Festival Filmleri 2019

Festival Filmleri 2019

Festival Filmleri 67 06.02.2019, 09:39

Festival Filmleri

Oyun Devam Etmeli / The Game Must Go On
Yönetmen: Angeli Andrikopoulou, Argyris Tsepelikas
Yunanistan / 2010 / 22'

Bir Yunan kentinin en kalabalık yerinde, Alexandra, Vlad, Chrysa ve çetenin diğer üyeleri okuldan sonra her gün, Christos’un evinin önünde toplanır ve yatma zamanına kadar top oynarlar. Ama ne zaman oyuna başlasalar çevre sakinleri de kötü sözlerle, tehditlerle hatta şiddetle saldırıya geçer. Çocukların tepkisi de oldukça küstahçadır. Gidecek başka yerleri de yoktur. Alexandria belediye başkanına gidip bu durumu görmesi için zorlamaya karar verir. Bu, yıl boyu sürecek olan ve kentin kendilerine oyun alanı vermesini sağlamaya yönelik bir kampanyaya dönüşür. Bu zaman süresince çocukların yaşamları ve kavrama güçleri zorlanırken kararlılıkları hayranlık uyandıracaktır.

Çürük Elma / Rotten Apple
Yönetmen: Şenol Çöm
Türkiye / 2010 / 18 '

Film Konya'nın Selçuklu İlçesi'ne bağlı Küçük Muhsine Köyü'nde oynanan çocuk oyunlarını konu alıyor.

Enda'nın Günü / Enda's Day
Yönetmen: Bernd Sahling
Almanya / 2009 / 20'

Enda Almanya'ya yeni geldi ve okulda da yeni. Enda'nın Almanca öğrenmesi gerekiyor. Sınıfta en son sırada oturan Bosnalı kız, bazen sınıftakiler tarafından unutuluyor ve o da bazen sınıftakileri unutuyor. Ama Enda daha fazla ilgiyi üstüne çekiyor.

Sütçü Kadın Ve Oğlu / The Dairymaid And Her Son
Yönetmen: Matti Bauer
Almanya / 2010 / 43'

Bu belgesel yaylada yaşayan sütçü kadın Uschi'nin hayatını konu alıyor. Başka çaresi olmadığı için o da başkaları gibi yüzlerce yıldır devam eden geleneklerini bırakmak zorunda kalıyor.

Matti Bauer yoğun olarak atmosferik görüntüler kullanarak yalın bir şekilde yayladaki günlük yaşamı betimlemektedir. Uschi’nin altı yaşındaki oğlu Jakop, değişikliklere ilgisizdir ve çocukluğunu çiftlikte ve ormanda yaşamaktadır. Sonbahar da okula başlayacaktır. Uschi onun özgürlüğünü yaşamasına izin vermektedir ve bunun oğluna verebileceği en iyi şey olduğunu düşünmektedir. Uschi genellikle Jakop’un nerede olduğunu bilmemektedir ama ona çizdiği sınırların dışına çıkmayacağından da emindir. Jakob büyüdüğünde olmak istediği birçok şeyin arasından çiftliğin devam etmesi için çiftçi olmayı tasarlamaktadır. Film karışıklığın hat safhada olduğu bütün bir yaz boyunca sütçü ve oğluna eşlik etmektedir.

Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı

Pierre Hoffmann tarafından tasarlanan bu proje 2000 yılında 12 ülkede farklı yönetmenler tarafından gerçekleştirildi. Hazine sandıkları, ülkelerin geleneklerine göre bir çeyiz sandığı, çömlek, sepet gibi nesnelerden oluştu. Her ülkenin çocukları define sandığına 2050 yılının çocukları için gelecek dileklerini, hayallerini, isteklerini ve hediyelerini koydular. 2050 yılında açılacak bu sandıklar 2000 yılının çocuklarından 2050 yılının çocuklarına mesajlar taşıyor. Belgeseller bu sandıkları oluşturan çocukları ve hikayelerini anlatıyor.

Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı / TANZANYA
Big Treasure Chest for Future Kids / TANSANIA

Yönetmen: David Kyungu
1999 / 25'

Define Sandığı usta bir zanaatkar tarafından yapılmıştır ve ünlü Tinga – Tinga Sanatın Ortağı Dar-es-Salaam sanatçıları tarafından boyanmıştır. Geleneksel Afrikan kulübesi şeklinde olan sandık, günümüz Tanzanyasının kırsal ve kentsel görüntüleriyle dekore edilmiştir. Büyük Define Sandığı 2050 yılına kadar National Museum Dar-es-Salaam, Tanzania'da saklanacaktır.

Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı / TİBETLİLER
Big Treasure Chest for Future Kids / TIBETIANS

Yönetmen: Ritu Sarin – Tenzing Sonam
1999 / 25'

Tibetlilerin define sandığı, Norbulinka Tibet Kültürünü Koruma Kurumu’nda çalışan yetenekli sanatçılar tarafından yapılmıştır. Dini Tibet sembolleri ve Tibet’teki geleneksel hayatın görüntüleriyle dekore edilmiştir. Büyük Define Sandığı 2050 yılına kadar Hindistan'ın Dharamsala kentindeki Big Treasure Chest Müzesi'nde saklanacaktır.

Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı / TÜRKİYE
Big Treasure Chest for Future Kids / TURKEY

Yönetmen: Thomas Balkenhol
1999 / 25'

Türkiye’deki büyük define sandığı, Anadolu’da Akdere köyünde yaşayan köylü bir ailenin hediyesidir. Sandık, ailede nesilden nesle geçen bir çeyiz sandığıdır. Türkiye’deki Büyük Define Sandığı 2050 yılına kadar Ankara'da ODTÜ'de saklanacaktır.

Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı / KANADA
Big Treasure Chest for Future Kids / CANADA

Yönetmen: Leetia Ineak
1999 / 25'

Kanada’daki ortaklar, Baffin Adasındaki Inuklulardır. Onların define sandığı, usta büyükler tarafından yaratılan bir Qamutic’tir (geleneksel köpek kızağı). Inuklular nerede yaşadıysa, sandık da buzun içinde onlarla seyahat etti. Kuzey Kutbunda oldukça nadir bir malzeme olan ahşaptan yapılmıştır. Inukluların çoğu hayatlarında ağaç görmemiştir. Inuktitut dilinde “ağaç” için tek bir kelimeleri varken, “kar” için 35 farklı isimleri var. Inuklu çocukların mesajı şöyledir; “Kuzey Kutbunda hayatta kalmak için ihtiyacınız olan her şey”.

Festival Filmleri 2019

Festival Filmleri 2019

Related news

 • Düzenli Seks Güzelleştiriyor
 • Değişik Börek Tarifi Yapılışı
 • Limonlu Parfe Tarifi Videosu
 • İtalyan diyeti ile makyaj ve güzellik sırları

 • Festival Filmleri 54

  Festival Filmleri


  Festival Filmleri 28

  Festival Filmleri 65

  Festival Filmleri 41

  Festival Filmleri 62

  Festival Filmleri 14

  Festival Filmleri 2