resim galeriler Fenistil Jel


Fenistil Jel

Fenistil Jel

Fenistil jel ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve alerjik reaksiyonlarda kullanılan bir jeldir. Özellikle yetişkinlerde ve çocuklarda yaz döneminde sık sık görülen isilik tedavisinde etkili sonuç göstermektedir. Sizlere bu yazımızda Fenistil jel nedir, Fenistil jel ne işe yarar, Fenistil jel nasıl kullanılır ve fenistil jel bebeklerde kullanılır mı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. Fenistil jel bilinçsiz kullanımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Kesinlikle doktorunuza bilgi vermeden kullanmayın.

Fenistil Jel Nedir

Fenistil jel etken maddesi Dimentinden maleat’dir. Her 1 g jel, 1 mg dimetinden maleat içerir. Renksiz ve kokusuz bir jeldir. FENİSTİL 30 g’lık tüpler ile ile satılmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen fenistil bütün eczanelerde bulunmaktadır. Reçete ile stılmasından dolayı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Fenistil Jel Ne İşe Yarar

Fenistil jel vücutta doğal olarak bulunan bir kimyasal olan  histaminin ters yönde etki etmesi ile görülen alerjik sorunlarda kullanılan bir ilaçtır. Vücutta oluşan kızarıklık, kaşıntı, döküntü durumlarında etkilidir. Cilde sürüldüğünde  bir kaç dakika içerinde kaşıntı ve tahrişi hemen önler. Fenistil jel kullanım alanları ise;

 • İltihabi olmayan cilt hastalıklarına (dermatoz) bağlı kaşıntılar,
 • Döküntü (ürtiker),
 • Böcek ısırmaları,
 • Güneş yanıkları ve yüzeysel hafif yanıklarda kullanılır.
 • Arı, yılan, ve akrep sokmasında
 • Kurdeşen
 • İsilik

fenistil jel, fenistil jel nedir

Fenistil Jel Nasıl Kullanılır

Kesinlikle doktorunuzun size bildi verdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi belirtilmedikçe kullanım şekli ise

 • Doktorunuz başka şekilde tavsiye etmediği takdirde, günde 2–4 defa uygulayınız.
  Bir hafta içinde şikayetlerinizde düzelme olmazsa doktorunuza danışınız.
 • Hamileliğin ilk 3 ayı sonrasında incelmiş, gergin ve iltihaplı cilt yüzeyine sürülmemesi – dikkatle kullanılması – gerekir.

Uygulama yolu ve metodu

 • Temizlenmiş bölgeye ince tabaka halinde sürülür
 • 1 dakika kadar ovalanarak emilmesi sağlanır.
 • Bebeklerde geniş alanlarda ve yaraların üzerinde asla kullanmayın.

Fenistil jel bebeklerde kullanılır mısorusu sıklıkla sorulduğu için sizlere bu konuda bilgi vermek istiyorum. Fenistil jel bebeklerde kullanılır ama mutlaka doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanılmalıdır. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda geniş cilt alanlarında ve yara varsa asla kullanılmamalıdır.

Fenistil Jel Yan Etkileri

Fenistil jel ciddi yan etkileri bulunan bir ilaçtır. Yan etkiler genel doz aşımına ve içeriğinde bulunan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülür. Bilinen yan etkileri ise;

 • Ciltte hafif kuruluk, hafif yanma hissi
 • Alerjik deri reaksiyonları
 • Nefes almada güçlük
 • Dilde, yüzde ve dudakta şişme

Fenistil Jel Bebeklerde Kullanılır Mı

Yeni doğan bebeklerde kullanılmaması gerekmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda ise kullanım şekli asla günde 2 defayı geçmemelidir. Fenistil jel çocuklarda kızarıklık, kaşıntı, döküntü için kullanılır. Kesinlikle bebeklerde ve çocuklarda doktorunuzun talimatlarına göre kullanmayı ihmal etmeyiniz. Böcek ısırması, kaşıntı ve tahrişi anında geçirmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda geniş deri yüzeyine uygulamayın.

fenistil jel, fenistil jel nedir

Fenistil Jel Hakkında Bütün Sorular

Sizlere fenistil jel hakkında merak edilen bütün soruları ve cevaplarını vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Fenistil jel hamilelikte kullanımı

Fenistil jel hamileliğin 3 ayndan sonra kullanılması tavsiye edilmez. Hamile iseniz FENİSTİL’i, ciltte geniş alanlara, özellikle soyulma ya da iltihaplanma varsa, uygulamayınız. Fenistil jel gebelik kategorisi B dir.

Emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Fenistil jel vajinal mantar

Vücudun her yerinde kullanılan fenistil jel kaşıntı tedavisi için etkili olmasına karşın bu kremi kesinlikle doktorunuza bilgi vermeden ve tedavi olmadan kullanmayınız.

Fenistil jel su çiçeği

Su çiçeği tedavisinde kullanılmaktadır ve çok etkilidir. Eğer çocuğunuzda su çiçeği varsa doktorunuzda bu jeli yazmasını isteyebilirsiniz.

Fenistil jel sivilce

Fenistil jel sivilce tedavisi için pek önerilmemesine karşın çok nadirde olsa doktorunuz size bu kremi sivilceleri yok etmek için önerebilir.

Fenistil jel muadili

Fenistil jel muadili yani eşdeğeri bulunan ilaç vardır ama en etkili ilaç budur. Genelde doktorların en sık yazdığı kremlerden biridir.

Fenistil jel nedir ne işe yarar

FENİSTİL topikal antihistaminikler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir ve alerjik cilt reaksiyonları ve diğer çeşitli nedenlere bağlı kaşıntıyı giderir. Cilde uygulandığında birkaç dakika içinde kaşıntı ve iritasyonu geçirir. Fenistil endikasyonları böcek sokması, döküntü, kaşıntı ve yanıktır.

Fenistil jel kaç aylık bebeklerde kullanılır

Yeni doğan bebeklerde kullanılmadığı gibi 6 aylık olduktan sonra doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılmaktadır.

Fenistil Jel Kullananlar

Fenistij jel kullananalar forum, sözlük ve sosyal medyadan yaptıkları yorumları sizleri için derlemeye çalıştım. Fenistil jel kullanalar çok etkili olduğunu ve deri yüzeyindeki sorunu hemen geçirdiğini söylemişlerdir. Sıklıkla kullananlar bu jelin doktor tarafından reçete edildiğini aktarmışlardır. Çocuklarda oluşan isilik, böcek sokması gibi durumlarda sürüldüğünde kaşıntı anında yok ettiğini bildirmişlerdir.

Fenistil Jel Prospektüs

Fenistil jeel prospektüs bilgilerini mutlaka ilaç size reçete edildiğinde okumayı ihmal etmeyin. İlaç hakkında güncel ve doğru bilgiye reçete kağıdından ulaşabilirsiniz. Prospektüs bilgilerinde bulunan yan etkiler ve bebeklerde kullanımı hakkındaki bilgileri dikkat okumanız gerekmektedir.

Fenitil Jel Fiyatı

Fenistil Jel 1 mg 30 gr
Firma: Novartis İlaç
Barkod: 8699504340013
Menşei: Yerli
Fiyatı: 10.22 TL
Reçete Tipi: Normal Reçete

Sizlere bu yazımızda Fenistil Jel hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sitemizde yazılanlar kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Güvenilir kaynaklardan derleyerek yazdığım bu yazının güvenirliliği asla yüzde yüz değildir.   Fenistil Jel hakkında güncel ve doğru bilgiye reçete kağıdını okuyarak ulaşabilirsiniz. Asla tavsiye üzerine ilaç yada krem kullanmayın.

Fenistil Jelfotograflar resim galeriler Fotograf Goruntuler

Related news

 • Kaymaklı Kuru Kayısı Dolması Tarifi
 • Yüzü Canlı Gösteren Maske
 • Nestle Nesfit Diyeti Nasıl Yapılır-Nesfit Diyetinin Yapılışı
 • Tayland usulü tavuklu noodle tarifi
 • Şeyda Coşkundan 6 Günlük Zayıflama Programı

 • Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel

  Fenistil Jel