilinmektedir:

s = v / t,

burada s, vücut tarafından belirli bir mesafe boyunca seyahat edilen mesafezaman aralığı, v bu hareket sırasında hız, t gerçek mesafeye seyahat süresi. Bu hareketle hızın da sabit ve değişmediği mantıklı.

Eşit doğrusal hareket, burada ivme ile bir harekete sahip olduğumuz tek farkla yukarıda açıklanan özel bir durumdur. Bunun formülü şöyledir:

s = Vo + - at2 / 2

Olarak okunur: es (mesafe), sıfıra eşittir (başlangıç ​​hızı) artı-eksi bir (hızlanma) te (zaman) karesi ikiye bölünür. "+ -" İşareti kaza eseri değildir. Nokta, ivmelenmeye sahip düz çizgili hareketin düzgün şekilde hızlandırılması ya da eşit derecede yavaşlamasıdır. Birinci durum, bir artı, ikinci - eksi olan bir formüle karşılık gelir. Örnekler: trenin hızlanması ve frenlenmesi. Gerekli hızını toplamak ve daha ivme ihtiyacı yoktur trenin durumda, nispeten sabit bir hızda hareket ediyor, yani doğrusal hareketini gerçekleştirir.

Bu tür bir hareketi,düzensiz doğrusal. Bu şekilde hareket eden bir cisim, herhangi bir sistem olmaksızın, yani zamanın keyfi bir anında değişebilen bir hıza sahiptir. Bu nedenle, onu ortalama hız olarak adlandırmak geleneksel bir yaklaşımdır. PD yolu boyunca bu hız değiştirilebilir dengesiz üniforma (bir kural olarak, gerçek hayatta biz hareketin bu tür ilgileniyor) ile karakterizedir. Bununla birlikte, hızı herhangi bir zamanda ölçmek imkansızdır ve gerekli değildir. Bu amaçla, aşağıdaki görüş ortaya atıldı:ortalama hız.Formülü, tekdüze bir PD için hız formülü ile tamamen aynıdır:

v = s / t,

Tek farkla, belirli bir zamanda belirli bir pozisyonun bulunmasının imkansız olması, ancak belirli bir süre içinde hangi mesafenin geçtiğini belirlemek mümkündür.

Ortalamadan farklı olarak,anlık hızÜniform olmayan PD ile - vücudun belirli bir anda sahip olduğu hız.

Şimdi, hareketin özellikleri eşit olduğundaHız az ya da çok açığa çıkarılır, doğrusal ve eğrisel hareketleri netleştirmek ve ayırmak önemlidir. Mekanizmada doğrusal hareketin neredeyse her zaman basit olması gerektiği göz önüne alındığında, bilim adamlarının böyle bir hareketin belirli bir eğrisel hareket durumu olduğuna inandığını belirtmek gerekir. Eğrisel hareketin tanımı şöyledir: yörüngesi düz bir çizgiye değil, bir çizginin eğrisine karşılık gelen bir harekettir. Muhtemelen, ideal düz çizgi mevcut olmadığından (sadece bir soyutlama olarak) ve doğrudan bir yörünge olarak kabul ettiğimiz şey, bunun yalnızca yaklaşık bir değeridir, doğrusal bir hareketi eğrisel olarak düşünebiliriz.

Düz hareket 2019

Düz hareket 2019

Related news

 • Canan karatay diyet listesi ile Etiketlenen Konular
 • Gebe kadınlarda piyelonefrit: Tanı ve tedavi
 • Örnek öğrenci deneyim ile devam eder ve iş deneyimi yoktur
 • Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar
 • Ananaslı Kereviz Salatası Tarifi

 • Düz hareket

  Düz hareket


  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket

  Düz hareket