Güney Amerika: La Plata OvasıGüney Amerika: La Plata Ovası


Güney Amerika: La Plata Ovası 16 18.01.2019, 05:22

Güney Amerika: La Plata Ovası

Güney Amerika - belki de en gizemligezegende kıta. Bu kıtanın kaç gizemini koruyor ve üzerinde kaç keşfedilmemiş yer var. La Plata Lowland, Güney Amerika'da az çalışılmış yerlerden biridir. Bu makale ona adanmıştır.

La Plata Ovası nerede?

Andes'ten Brezilya'ya Güney Amerika'nın merkezindebatıdan doğuya, Arjantin'den Brezilya'ya güneyden kuzeye uzanan bir plato La Plata. Uzunluğu yaklaşık 2300 km, genişliği ise yaklaşık 900 km'dir. Ortalama olarak, La Plata bölgesi deniz seviyesinden 200 m yukarıdadır.

Coğrafyada bu ova, araziye ve iklime bağlı olarak üç bölüme ayrılmıştır. Böylece, Gran Chaco, La Plata Ovası'nın batı bölgesidir. Burada And Dağları'na daha yakın yerler var.La Plata Ovasıİklim çok hoş değil: Sıcak ve nemli, subtropikal. Karakteristikler solonküller ve kuru yataklar. Gran Chaco'nun doğu sınırı Paraguay Nehri boyunca uzanmaktadır. Brezilya platosunun yakınında bulunan La Plata ovasının bir kısmı Pantanal olarak adlandırılıyor. Bu büyük bir sulak alandır (belki de dünyanın en büyük sulak alanlarından biri) nedeniyle nehir Paraguay sel ortaya çıktı. Burada UNESCO tarafından korunan bir rezerv kurulmuştur. armadillo, karıncayiyen, anaconda, nilüferler, eğrelti otları ve diğerleri: Bu benzersiz flora ve fauna topraklarında yayılmasına kaynaklanmaktadır.

Güney kesiminde La Platska OvasıPampa / Pampa'nın adı. Pampa'nın doğu tarafında, batıdan Atlantik Okyanusu ile yıkanır - bu And Dağları ile sınırlıdır. Bu, La Plata Ovası (öncelikli olarak Arjantin) ülkelerinin tarımsal amaçlı olarak aktif olarak kullandıkları verimli topraklara sahip bir yerdir.

La Plata Ovası'nda hangi ülkeler var?

La Platana'da bulunan ülkelerovalar, Uruguay ve Paraguay'dır. Ayrıca bu bölgede, Bolivya'nın güneydoğu kısmı, Brezilya'nın güneyi, Arjantin'in kuzeyi. Bütün bu ülkeler, La Plata ovalarının verdiği doğal kaynakları aktif olarak kullanıyor.

Uruguay ve Arjantin’e ait Pampa’nın toprakları,Tarım için% 90'ı kullanılır: canlı hayvan, pirinç, kamış, mısır, buğday ihracatı. Pampaların küçük bir alanı ve Gran Chaco'nun önemli bir kısmı Paraguay tarafından soya fasulyesi, sazlar ve pamuk yetiştirmek için kullanılıyor. La Plata ayrıca Brezilya topraklarını da kapsamaktadır - bu, Pantanal Ulusal Parkı'nın büyük bir parçasıdır. Gran Chaco, Bolivya toprakları ile ilgili, burada Gran Chaco adında bir il. Bu, birkaç yıl önce petrol rezervlerinin bulunduğu bir alandır. Bolivya'nın en büyük eyaletinin güneyinde, Santa Cruz Kaa Iya del Gran Chaco - Milli Parkı'nı kurdu.La Plat Ovası'nın Ülkeleri

Amazon ovaları

Gezegendeki en yaygın ova daGüney Amerika'da bulunur. Güneydeki La Plata ovalarında sınırlar. La Plata, Parana havzasının ana bölgesi ise, Amazon ovaları, And Dağları'nın batısından doğusuna ve Atlantik Okyanusu'na kadar uzanan Güney Amerika'nın en büyük nehri olan Amazon havzasıdır.Amazon ve La Plata Lowlands ÜlkeleriAmazon ve La Plata havzası ülkelerialçak alanlar Brezilya, Ekvador, Bolivya, Peru, Kolombiya, Arjantin, Paraguay, Uruguay. Aynı zamanda, iki eyalet (Bolivya ve Brezilya) Amazon ve La-Plata'nın bir kısmını işgal ediyor. Amazon ve La Plata Ovası ülkeleri neredeyse tüm kıtayı kapsamaktadır. La Plata-Amazonia bölgesine sadece beş ülke ait değildir: Şili, Venezuela, Gayana, Surinam, Guyana. Böylece, Dünya üzerindeki en büyük iki alçak alan Güney Amerika'nın önemli bir bölgesine yayılmıştır.

Amazon ve La-Plata'nın korunan bölgeleri

Eşsiz Doğa Koruma Ulusal ParkıAmazon dünya çapında havza Brezilya'da yer almaktadır. Burası Jau'nun parkı. Palmiye ağaçları, maun, kakao, baklagiller, eğreltiotu, ficus, lianas ve diğer birçok istisnai temsilciler: Çok çeşitli floralarda çok çeşitli flora. Fauna çok çeşitli: maymunlar, timsahlar, nehir yunusları, jaguarlar, tukanlar, macaws ve diğerleri.Amazon ve La Plata Lowlands Ülkeleri

Arjantin'deki Chaco Park, Milli Park içinözel ağaçların kesilmesinden korunma - quiberough. Bu ağaç çürümez ve değerli bir tanen kaynağıdır. Parkın iklimi kurak, ancak bitki örtüsü bakımından zengindir: quebraho, çalılar, kaktüsler. Fauna çok çeşitli değildir, çoğunlukla kemirgenler. Burada manes, halı, tuko-tuko, dağ kedileri, caimanlar var.

Güney Amerika: La Plata OvasıGüney Amerika: La Plata Ovası

Related news

 • Kendi elimizle çiçek tarhları: gereksiz şeyler için güzel bir uygulama buluyoruz
 • Tığ İşi Efsane Su Taşı Oyası Yapılışı Açıklamalı Videolu
 • 30 dakikada mozzarella yapımı

 • Güney Amerika: La Plata Ovası 100

  Güney Amerika: La Plata Ovası


  Güney Amerika: La Plata Ovası 92

  Güney Amerika: La Plata Ovası 87

  Güney Amerika: La Plata Ovası 27

  Güney Amerika: La Plata Ovası 10

  Güney Amerika: La Plata Ovası 22

  Güney Amerika: La Plata Ovası 5

  Güney Amerika: La Plata Ovası 88