galeriler fotograflar Goruntuler Epilepsi Neden Olur


Epilepsi Neden Olur

Epilepsi Neden Olur?

Sara hastalığı olarak yaygın bir biçimde bilinen, genellikle de ağzın köpürmesi ya da düşüp bayılma gibi sebepler doğuran hastalığın ismi Epilepsi’dir. Birçok kişide görülmeye müsait bir yapı olduğunu ortaya koyan araştırmalar ciddi şekilde bizlere farklı bir beyin dalgalanmasının mümkün olabileceğini gösteriyor. Beynimiz çalışırken nöronların hareketlerinden doğan bir elektriksel enerji açığa çıkar. Bu aynı zamanda kimyasal elektro olarak tanımlanan bir enerji biçimidir.

Sinir hücrelerinin birbiriyle etkileşimi, aynı zamanda da bu etkileşimin doğurduğu olağan üstü bir güç söz konusudur. Bu enerjinin ise kontrol edilebilmesi tamamıyla beyin fonksiyonlarına bağlıdır. Epilepsi hastalarında bu enerji kontrolden çıkarak ciddi bir boşalmaya sebep olur. Bu ana nöbet denir. Epilepsi nöbeti geçiren hastaların hayatı tehlikesi olduğu gibi kendi başlarına yaşamaları da bir hayli zordur. Çünkü halüsinasyon, gerçek dışı bir dünya, farklı algılayış biçimleri Sara hastalığının getirileri arasındadır.

Makale İçeriği

Epilepsi genetik midir sorusu kadar dikkat çeken bir diğer konu başlığı da aslında Epilepsinin nedenleri üzerinedir.

 • Doğuştan Gelen Kalıtımsal Epilepsi

Annede var olan hastalıklardan, fetüs döneminde yaşanan bazı problemlere, doğumda oksijen azlığından etkilenen bebeğin başına gelebilecek bir durumdur. İlk başlarda teşhisi konulması oldukça zordur. Fakat ilerleyen yaşamında durduk yere bayılmalar, kendi başına hareket edememe durumu ve farklı Epilepsi nöbetleri gözlemlendikçe hastalığın genetik yapısı ortaya çıkar.

 • Travmalar

Özellikle beyne alınan darbelerden oluşabilecek her türlü travma ciddi oranda Epilepsi riski taşır. Kafanızı sert bir bölgeye hızlıca çarpanız, başınıza alacağınız bir darbe, kısa süreli bilinç kaybına yol açabilecek kadar ağır psikolojik çöküşler ve sinir boşalmaları Sara hastalığını tetikler.

 • Hastalık ve Enfeksiyon

Vücudunuzda enfeksiyon riski taşıdığınızı hissediyorsanız tıbbi anlamda bir çözüm aramanız gerekmektedir. Keza bu tarz enfeksiyonel risklerin beyim zarına iltihap, mantar ya da farklı türevlerde zararlar verebileceği bellidir. Demans gibi hafıza merkezli, kalp krizi gibi beyne giden damar yollarını etkileyen, beyin kanaması gibi bölgesel nöron rahatsızlıklara sebep olabilecek hastalıklarda Epilepsi teşhisi için oldukça müsait bir an yaratır.

 Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Temel anlamda Epilepsi belirtileri yalnızca 3-4 farklı şekilde sıralanamaz. Zira 500’ün üzerinde Epilepsi geni tespit edilmiş ve hepsinin birbiriyle genetik anlamda bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Bu süreçte farklı genlerin farklı belirtilerle ortaya çıkması bunu anlayabilmenizi güçleştirebilir.

 • Bilinç Bozuklukları

Bilincin ve hafızanın kaybı, unutkanlık, görme ve işitme duyularında azalma, bayılma, halüsinasyon, kokuya hassasiyet.

 • Fizyolojik Tavırlar

Stres, öfke ve sinirleri kontrol edememe, bunalım hareketleri, titreme ve buna bağlı olarak çevreye ya da kendine vereceği zarar, yere düşme, dengeyi kuramama ve sağlayamama, yüz ya da ellerde morarma belirtileri, etlerini kopararak yeme isteği, özellikle dudaklarda sürekli uçuk çıkması.

 • Görülen Anormal Durumlar

Boş bakışlar, uzaklara dalan uzun uzadıya süren boşluk hissi, duygusal hareketlerin çoğalması, aşırı tükürük salgılama isteği, idrarını tutamama, burundan mukus ya da kan akışı, sigara dumanına karşı nöbet geçirecek düzeyde hassasiyet, %50 oranında artmış bir koku hassasiyeti, nefes alış verişlerde düzensizlik, korku hissi ve korkudan ötürü kendisine zarar verme.

