Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 94 04.02.2019, 03:00

Gagarin'in uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler

Gagarin'in uzaya gönderdiği efsanevi uçuş hala birçok soruyu gündeme getiriyor, cevapları çözülmemiş halde.

Bir insanın uzaya ilk fırlatılması daha önce gerçekleşecekti.

Gagarin'in uzaya uçuşuSadece birkaç yıl önce, araştırmacılar başarılı oldu.Yuri Alekseevich'in, güzel bir Nisan günü değil, hatta birkaç ay önce - Aralık ayında ilk kez uzaya gitmesi gerektiği öğrenildi. Bu, 11 Ekim 1960'da SBKP ve Bakanlar Kurulu Kararında belirtildi. kışın "Doğu" başlangıcı trajik kaza önledi: o başlayabileceğini önce Baykonur 24 Ekim tarihinde, askeri roket patladı, yakıtlı. Sonuç olarak, Marshal Nedelin'in de aralarında bulunduğu 268 kişi öldü. Çoğu insan kelimenin tam anlamıyla canlı canlı yaktı. Devlet Komisyonunun bu olayı araştırmak için tüm çabalarından vazgeçmesi gerçeği nedeniyle Gagarin'in uzaya gönderilmesi ertelenmişti.

Ekipman sadece% 50 oranında güvenilirdi

Doğal olarak, Sovyet zamanlarında bu bilgilerdikkatlice gizlenmiş. Ancak istatistikler kendileri için konuşuyoruz: uzaya bir kişinin piyasaya öncesinde altı deney fırlatılan üç trajik sonuçlanmıştır. May 15, 1960, nedeniyle hatalı bir tutum kontrol sistemine onlar, Gagarin uzay uçuşu aldı gemiyi başlattı önce bir yıldan az değil aşağı toprak ve günümüze kadar uçmaya devam ediyor. Aynı yılın 23 Eylül günü, başında roket patladı, köpekler Krasavka ve Damka'yı taşıdı. 1 Aralık fırlatma daha başarılı gerçekleşti Pchelka ve Mushka güvenle başlatmak aktarılan köpekleri, fakat yayınının sonunda asıllı yörünge çok dik olmasından, gemi hayvanlar içinde olmak ile birlikte yakıldı.

Astronotlar için genç aday - Ve bu trajedi uzayda değil, aynı zamanda doğru izolasyon odasında egzersiz biri sırasında yeryüzünde sadece oluştu Bondarenko öldüğü gerçeğini söz değil.

İlk kozmonotun yeri Titov'u alabilir

Amerika uzak duramadı ve hepsikuvvetler önce adamı uzaya fırlatmaya çalıştı. Denemeler tam anlamıyla yürüyordu, ancak köpeğe batıda füzelerin yolcuları maymunlardı. ABD, 2 Mayıs 1961'de sabırsızlıkla bekleniyordu - bugüne kadarki en önemli ilk başlangıç ​​ilan edildi. Bununla birlikte, Sergey Korolev, Amerikalı'nın uzaya gitmek için ilk kişi olmasına izin veremedi. Yuri A. hayatta dönmek garanti her türlü vermez 50/50 oranına rağmen, Sovyet uzay aracının fırlatma birkaç hafta önce atandı. O günlerde, ciddi çocuksuz Alman Titov üzerinde, iki küçük kızı vardı Gagarin'e değiştirilmesi fikrini düşündü. Ama Korolev Onların seçiminde yanlış değildi, o gururluydu, kendi deyimiyle, hayatının geri kalan Yuri'nin adaylığı üzerinde ısrar ve.

Uçuşun ilk 20 saniyesinde, kozmonot en büyük tehlikedeydi.

Gagarin'in uzay bölgesine uçuşuSonunda, 12 Nisan 1961 idi - tarihGagarin'in uçağa uçuşu ve 20. yüzyılın en önemli olaylarından biri. En çok risk, füzenin tam olarak başlangıcında gizlenmekti. Uçuş planı, astronotun farklı aşamalarında kurtarılması için çeşitli seçenekler üstlendi. İlk 20 saniye hariç. Taşıyıcı roketin patlaması durumunda, Yuri Alekseevich'in koltuğu paraşüt açmak için yetersiz bir yüksekliğe fırlatılırdı. Bu amaçla, özel bir barınakta başının yakınında oturan ve büyük bir naylon ağa sahip dört büyük adamdan oluşan "acil kurtarma sistemi" icat edilmiştir. Kaza meydana geldiyse, saklanma yerinden atlamak zorunda kaldılar ve itfaiyeci yanan binaların üst katlarından atlayan insanları yakalamak için kozmonotu yakalamak zorunda kaldılar.

