Gzhel resmi: halk sanatlarıGzhel resmi: halk sanatları


Gzhel resmi: halk sanatları 27 15.02.2019, 10:06

Gzhel resmi: halk sanatları

Moskova'nın Ramenskoye semtinde"Gzhel çalı" yı yay - ormanlar ve tarlalar arasında rastgele yer alan yirmi yedi ilkel Rus köyü. Onların içinde, Gzhel resminin muhteşem mavi ve beyaz sanatı ortaya çıkmıştı. Halk sanatları, derin ve geleneksel. Rusya'da sadece birkaç ünlü sanat el sanatları vardır: Khokhloma, Zhostovo, Fedoskino, Gorodets ve Gzhel tabloları. Khokhloma boyama ahşap tepsilerin sanatsal bir çizim ve çeşitli ahşap ürünlerdir. Zhostovo boyama metal tepsiler üzerinde bir çizimdir. Fedoskino'nun boyama tekniği, çok daha karmaşıktır, katmanlı bir ışık yansıtan bileşenin kullanımına dayanır. Gorodetsky boyama, ince tahta bazda çizimdir. Simge boyama tekniğine benzer, ancak hikayeler esas olarak dünyevi bir şekilde kullanılmaktadır.

Gzhel boyamaVe son olarak, Gzhel boyama işlemi, ham beyaz porselen üzerine parlak mavi kobalt boya çizimi ve daha sonra sırlama ve kavurma işlemidir.

Gzhel toprakları chernozem'de fakir, kısırve birinin onu beslemesi zor. İnsanlar yıllarca yargılanıp denendi, toprağı sürdü, ekti. Yürücülerle birlikte yedi tencere düştü, ancak boşuna - arazi doğum yapmadı. Ve bütün nokta, dünyanın hemen üst katının altındaki beyaz kil, sonsuz geniş, sonsuz ve geniş, derin ve geniş yatıyordu. Buğday nasıl doğar? Gzhel insanlar bunu düşündüler, kazmak için yere attılar. Çamurdan çıkmaya başladım ve çömlekleri kaldırdım.

Gzhel boyama resimleriGzhel'de, her saniyede bir kişi"rukomeslu" ya - en azından bir varil, hatta bir kil sürahisi inşa etmek. Ve iş başladı. İlk önce birkaç küçük esnaf arteli yaratılmış, daha sonra çanak çömlek biraz daha örgütlenmiş, bulaşıklar üretilmeye başlanmıştır. Yemekler güzel olmalı, sonra resim gerekli. Kısa sürede sanatçılar vardı. Aynı zamanda, çamur ayırmayı öğrendi. En yüksek kaliteler, saf beyaz, tıbbi alet imalatı için eczacılar tarafından Moskova'ya gönderildi. Kil, fayans, tabaklar ve kaseler için daha kolaydı ve en beyaz, porselen, klasik tarzda gzhel ürünlerinde kullanıldı; resim, ruhu yakalayacak kadar güzeldi.

Gzhel boyamaGzhel'in bardak tadı için çay derlerbenzersiz: on bardak içeceksiniz ve yine de arzu edilir olacak. Gzhel boyama denir çünkü adı "dikiş" sözcüğünden çıkmıştı - "yanar", "yakar" anlamına gelir. Rus bir kişi harfleri kelimelerle çevirmekten hoşlanıyor. Birisi "omnibus" kelimesini söylüyorsa kesinlikle bir "sarılma" alırsınız. Böylece taşındılar: dize gzhel oldu. 1812'de, Gzhel çalılığında kaliteli kaplar üreten 25 fabrika vardı. Yol boyunca atölyeler, oyuncaklar, dekoratif el sanatları ve festival çay içimi için setler üretti. Kil, değişik çeşit ve birkaç tonda, her şey için yeterlidir.

gzhel klasik desenBununla birlikte, XIX. Yüzyılın ortalarında, gzhel üretimiçünkü kısmen büyük bitkilerde olduğu gibi, bir sürü bulaşık ya da sadece bir süre sakin bir dönem olmuştu çünkü kısmen azalmaya başladı. Ancak kriz, sanat üretimini etkilemedi. Gzhel resmi hala talep ediyor. Yakın zamanda, mezunları porselen, sanatçı ve tasarımcıların ustalarını dolduran uzmanlaşmış eğitim kurumları kuruldu. Resimlerinde hiçbir zaman tekrarlanmayan Gzhel boyası, artık ürünlerinin eşsiz renkleriyle sevinç verici.

Gzhel resmi: halk sanatlarıGzhel resmi: halk sanatları

Related news

 • Sadece 10 günde kilo vermek için basit ipuçları
 • Sade Islak Kek
 • Suna Dumankaya Doğal Saç Boyası Yapımı Bitkisel Çözüm Tarifleri
 • Alina Khasanova: biyografi ve kişisel yaşam
 • Yumurta Kartonundan Oyuncak Dürbün Yapımı

 • Gzhel resmi: halk sanatları 30

  Gzhel resmi: halk sanatları


  Gzhel resmi: halk sanatları 13

  Gzhel resmi: halk sanatları 54

  Gzhel resmi: halk sanatları 47

  Gzhel resmi: halk sanatları 46

  Gzhel resmi: halk sanatları 32

  Gzhel resmi: halk sanatları 25

  Gzhel resmi: halk sanatları 52

  Gzhel resmi: halk sanatları 78

  Gzhel resmi: halk sanatları 29

  Gzhel resmi: halk sanatları 65

  Gzhel resmi: halk sanatları 66

  Gzhel resmi: halk sanatları 4

  Gzhel resmi: halk sanatları 72

  Gzhel resmi: halk sanatları 78

  Gzhel resmi: halk sanatları 79