Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 2019

Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 2019
01.04.2019

Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 36

Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi

Omurgadaki ağrı farklı olabilirnedenler. Nadiren, sırt ağrısının ne olduğunu bilmediği herkes övünebilir. Bu ağrıların en sık nedenlerinden biri osteokondrozdur. Bu makalede, göğüs osteokondrozu gibi patolojileri daha ayrıntılı olarak ele alacağız, bu rahatsızlığın belirtileri ve tedavisi ile tedavi de düşünülecektir.

Meme Osteochondrosis: Semptomlar ve İlaçlar ile Tedavi

Osteochondrosis - nedir bu?

Bu proliferatif hastalık ile ilişkilidiromurga segmentinin ligamentöz cihazında dejeneratif değişiklikler. Öncelikli olarak, eğer zaman etkilemiyorsa omurlar arası diski etkiler, o zaman hastalık osteo-ligamentöz aparatlarda ve omurganın diğer kısımlarında reaktif ve kompensatuvar değişikliklere yol açar.

Osteochondrosis bir bütün kompleks olduğundaEklemin kıkırdak dokusunda distrofik değişiklikler. Bu gibi işlemler hemen hemen her eklemde ortaya çıkabilir. Fakat omurlararası diskler en çok etkilenir.

Lokalizasyon bölgesine bağlı olarak,servikal, torasik, lomber ve sakral bölgelerin osteokondrozisi. Ayrıca, omurganın bazı iki veya daha fazla bölümünün, örneğin, servikotorasik veya lumbosakral omurganın eş zamanlı bir lezyonu vardır.

Servikotoraksın anatomik özellikleri

Boyun bölümü en hareketli kısımdır.vertebral kolon. Bir yandan göreceli olarak statik bir torasik bölgeye ve diğerine - kafatasındaki atlanto-oksipital artikülasyon yoluyla bağlanır.

Torasik bölüm 12'den oluşur ve servikal bölüm 7'den oluşur.omur. Her bir ayrı vertebra, iki çift kökten oluşan omuriliğin belirli bir segmentine karşılık gelir. Sırasıyla, omurilik sinirine bağlanırlar.

Anatomik özelliklerinden dolayı, bu bölümOmurga sık sık acı çekiyor. Genellikle aynı pozisyonda olmak zorunda olan insanlar (ofis çalışanları, öğrenciler) genellikle servikotorasik osteokondrozise sahiptirler. Semptomlar ve nasıl tedavi edileceği, aşağıda analiz edeceğiz. Bu arada, hastalığın patogenezini düşünün.

Göğüs-göğüs osteokondrozu: belirtiler ve nasıl tedavi edilir?

patogenez

İntervertebral distrofik değişikliklerdediskler veya hasarlar, daha ince hale gelirler ve bitişik omurlar birbirine göre hareket ederler. Omurga arasındaki boşluk azalır ve sinir lifleri ihlal edilir. Buna ağrı, şişme ve iltihap eşlik eder. Bu durumda, hastanın hareketleri ciddi şekilde kısıtlanabilir.

Ek olarak, kan damarlarıBu gibi süreçlerde intervertebral disklere güç sağlar ve ayrıca fizyolojik yaşlanma azaldığında. Lümenleri, omurlararası disklerin tükenmesiyle azalır. Kıkırdak dokusu elastikiyetini, kıvam ve şekil değişimlerini kaybeder. Yanlış beslenme bu durumu şiddetlendirir.

nedenleri

Tüm osteokondroz nedenleriçalışılmadı. Çoğu zaman, bu hastalığın ilk belirtileri kendilerini 30-35 yıl arasında ortaya çıkarmaya başlar. Her türlü sırt yaralanması, titreşim ve ağır fiziksel aktivite, hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Pratik olarak tüm profesyonel sürücüler bu rahatsızlığa sahiptir. Bu gruba profesyonel bir hastalık olarak tahsis edilmiştir.

Son yıllarda, giderek daha fazla gençsırt ağrısı şikayeti. Osteochondrosis şimdi 16 ila 30 yaşlarında bulunur. Bu, inaktivite, aşırı kilolu, düz ayaklar ve gençler arasındaki duruşun ihlali ile destekleniyor. Daha sonra, ortak bir hastalık - göğüs osteokondrozu, belirtiler ve ilaçlar ve diğer yöntemler ile tedavi düşünün. Ama sırayla her şey hakkında.