Yetkililer, bir kerede insanlara üç itiraz hazırladı

Kimsenin uçuştan emin olmadı.Gagarin uzayda başarılı olacak. Bu nedenle, TASS için, üç temyiz hazırlanmıştır: deney başarılı olursa, ikincisi - uzay aracı yörüngeye gidemezse ve üçüncü olan - kozmonotun trajik ölümüyle ilgili.

Sonuç olarak, uzayda zaten bir acil durum varsaFren motorlarının reddedeceği gemi, Dünya'nın yörüngesinde kalacaktır. "Doğu", böyle bir durumda geminin, atmosferin üst katmanına "yapışmasına", hareketi yavaşlatmasına ve sakin bir şekilde bir yere ya da bir yere sıçramasına "olanak verecek şekilde tasarlandı. Ancak, bu 1 saat içinde olmaz, ancak 7-10. Bu amaçla, on gün boyunca yeterli olması gereken bir su, yiyecek ve hava rezervi oluşturuldu.

Tehlike ayrıca,Birçok kontrol ve eğitim günü, astronotta nöro-psişik bir bozulma riski vardı. Bunu önlemek için Gagarin'in sürekli olarak Dünya ile müzakere edilmesi emredildi. Ve tüm uçuşunu 108 dakika yaptı.

Roket bir mucizeydi?

Sovyet yetkililerinin tüm güvencelerine rağmen, lansmanve uçuşun kendisi plana göre gitmedi. Tekrar tekrar, süpernerari durumlar vardı. Örneğin, en başta roket kaçağı sensörü işe yaramadı. Bundan dolayı, tasarımcılar başlamadan birkaç dakika önce sökülmeli ve sonra kapak kapağındaki 32 cıvatayı vidalamalı. Sonra iletişim hattında bir arıza vardı. Sinyal "5" yerine aniden, "3" rakamını çıkardı, yani geminin bir kazası vardı. çalışırken Servis modülü yangın roketler neden olabilecek uzun bir süre ayrılmış, valf gemi rastgele düşmeye başladı, takım elbise Gagarin'e sıkışmış ve sadece dar boğuluyordu ...

Ancak, uçuş başarılı bir şekilde sona erdi ve SSCB ile ABD arasındaki Soğuk Savaş tarihinin en önemli olaylarından biri haline geldi ve hatta tüm insanlık tarihinde bir bütün olarak.

"Doğu" nun inişi ile ilgili hatalar üst üste on yıllar boyunca saklandı

Gagarin'in uçuşa uzandığı tarih

Sovyet yetkilileri Gagarin’i iddia ettiverilen alana indi. Aslında, bilim adamları birkaç kez yeniden hesapladılar ve sonuçların hiçbiri doğru değildi. Nitekim Yuri Alekseevich, Saratov bölgesindeki gemiden kendini kasıp kavurdu. Kozmonotu ilk görenler, orman koruyucusunun karısı Anna Takhtarova ve torunu Rita idi. Adamı garip bir kıyafette görmek, ilk başta yaşlı kadın korkuttu, ama kozmonot ona güvence verdi: “Kendi kendime, Sovyet!”

Böylece Gagarin'in uçağa uçuşu sona erdi. Bu etkinliğin yılı ve günü - 12 Nisan 1961 - şüphesiz, insani gelişme tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını işaret etti.Related news

 • Dondurulmuş İnsanlar
 • Çok İzlenen Videolar
 • Kış Ayları İçin Saç Bakım Önerileri
 • Kayseri Açma Ketesi

 • Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 6

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler


  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 8

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 98

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 16

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 55

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 11

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 89

  Gagarinin uzaya uçuşu: 20. yüzyılın en önemli olayı hakkında bilinmeyen gerçekler 89