Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 44 28.01.2019, 11:41

Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi

Boğaz patolojisi nadir değildir. Onlara davranmak çok zor değil, ilk bakışta göründüğü gibi. Ancak, rahatsızlık başlamışsa veya atipik bir seyir geçiriyorsa, terapi uzun ve zordur. Bu hastalıklardan biri farenjit ve granüler şeklidir. Ondan ondan hem çocuklar hem de yetişkinler olabilir. Granülosis farenjit tedavisi kapsamlı ve kapsamlı olmalıdır. Bazı durumlarda, hatta bir operasyon gerekli olabilir. Gerekli tüm tedavi prosedürlerini gerçekleştirmeden, hasta ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

granüloza farenjit tedavisi

Patoloji nedir?

Kronik granüloz farenjitHemen hemen tüm farenks ve boğaz doku maruz enflamatuar proses. Çoğu zaman, bu mukoza, yumuşak damak, lenf düğümleri ve kasları etkiler. Patoloji, bağımsız bir şekilde ortaya çıkar ya da başka bir hastalığın bir sonucu olabilir: ağızdan iltihabı, diş çürükleri, boğaz ağrısı.

Kronik granüloza farenjit ile karakterizedirçıkarılması çok zor olan yutakların arkasında kabuk ve lenfoid doku parçalarının görünümü. Eğer bu granüller başlangıçta küçük bir boyuta sahipse, o zaman hastalığın ilerlemesi sırasında sinir uçlarını artırır ve tahriş ederler. Bu durumda, patolojinin seyri hasta için daha belirgin ve daha zor hale gelir.

 kronik granüloza farenjit

Hastalığın nedenleri

Eğer boğaz ağrınız varsa, öncelikle hangi faktörlerin problemi provoke edebileceğini anlamanız gerekir. Granüloz farenjit, bu nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • Boğaz lezyonları patojenik bakterilerdir (virüsler, mantarlar).
 • Tonsillit, ağız boşluğunun enfeksiyonları, çürükler.
 • Çok fazla toz veya çok fazla hava bulunan binalarda yaşayın.
 • Nazal septum yaralanmaları.
 • Alerjenlerin etkileri. Nazofarenksin sürekli tahrişinden dolayı sunulan patoloji ortaya çıkabilir.
 • Genetik yatkınlık.
 • Bağışıklık sisteminin zayıf performansı.
 • Bazı ilaçları almak.
 • Kronik patolojiler veya konjenital anormal nazofarenks.
 • Endokrin sistemi bozuklukları ve metabolizması.
 • Özellikle sigara alışkanlığı olan kötü alışkanlıkların varlığı.

durulama için furacilin

Patoloji belirtileri

Granülosis farenjit geliştirirseniz, belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

 1. Boğazda sabit bir kuru hissi, hastanın iltihap bölgesinde şişmeye eşlik etmesine neden olur.
 2. Uzun süreli öksürük atakları.
 3. Boğaz ağrırsa, ağrı kuvvetle ifade edilmez.
 4. Larinkste çok kalın olmayan mukus oluşumu, iyi çıkmayan, hastanın öksürük ataklarına neden olmasına neden olur.
 5. Farinksin arkasında kırmızı vezikül varlığı. Etkilenen alan, granüllerle ödemlidir.
 6. Bulantı ve hatta kusma. Sürekli öksürük ile kışkırtılabilir.
 7. Baş ağrısı, uyku bozukluğuna, yorgunluğa yol açar. Bazı durumlarda vücut ısısında artış.
 8. Hastalığın geç aşamalarında gelişen sesin tını ile sorunların ortaya çıkışı.

boğaz ağrısı

Tanı özellikleri

Granülosis farenjit tedavisi sadece doktorun kapsamlı bir incelemesinden sonra başlar. Teşhis, şu prosedürleri içerir:

 • Pharyngoscope.
 • Larinksin bir doktor tarafından görsel muayenesi.
 • Patojen mikrofloranın varlığını ve türünü belirlemeye yardımcı olacak boğazdan bir yayma.

granulosa farenjit belirtileri

Geleneksel tedavi ne anlama geliyor?

Granulosa farenjit tedavisi gereklikötü alışkanlıkların reddedilmesiyle başlar: alkol ve sigara içmek. Ayrıca, alerjik reaksiyona neden olabilecek ürünlerden ve ürünlerden kaçınmalısınız. Doğal olarak terapi, ilaç kullanımını içerir:

 1. Enflamatuvar süreci ortadan kaldırmak vePatojenik mikroorganizmaların yıkaması için kullanılan "Furacilin" in yanı sıra bitkisel antiseptiklerin deşarjı: papatya, kadife çiçeği, meşe kabuğu. Ek olarak bir deniz tuzu çözeltisi de kullanılabilir. Gargara için "Furacilin" yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilir.
 2. İnhalerler tarafından da iyi bir etki sağlanır. İşlem için bitkisel şifa veya ilaç kullanılır.
 3. Granüller iyot içeren preparatlar ile koterize edilmelidir: "Protargol", trikloroasetik asit.
 4. Antiviral ve antiinflamatuar ilaçların alınması tavsiye edilir. Örneğin, "Hidrokortizon".
 5. Sıcaklığın yükseltilmesi söz konusu olduğunda, doktor antibiyotik reçete edebilir: "Azitromisin."
 6. Vücudun savunmasını korumak için multivitamin komplekslerini kullanmak daha iyidir.
 7. Ödemi ortadan kaldırmak için, büzücüler kullanılmalıdır: gümüş nitrat çözeltisi (% 1-2).

