Doğal tekel 2019

Doğal tekel 2019 Doğal tekel

Doğal tekel

Tekellere işletmeler denir,Belirli bir malın pazarında hakim bir konum işgal eder. Bu, diğer üreticilerin pazara girmesine izin vermemek ve şartları tüketicilere dikte etmek suretiyle kâr etmesini sağlar.

Doğal tekel piyasadaüretiminin doğası gereği belirli bir durum. Bu, çok pahalı ekipmanların, doğal kaynakların tek mülkiyetinin, olağanüstü teknolojinin veya marjinal kapasitenin kullanılması ihtiyacı olabilir. İşletmenin baskın pozisyonu, emtia piyasasının% 65'ini kaplarsa çağrılır.

Kural olarak, doğal bir tekel bir özeldirGeliştirilmesi zor ve ekonomik açıdan kârlı olmayan, gelişmiş bir altyapıya sahip büyük bir işletme. Örneğin demiryolları, ısı ve elektrik vb. Tekellerin çoğu sadece kamu işletmeleridir, ekonomiyi ülke çapında ölçeklendirmek imkansızdır. Bu tür işletmeler, endüstriye girmek için üstesinden gelinmesi gereken yüksek bir eşik ile karakterize edilir.

Rusya'da bir durum gelişti.Tekellerin pazardaki varlığı, tam teşekküllü rekabetin gelişmesini engelleyerek, ihracat fırsatlarında bir azalmaya yol açmaktadır. SSCB döneminde, ulusal ekonomiyi yönetme komuta sistemi altında, tüm ekonomi “doğal tekel” terimiyle tanımlanmıştı. Daha sonra ilke olarak rekabet yoktu, kapsamlı yönerge planlaması vardı. Gosplan, Goskomtsen ve Gossnab, ülkenin işletmelerinin tüm parametrelerini belirledi.

Doğal tekel, aynı zamanda, diğer konuların içine girmesinin önündeki engellerin, neredeyse aşılmaz olmaları için özel bir tür emtia piyasası yapısı olarak da görülür.

Sosyalist tekellerin ayırt edici bir özelliği“yukarıdan” dikilmişlerdi, kapitalist dünyada ise “aşağıdan” oluşmaya başladılar ve onlara rekabetçi savaşlar eşlik etti (ileri teknolojiye sahip öncü şirketler ve güçlü teknik üsler bunlardan koptu).

Socotra'nın mirası büyük ölçüde önceden belirlenmişÜlkede ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi. Rusya Federasyonu'ndaki antimonopoly mevzuatı, güçlü baskın teşebbüslerin varlığı ve sadece gelişmekte olan piyasa ilişkileri koşullarında geliştirilmiştir. Günümüzde bu, eksiksiz olmaktan uzaktır ve kolluk uygulamasının genellemesi temelinde geliştirilmelidir.

Rusya'daki doğal tekeller güçlüdürkonumu. Piyasa yapılarını ve girişimciliği destekleme politikasını uygulamak için Antimonopoly Politikası Devlet Komitesi oluşturuldu. 1999 yılında, MAP tarafından, Antimonopoly Politikası ve Girişimciliğin Desteklenmesi Bakanlığı oluşturulmuştur. Bununla birlikte, Rusya'daki rekabetin gelişimi hala yeterli değildir. Bunun nedenleri, özelleştirmenin verimli sahiplerin ortaya çıkmasına yol açmaması, işletmenin yeniden yapılandırılmasının uygun şekilde kullanılmaması ve küçük işletmelerin henüz yeterli düzeyde geliştirilmemesidir.

Doğal tekel olmamalıDiğer umut verici yönetim biçimlerinin geliştirilmesine bir engel (her şeyden önce - orta ve küçük işletmeler). Bu nedenle uzmanlar, bugün Rusya'da, ihalelerin ihaleleri, ihaleler, devlet ihtiyaçları için teslimat ihaleleri üzerinde daha katı bir monotonite kontrolü kurmak gerektiğine; sermaye ve malların ülke genelindeki hareketini önlemek için bölgesel makamların girişimlerine karşı önlemler almak; rekabet fırsatlarını genişletmek için devlet yönetmeliğinin yardımıyla; tüm BDT ülkelerinin mevzuatını antimonopoly düzenlemesi konusunda uyumlaştırmak.

Doğal tekel 2019

Doğal tekel 2019

Related news

 • Kış için elmalardan jöle nasıl pişirilir
 • Cantilena ... Müzikte cantilena nedir
 • Bölgesel Zayıflama
 • Elmas Sarısı Saç Rengi Kimlere Yakışır
 • Pratik Mantarlı Bonfile Yapılışı

 • Doğal tekel

  Doğal tekel


  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel

  Doğal tekel