Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 2019

Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 2019

Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 99 15.01.2019, 05:52

Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde

VAZ 2109, tamir edilebiliryerli üretim arabaları. Fakat bu, düğümleri ve birimlerinin acı bir duruma getirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Dikkatli bir şekilde çalıştırılsa bile, er ya da geç herhangi bir bölüm başarısız olur. Ve bugün debriyajın değiştirilme şekline bakacağız (VAZ 2109-2199).

talimat

Yani öncelikle, alt bölümlere ayırmamız gerekir.makinenin ön tarafını ve 2 tekerleği çıkarın. Ardından, 17 için iki anahtar kullanarak dişli kutusundan debriyaj kablosunu ayırın ve sökün. Hız göstergesi kablosu şanzımandan herhangi bir özel alet gerekmeden kolaylıkla çıkarılır. Bundan sonra, bilyalı mafsalın sabitleme cıvatalarını yumruklarla sökün. Burada, 17 için bir tuşa da ihtiyacımız var. Ardından, sol kolun arka bağlantısını gevşetin (baş 24'e kadar). Şimdi, sol uzantı braketindeki cıvataları sökün ve parçayı 90 derece döndürün.VAZ 2109 debriyajının değiştirilmesi

Ayrıca bir iletimden ağırlığı kesiyoruz. Bu 13 numaralı tuş ile yapılır. Daha sonra, alt volan kasasını, sol çamurluk kapağını ve sol motor desteğini sökün. Burada 8, 10 ve iki tuşları 17 milimetreye ihtiyaç duyuyoruz. Arka motor desteğinin gövdesinden ve vites değişimi için sürücünün kelepçesinden söktükten sonra. Bundan önce dişli kutusunun sökülmesi gerekiyor. Bu aşamada, şanzıman sökülmeye hazırdır. Sadece şanzımanı motora bağlayan son 3 cıvatayı ve bir somunu sökmeye devam ediyor. Şimdi motoru hafifçe eğin ve şanzımanı sökün. Şanzıman sürücüler üzerinde asılı kalıyor.

8 numaralı kafayı kullanarak sepeti sökündebriyaj edin ve hemen sıkma yatağını değiştirin. Sonra, merkezleme aracını kullanarak yeni bir disk takmalısınız. Hepsi bu kadar. Dişli kutusunu ters sırada monte edin.

Değiştirmenin bu şekilde gerçekleştiğidebriyaj. Teknik bileşeni VAZ 2109, 21099 ve 2108 numaralı modellerindeki pratik olarak benzerdir. Dolayısıyla bu talimat "dokuzuncu" ve "sekizinci" ailelerin tüm VAZ'lerinde kullanılabilir. Debriyaj çatalı değiştirilmesi de bir istisna değildir. Bu onarım yönteminin kullanılabileceği tek araç VAZ 2109 değil.

Yöntem numarası 2

Başka bir değiştirme yolunu kullanabilirsiniz. Prensip olarak, algoritması yukarıdakilerden farklı değildir, ancak burada bazı nüanslar vardır. Bu yöntemin temel farkı şanzımanın 2 üst sabitleme cıvatası yerine bloğun başlığının montaj parçaları dönüşümlü olarak vidalanmış olmasıdır. Onların üzerindeki iplik aynıdır, ancak boyutları normallerden biraz daha uzundur. Bundan sonra şanzıman motordan sökülüp bu cıvatalara asılır ve arka kısmı sedyeyle rahatça döşenir. Debriyajın değiştirilmesinden sonra VAZ 2109 hala hareketsiz kalıyor ve bu sırada şanzıman cıvatalara motora aktarılıyor. Bu yöntemi kullanarak debriyajı bile merkezleyemezsiniz. Gerçek şu ki, bloğun başındaki cıvatalar kılavuz olarak çalışacak ve merkezleme için onları zorla itmek, sonra standart olanlara (yani daha kısa olanlara) çevirmek yeterlidir.debriyaj kablosunun değiştirilmesi VAZ 2109

Debriyajın değiştirilmesinin bu yönteminin avantajları, mutlaka gerekli değildir:

 • Marş motoru sökün.
 • Şanzımandan yağı boşaltın.
 • Hız göstergesi kablosunu sökün.
 • Vites kutusundan eşit açısal hızların menteşelerini çekin.

Debriyaj kablosunun değiştirilmesi (VAZ 2109-21099)

Başlamak için, bu işlemin yapılmadığını unutmayın.özel beceri ve bilgi gerektirir, bu yüzden bu kısmı kendiniz değiştirmeyi denemek daha iyidir. Peki, ne yapılması gerekiyor? Öncelikle, tüm ayar somunlarını sökün ve bu parçaların yerini hatırlayarak debriyajı dikkatle inceleyin. Ardından kablonun alt ucunu braketten çıkarın. Dikkatli ol! Ucun deforme riski olduğundan, bu işlem özel dikkatle yapılmalıdır. Daha sonra, tasma, debriyaj serbest bırakma kolunun yakınında ayrılır ve durdurma borusu, pedal iğnesinden çıkarılır. Bundan sonra, kablonun ucunu pedaldan ve kalkanın deliğinden ayırırız; lastik yastığı, kablo ucunun içinden çekilebileceği şekilde çıkarırız.

Bir kuplaj diskinin değiştirilmesi (VAZ 2109-21099)

Bu işlem ayrıca özel gerektirmezaraçlar, beceri ve bilgi. Debriyaj diskini değiştirmek aşağıdaki gibidir. İlk olarak, karter koruması makineden çıkarılır ve yağ iletimden boşaltılır. Ardından, tekerlekler ve bijon somunu gevşetilir.debriyaj diskinin değiştirilmesi VAZ 2109Bu durumda, araç özel desteklere konur. Ucu standdan çekmeceden serbest bırakılır, daha sonra fren elemanı çıkarılır. Daha sonra bilyeli rulmanlar, marş ve eşit açısal hızların menteşesi çıkarılır. İkincisi montaj ile çıkarılabilir. Daha sonra debriyaj kablosu makineden ayrılır ve kardan mili çıkarılır. Hız göstergesi kablosu da nötr (serbest) durumda olduğunda, geri vites şalteri kapatılır ve CV bağlantıları çıkarılır. Ardından, kapak volanı alttan kapatır.debriyaj çatalının değiştirilmesi VAZ 2109Daha sonra, kutunun bağlantı elemanlarımotoru. Transmisyon altında desteklenir. Yatak değiştirildikten sonra, debriyaj sepeti çıkarılır ve yeni bir disk takılır. Bu prosedürün tamamı merkezleme ile tamamlandı. Öğeleri ters sırada birleştirin.

Sonuç

Böylece nasıl olduğunu öğrendiköz değiştirme debriyajı. VAZ 2109, eğer istenirse, sahada bile tamir edilebilen bir otomobildir. Bu nedenle, ilk arıza durumunda onu araba servisine sürmek gerekli değildir.

Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 2019

Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 2019

Related news

 • Beyaz dokunuş bebeğin dili üzerinde ne yapar
 • Çok İzlenen Videolar
 • Tesettür giyim ile Etiketlenen Konular
 • Herkes için ürün süzme peynirdir. Faydalı özellikler

 • Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 58

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde


  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 6

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 9

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 19

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 97

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 15

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 60

  Değiştirilebilir kavrama VAZ 2109 kendi ellerinde 16