Servikotorasik, lomber ve sakral osteokondroz

Bu hastalığın gelişmesinin ana nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Düşük aktivite yaşam tarzı (hipodinami).
 • Omurganın yaralanmaları.
 • Omurganın segmentlerinin duruş ve kararsızlığı (hipermobilite) rahatsızlığı.
 • Ağır fiziksel aktivite, özellikle sarsıntılı hareketler ve ağırlık kaldırma ile ilişkili.
 • Metabolik süreçlerin ihlali.
 • Aşırı kilo
 • Zayıf bağışıklık.
 • Enfeksiyonlar, sık soğuk algınlığı ve hipotermi.
 • Endokrin hastalıkları.
 • Kardiyovasküler patoloji.
 • Genetik yatkınlık (kalıtım).
 • Dengesiz beslenme ve içme bozuklukları. Özellikle hastalığın gelişimi, eser elementlerin ve suyun bulunmamasına katkıda bulunur.
 • Kötü ekoloji.
 • Sigara.
 • Zihinsel aşırı stres ve stres.
 • Kadınlarda: hamilelik ve yüksek topuklu ayakkabılar.

Torasik osteokondroz: nedenleri, belirtileri

Bu hastalık nasıl tedavi edilir, biraz düşünürüzAşağıda. Bu arada, hastalığın belirtileri hakkında konuşalım. Torasik osteokondrosis bölümünün semptomatikleri çok çeşitlidir. Bu hastalık bazen vetovasküler distoni, miyokard enfarktüsü, anjina pektoris, serebral dolaşım bozukluğu, vb ile karıştırılır. Göğüs osteokondrozu belirtileri ve tedavisi düşünün. Bu hastalığın belirtileri arasında:

 • Omuz bıçakları arasındaki arkadaki ağrı, sıklıkla oBoyun, omuz kemeri ve kolları verir. Bazen hastalar boyunlarını çeviremezler. Acı çok yoğun. Sıklıkla güçlü bir baş ağrısına ve baş dönmesine neden olur.
 • Göğüsteki acı verici duygular, ilhamın yüksekliğinde güçlenir.
 • Parestezi (boyun, göğüs, karın) uyuşukluk, iğrenme, karıncalanma şeklinde hoş olmayan duyumlar.
 • Gözlerinizden önce kulak çınlaması ve sinekler olabilir.
 • Kalbinde ağrı.
 • Duygusal durum ve uyku bozuklukları.
 • Üst ekstremite hareketlerinin sınırlandırılması.
 • Kan basıncında artış veya azalma.
 • Erkeklerde, gücün ihlali olabilir.

Bu semptomlar, omurilik kanalındaki daralma, intersttebral disklerde, enflamatuar süreçlerde ve ödemde meydana gelen daralma nedeniyle oluşur.

Semptomlar ve göğüs osteokondrozu tedavisi

Göğüs osteokondrozu: tipleri, belirtileri, tedavisi

Göğüs osteokondrozu semptomları incelendi. Ağrı sendromunun iki çeşit olabileceği unutulmamalıdır. Dorsago ve dorsalgia'yı tahsis et.

Dorsago da torasik lumbago denir. Bu acı aniden ortaya çıkar ve çok güçlüdür. Hastalar nefes almak için acıyor bile. Sınırlı hareket (silah yetiştirmek imkansızdır) ve kas gerginliği vardır. Kural olarak, böyle bir acı uzun bir süre masaya oturmaya zorlanan insanlara ayak basma anlarında ortaya çıkabilir. Bu acı uzun sürmez.

Dorsalgia hakkında söylenemez ne. Bu durumda, tam tersi doğrudur. Kademeli olarak görünür. Acı verici, sıkıcı ve uzun süreli. 2-3 hafta boyunca rahatsız edebilir. Ağrılı duyuların güçlendirilmesi derin bir ilham veya eğilimde ortaya çıkar. Hareket ve kas gerginliğinin bir kısıtlaması vardır. Geceleri, dorsaljide ağrının yoğunluğu artar ve sabah, uyanıştan ve bir miktar ısınmadan sonra, neredeyse hiç fark edilmez hale gelir.

tanılama

Bu tür çeşitli semptomlarla bile, uzman, "göğsün osteokondrozunu" kolayca teşhis edebilir. Bu rahatsızlığın teşhisi ve tedavisi genellikle ayaktan hastaya uygulanır.

