Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 2019

Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 2019
23.09.2019

Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 54

Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun!

Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun!

Hamilelik döneminde egzersiz yapmanın faydaları ortada olsa da bir doktora danışmadan bu egzersizlere başlamanız, gebeliğin ilerleyen aşamalarında sıkıntı doğurabilmektedir. Bu sebeple size en uygun egzersiz yöntemine başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Doktorunuz sizihamilelikte yapılmaması gereken hareketlerkonusunda bilinçlendirdikten sonra bünyenize en uygun egzersiz yöntemini de önerebilir. Zaten bünyeniz için riskli bir durum oluşturmadığı sürece bu egzersizlere izin verilecektir.

Genellikle gebeliği üçüncü ayından itibaren egzersizlere başlanılması önerilir. Bu sürecin ardından uygulanacak egzersizler sayesinde gebelik sürecinde hem sağlığınızı hem de formunuzu koruyabileceksiniz. Peki gebelikte egzersiz ve spor yapmanın faydaları nelerdir dersiniz?

Bol bol egzersiz yapmak, gebeliğin ilerleyen aşamalarında oluşabilecek bel ve sırt ağrılarının azalmasın sağlayacaktır. Bu sayede uyku probleminiz azalacak ve gün içerisindeki bitkinlik hali de daha ender oluşacaktır. Ayrıca hamilelik sürecinde yaşanan fiziksel dönüşüm açısından anne adaylarının moralini yüksek tutacaktır. Bol egzersiz, anatomik açıdan da büyük avantajlar sağlamaktadır. Örneğinhamilelik döneminde yapılan plates hareketleri,duruş ve vücut şeklinde oluşabilecek bozuklukların azalmasını sağlamaktadır.

Gebelik sürecinde annenin kendine olan güveninin yüksek olması önemlidir. Bu dönemde annenin motivasyonunun yüksek olması, onun sosyal hayattaki özgüvenini de arttırır. Gebelikte oluşması muhtemel, ödem ve şişliklerin azalması ya da doğum sonrasında vücudun kolay bir biçimde toparlanabilmesinin sağlanması da bu sosyal özgüvenin oluşmasında doğrudan etkilidir. Hamilelikte bacak inceltmehareketlerinin sık sık yapılması da doğum sonrasındaki süreç için anneye yardımcı olacaktır.

Egzersizler gebelik sürecinde düzenli bir biçimde yapılmalıdır. Hem istikrarın hem de kondüsyonun korunabilmesi açısından bu düzenlilik kritik bir önem taşır. Bu istikrarı sağlamak oldukça kolaydır. Gün aşırı egzersizler, gebelik sürecinde annenin sağlığının korunabilmesi için yeterlidir. Ayrıca egzersizleri kilo vermek amacıyla yapmak da sakıncalıdır. Hamilelik sürecinde anne gerektiği kadar kilo almaya devam edecektir. Burada amaç; alınan kiloların oluşturabileceği sağlıksız durumlardan kurtulmak ve aşırılıklardan kaçınmaktır.

20 veya 30 dakikalık bir egzersiz planı oluşturmak yeterlidir. Anneler egzersiz sırasında kendilerini yormamalı ve kısa dinlenme molaları vermelidir. Hareket egzersizleri kadar nefes egzersizleri yapmak da önemlidir. Gebelik sürecinde plates, yüzme ve normal tempo yürüyüşün yanı sıra hafif tempoda koşu gibi egzersizler vüdut direncinizi arttırmaya yardım edebilmektedir. Bunun dışında yine günün erken saatlerinde yapılabilecek temek ısınma hareketleri sayesinde hamilelik sürecinde forumunuzu koruyabilmeniz mümkündür.


Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 2019

Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 2019

Related news

 • Erdoğanın S-400 açıklamasını değerlendiren Rus askeri uzman: Türkiye, güvenlik alanında bağımsızlığını savunmaya hazır
 • Hamilelikte mide ekşimesine ne iyi gelir
 • Tavuk çiğ yumurta: yarar veya zarar
 • TIĞ ÖRGÜDE SİMLİ İPTEN TIRTIL KIRMIZI ŞAL VİDEOLU YAPILIŞI
 • JÖLEDEN HÜCRE MODELİ YAPIMI

 • Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 76

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun


  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 13

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 28

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 32

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 65

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 5

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 14

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 33

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 87

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 13

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 70

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 96

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 87

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 72

  Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun 79