Tabi bu belirtilerin tamamının görülebileceği gibi aynı anda birçoğunun görülmesi de mümkündür. Bazen yalnızca içlerinden bir iki tanesinin görülmesi Epilepsi belirtisi olarak tanımlanırken, bazı vücutlarda birçoğunun görülmesine karşın Epilepsi göstergesine rastlanmamaktadır.

 Epilepsi Nöbeti Geçiren Kişiye Nasıl Müdahale Edilir?

Epilepsi nöbetinde ne yapılır sorusu birçok Epilepsi hastası yakını için önemli bir kılavuzdur. Zira bu süreç hasta için çok zor ve sancılı geçer. Doğal olarak ona refakat edenin de bu fedakarlığı yaparak ona sevgiyle ve sakince yaklaşması gerekir.

 • Nöbet geçirildiği anda kesinlikle nöbet geçiren Epilepsi hastasına ağır hareketlerde bulunmayın, tepki göstermeyin ve korkmayın. Sakinliğinizi koruyun ve kalabalık bir ortamdaysanız herkesin sakin olmasını sağlayın.
 • Eğer nöbet halindeki Epilepsi hastasını durdurmaya çalışırsanız o anki enerji boşaltımıyla bu imkânsız bir noktaya gelecektir.
 • Nöbetin başladığı ilk an saatinizi kontrol edin ve ortalama kaç dakikalık bir nöbet olduğunu hesaplamaya çalışın. Bu süreçte Epilepsi hastasını kesinlikle durdurmayın.
 • Kişinin kendi hayatını ya da çevredeki insanların hayatını riske edebilecek tüm eşyalardan uzak olduğuna emin olun. Bıçak, makas, cam gibi kesici ve sivri aletlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Kendisinin Epilepsi anında nefes darlığı çekebilmesi muhtemeldir. Herhangi bir zarar verme eğilimine karşı ip, tel, bandana, eşarp ya da tülbent gibi cisimlerden uzak tutun.
 • Onu sakinleşmeye yakın uzanmaya ve ensesinin yukarıda olacağı şekilde bir pozisyonda yatmaya ikna edin.
 • Nefes egzersizi yapması için ona ön ayak olun ve tempoyu belirleyin.
 • Yatarken yan çevirmek daha rahat nefes almasını sağlar. Bu noktada dilini dışarı çıkartmak halk arasında yayılan bir durumdur. Eğer bunu yapmazsanız herhangi bir olumsuzluk olmaz, yaparken diline ya da kendi elinize zarar verme ihtimaliniz ise bir hayli yüksektir.
 • Nöbet geçtikten sonra zarar ne olursa olsun kişiye kızmadan, ona nazik davranarak, onu teselli edici ve geçirdiği anı unutturacak cümleler kurun.
 • Nöbetin ardından en az 30 dakika boyunca yanından ayrılmayın.
 • Nöbet başladığında tuttuğunuz süreç 10 dakikayı aştıysa, bu süre boyunca ise nöbet bitmediyse kesinlikle medikal müdahale için acil servis ekiplerini arayın.

Epilepsi Tedavisi Mümkün Mü?

Epilepsi nöbetlerini kontrol etmek gerek kullanılacak ilaçlarla gerekse aksiyonel olarak düzenlenmiş aktivitelerle mümkün olabilir. Birçok yönden bu tarz durumlar artık kontrol altına alınabildiği için Epilepsi tedavisi yoktur demek tamamıyla yanıştır. Kesinlikle doktor gözetiminde olmanız gereken, bu süreçte de fedakarlık, sevgi ve saygıdan mahrum olmayacağınız bir süreçle karşı karşıya kalacaksınız.

Tüm bunlarla beraber gerekli ilaçların desteğiyle doktorunuzun verdiği program Epilepsi tedavi yöntemleri arasından seçilecek bir metot ile iyi sonuçlar verebilir. Belirli bir noktaya kadar sürüp gidebileceği gibi belirli bir yerde tamamen iyileşme görülebildiğini söylemek gerekiyor. Uzman bir doktorun tavsiyeleri Epilepsinin iyileşme evresi için çok önemlidir.

Epilepsi Neden Olurresim galeriler

Related news

 • 2019 Kış Modasında Feminen İzler
 • Chantelle Bikini Modelleri Yeni Sezon Koleksiyonu
 • Düdüklü Tencerede Barbunya Pilaki Tarifi – Zeytinyağlı Tarifler
 • Check-up Hayat Kurtarır
 • Renkli Küvet Tasarımları

 • Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur


  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur

  Epilepsi Neden Olur