Aynı zamanda fizyoterapi faydalı olacaktırprosedürler: çamur uygulamaları, UHF, elektroforez, propolis ile fonoforez. Bir çocukta granülosis farenjit bulunursa, çocuklarda yetişkinler için uygun olan bazı ilaçlar vücutta metabolik süreçlere müdahale ettiğinden dikkatli olun. Terapi sırasında çocuğun çok fazla ılık sıvı içmesi gerekir, etkilenen bölgeler anti-enflamatuar ajanlarla yağlanmalıdır. Son çare çocukta antibiyotikler sunulmaktadır.

granulosa farenjit nasıl tedavi edilir

Operasyonun özellikleri

Granulosa farenjitinin tedavisiİlaç her zaman olumlu bir etki bırakmaz. Bazen patoloji ilerlemeye devam ediyor. Bu durumda, soru cerrahi müdahale lehine çözülebilir. Bununla birlikte, geleneksel operasyon ciddi komplikasyonlarla doludur ve hastalığın nüksünü dışlamaz.

Lazer tedavisine öncelik vermek en iyisidir.- koblastlar. Bu işlem tamamen güvenlidir. Kirişin, lifli granüllerin yaygın olduğu farinksin üzerindeki kısımları üzerinde bir nokta etkisi sağlar. İşlemden sonra plaklar önemli ölçüde azalır ve inflamatuar süreç yoğunluğunu azaltır. Ancak, ameliyattan sonra inflamasyonu tamamen düzelten ilaçları almanız, patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

bir çocukta granulosa farenjit

Alternatif Terapi Özellikleri

Granülosis farenjit tedavisi yapılabilir ve halk yöntemleri. Sizin için bu gibi tarifler yararlı olabilir:

 1. Aloe veya Kalanchoe suyu. Bu bitkiler iyi antiseptik özelliklere sahiptir. Bir çare hazırlamak için, üç yaşından küçük olmayan çalıdan birkaç yaprak kesmeniz gerekir, bunları 2 gün buzdolabına koyun. Bundan sonra, bitkinin suyunu sıkın ve sıvının boğazın içine doğru akması için burnun içine daldırın.
 2. Tabletler "Mukaltina" ile karıştırılmış süt. Bu ilaç öksürük nöbetlerini sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. İlacın üç tableti iyice toz haline getirilmeli ve 100 ml hafif ısınan sütün içine eklenmelidir. Bu çözeltide 2 damla daha iyot ekleyin. Tüm karışım derhal sarhoş olmalı. Bu şekilde en az 10 gün boyunca tedavi edilmeniz gerekir. Tercihen yatmadan önce ilacı içirin.
 3. Propolis. Maddenin küçük bir kısmı derin bir kaba kırılmalı ve su ile doldurulmalıdır. Bir süre sonra, çöp ile sıvı birleştirir. Yıkanmış propolis 30 g miktarında 100 ml alkol içine dökülür ve bir hafta boyunca infüze edilir. Periyodik olarak, karışım çalkalanmalıdır. Ayrıca, sıvının 1 kısmına 2 kısım gliserin veya şeftali yağı ilave edilmelidir. Karışım 14 gün boyunca hasarlı alanı günde 1 kez yağlamak için kullanılır.

Hastalığın önlenmesi

Zaten anladınız granülosis farenjit nasıl tedavi edilir. Ancak, bu hastalık önlenebilir. Bunun için, bu tür önleyici tedbirleri gözlemlemeye çalışın:

 • Sertleştirme prosedürlerini uygulayın. Örneğin, ayaklarınızı soğuk su ile doldurun. Böyle bir kardinal adım için hazır değilseniz, nemli bir soğuk havlu ile basit bir ovalama ile başlayabilirsiniz.
 • Sigarayı tamamen durdurmak ve alkollü içeceklerin alımını önemli ölçüde kısıtlamak istenebilir. Yararlı olmayacaklar ve sadece durumu daha da kötüleştirecekler.
 • Oda çok kuru hava ise, o zaman nemlendirilmesi gerekecektir. Bunu yapmak için, aküye yerleştirilmiş normal ıslak bir havlu kullanabilirsiniz.
 • Dinlenme sırasında, başınızın bacaklarınızın 10-15 cm üzerinde olması gereklidir. Ancak, mide suyunun yemek borusu içine verilmesiyle farenjit tetiklenirse bu kural gözlenmelidir.
 • Zaman içinde, ağız boşluğunun ve dişlerinin tüm inflamatuar patolojilerini tedavi edin. Pulpitis ve diş çürümesine özellikle dikkat edin.

komplikasyonlar

Bunlar arasında zor nefes alma,kalıcı inflamatuar nazofaringeal lezyonlar, yiyememe ve diğerleri. Bu hastalık hayatı ciddi şekilde zorlaştırabilir. Sunulan hastalığın gelişimi ve tedavisinin tüm özellikleri budur. Boğazda pershenie başladığı anda doktora başvurulmalıdır. Kendi kendine ilaç kabul edilemez. Sağlıklı ol!Related news

 • Peygamber Efendimiz’in (SAV) Tavsiyesi Telbine Çorbası Tarifi
 • Anadolu Efesin eski oyuncusu Honeycutt, ABDde polisle girdiği çatışmada öldürüldü
 • Diş Hekimliği Gülümseme (Omsk). Klinik hakkında: hizmetler, fiyatlar, hasta yorumları

 • Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 41

  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi


  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 42

  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 68

  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 92

  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 51

  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 15

  Granüloz farenjitinin nedenleri ve tedavisi 12