Tanı bir nörolog, koleksiyonun incelenmesini içerir.Servikotorasik omurganın anamnez, ultrason ve röntgen muayenesi. Gerekirse, doktor, göğüs osteokondrozu gibi bir hastalığı teşhis etmek için manyetik rezonans veya bilgisayarlı tomografi reçete edebilir. Semptomlar ve ilaçlarla tedavi ve bu patolojinin diğer modern yöntemleri daha fazla düşünülecektir.

Torasik osteokondroz: nedenleri, belirtileri. Nasıl tedavi edilir?

Tedavi yöntemleri

Osteokondrozun konservatif tedavisi yapılır.kompleksi. Ağrı sendromunu ortadan kaldırmanın yanı sıra ödem iltihabını hafifletmek ve intervertebral disklerde ve omurga yapı bozukluklarında distrofik değişikliklerin önlenmesi amaçlanmaktadır. Alınan önlemlerin etkisiz olması durumunda, özel endikasyonlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Osteokondrozun tedavisi için aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılır:

 1. İlaç tedavisi.
 2. Terapötik blokajlar.
 3. Terapötik beden eğitimi.
 4. Fizyoterapi.
 5. Masaj.
 6. Manuel terapi
 7. Omurganın yolu (gerilmesi).
 8. Refleksoloji.
 9. Moxoterapi (aktif noktalarda termal etki).

İlaç tedavisi

Osteokondrozun ilaçlarla tedavisiöncelikle ağrı sendromunu gidermek, ödem, inflamasyonu azaltmak ve metabolik süreçleri iyileştirmek için amaçlanmıştır. Bu amaçla steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, anestezikler ve steroid hormonlar kullanılır. Bu ilaçlar tablet formunda veya kas içi veya intravenöz uygulama şeklinde kullanılır. İyi sonuçlar ilaçlar tarafından verilir: "Ketanov", "Ibuprofen", "Ketolong", "Indomethacin", vb.

Paravertebral novocain blokajlarının ağrıları iyi kontrol edilir. Bir doktor tarafından bir hastanede yürütülür.

Ayrıca A vitaminiKompleksler, örneğin, B grubu vitaminler, vb. Bu hastalığı tedavi etmek için, doku metabolizmasının normalleşmesini destekleyen immün uyarıcı maddeler ve ilaçlar kullanılır.

Etkilenen kıkırdağın rejenerasyonunu artırabilen spesifik ilaçlar vardır. Bunlar şunları içerir: "Glukozamin", "Kondroitin sülfat".

Duygusal durumdaki ve uykudaki rahatsızlık durumlarında, sakinleştiriciler ve sakinleştiriciler reçete edilir. Eczanelerde, sadece reçete ile serbest bırakılırlar.

Beyin bozuklukları varsa, ilaçlar kullanılır: "Pyracetam", "Actovegin", vb.

Sıklıkla ortaya çıkan hastalığı inceledikGöğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlar ile tedavi, şimdi bu hastalığı tedavi etmek için diğer oldukça etkili yöntemler hakkında birkaç söz söylemek istiyorum.

Göğsün osteokondrozisi: tipleri, belirtileri. tedavi

Masaj ve manuel terapi

Hastalığın alevlenmesi sırasında masaj atanmaz. Sadece akut ağrı sendromunun çıkarılmasından sonra kullanılır.

Manuel tedavi, özellikle kronik olan ağrı sendromu ile yapılmasına izin verilir, ancak sadece bir uzman tarafından yapılmalıdır. Çoğu seanstan sonra, ağrı sendromu tamamen çıkarılır.

refleksoloji

Osteokondrozun tedavisinde etkili bir yöntem akupunkturdur (akupunktur). Aşırı hipertonik kasları ortadan kaldırmanıza ve kan akımını iyileştirmenin yanı sıra hareketlerin genliğini de geri kazanmanıza imkan verir.

Göğsün osteokondrozisi: Tanı ve tedavi

Genellikle refleksoterapi fizyoterapi, manuel tedavi veya moxotherapy ile birlikte gerçekleştirilir. Tüm bu modern osteokondroz tedavisi yöntemleri olumlu sonuçlar verir.

Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 2019

Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 2019

Related news

 • ABDnin, PYDDSGye silah sevkiyatları
 • Süper kadın’ olmak ya da olmamak
 • Roma’nın renkleriyle Vespa dünyası
 • Telefonlu Nokia butonları: açıklamalar, özellikler, model fiyatları
 • Emzirmenin püf noktaları

 • Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 61

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi


  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 70

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 29

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 42

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 79

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 86

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 78

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 99

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 18

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 42

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 28

  Göğüs-göğüs osteokondrozu: semptomlar ve ilaçlarla tedavi 7