Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo 2019

Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo 2019 Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

Bütün insanlar farklıdır. Böylece, bir kişi onun yanında yüksek sesle konuşur, süpürür ya da müziği açarsa uyanmaz, ikincisinde ise yer kremlerinden sonra uyanık bir duruma dönüşür. Hassas bir rüya, hızla uyanıp aynı zamanda güçlü bir şekilde tahriş edebilen bir kişinin devletidir. Aynı apartmanda yaşayan birçok insan ve yakın akrabaları için bu olgu gerçek bir sorun haline geliyor.

Mantıklı uyku

Zamanla insan uykusunun evreleri: tablo

Bir insan uyuduğu zaman, sürekli uyku evrelerinden biridir. İki tane var: hızlı ve yavaş. Her fazın tabloda verilen kendi özellikleri vardır.

Yavaş uyku

Hızlı uyku

Ilk aşama: Bir insanın bilinçaltında yeni fikirlerin ve ilginç düşüncelerin bilinçsizce ortaya çıkabileceği bir uyku halidir. Uyumadan uyur. Bu durumda, bir kişi 5 ila 10 dakika arasındadır.

Hızlı uyku, uykunun beşinci aşamasıdır. Bu süre zarfında uyuyan kişinin durumu maksimum aktiftir. Fakat buna rağmen, kasları felç olduğundan tek bir pozisyonda. Bir kişinin bilinçaltı çok iyi çalışır, bu yüzden dördüncü aşamada gördüğü tüm hayalleri hatırlar. İşte bu yüzden, eğer onu hızlı bir aşamada uyandırırsanız, tüm hayallerinizi parlak ve renkli detaylarda anlatacaktır. Bu aşamada uyanmak zor. Eğer hızlı bir uyku hali olan bir kişiyi uyandırmak istiyorsanız, dördüncü aşamada olduğundan daha zor, zorlaştırırsınız. Ek olarak, bu dönemde, güçlü bir duruma keskin bir geçiş, ruhsallığı bozabilir. Bir kişi yaklaşık 1 saat hızlı bir uyku için ihtiyaç duyar.

Ikinci aşama: kişinin bilinci tamamen kapanır, tam bir uykuya daldırılır. Fakat bu aşamada, işitsel analizciler ağırlaştırılıyor. Bu nedenle, şu anda anne yatakta küçük bir çocuk hareket ederse uyanabilir ve adı onun yanında olduğunda herhangi bir kişi gözlerini açar. Bu fazın ortalama süresi 20 dakikadır.

Üçüncü aşama, daha derin bir ikinci uyku aşamasıdır.

Dördüncü aşama en derin karakterizediryatmadan. Bir kişinin uyanması zordur, parlak rüyalar görür ya da uyurgezerlik çeker. Kural olarak, uyanık bir duruma geçerek bunun hiçbir şeyini hatırlamıyor. Üçüncü ve dördüncü aşama yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Bir kişi bütün bu aşamalardan geçtiğinde, ilk döngüyü tamamlar. İyi bir dinlenme için beş bu gibi devirlerde yatmanız gerekir.

Uyku tutarlı olmalı. İdeal olarak, bir kişi bu aşamaların her birini geçmelidir. Bu yüzden tüm dünyadaki doktorlar ideal uyku süresinin 8 saat olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Ruh sağlığını korumak için bu kuralı ihmal etmeyin. Zaman içinde insan uykusunun aşamaları, yukarıda tarifi yapılan tablo, gün boyunca maksimum üretken durum için gereklidir. Profesyonel doktorlar, bir insanın en ufak bir gürültüden uyanması ve bu nedenle her aşamada geçememesi durumunda ne yapması gerektiğini bilir.

Zamanla insan uykusunun evreleri: tablo

Hassas uyku görünümünün nedenleri

Hassas uyku zamanı bir kişiye fayda sağlayabilir,örneğin, tamamen bilinçsiz olmadan biraz şekerleme yapmak istiyorsa. Fakat böyle bir olay sürekli olarak meydana gelirse, o zaman vücudun tüm sistemlerinin normal işleyişi söz konusu değildir. Bir kişi uyur, ancak yeterince uyku almaz, tamamen rahatlamak için, uykunun tüm aşamalarından geçmez.

Yüzeysel uyku görünümünün nedenleri farklıdır. Bu faktörlerden birinin sizin için geçerli olup olmadığı konusunda endişeleriniz yok:

 • Son zamanlarda bir anne oldun. Bu durumda, vücudunuzun fizyolojik seviyesinde hassas bir uykuya neden olur, böylece yeni doğan bebeğin durumunu sürekli olarak izleyebilirsin.
 • Vücudunda hormonal dalgalanmalar var. Bu, menstruasyon sırasında hamile kadınlar ve kızlar için geçerlidir.
 • İşin bir gece vardiyasında gerçekleşir. Bu durumda, vücut programınıza uyarlanır;
 • Psikolojik stres yaşıyorsun. Bu, hem işyerindeki stres ile hem de sizin için daha erken, sıra dışı bir zamana uyanmakla ilişkilendirilebilir.
 • Eğer uyuyakaldığın 8 saati kaçırırsan, 10 ve alışkanlık haline gelirse, o zaman rüya daha uzun, ama daha az kalitedir.
 • Yaşınız 50 yılı aşarsa, hassas bir uyku sizin sabit arkadaşınız olabilir.

Tüm bu nedenler ya doğal ya da kolayelimine edilir, bu yüzden onlardan biri sizi ilgilendirirse, endişelenmeyin, sağlığınız güvende. Fakat kısa bir uykuya neden olan faktörlerin, bedenin rahatsız edildiği anlamına gelir. Bu gibi nedenler:

 • Depresyon ve nevrozlar. Psişeyle ilgili problemler bilinçaltının uykuya dalma yeteneğini yok edebilir.
 • Somatik hastalıklar tedavi edilmeli, çünkü uyku bozukluklarına neden olabilirler.
 • İlaçların yanlış kullanımı veya alkol kullanımı, uyku bozukluklarına yol açar. Alkol içen kişi çabucak uyur, ancak bu rüya hassas ve yüzeyseldir.

Bu faktörlerden kaçınılmalıdır, bu nedenle bu tür belirtileri önlemeyi deneyin.

Kısa uyku

Hassas bir uykunuz varsa ne yapmalısınız?

Vücut için duyarlı bir rüya nedir, bilirneredeyse her insan. Ama bu kavramı uykusuzlukla karıştırmayın. Mükemmel koşullar yaratırsanız, bir kişi hassas uyku durumunda dinlenir. Tam sessizlikte ve karanlıkta yeterince uyku yoksa, o zaman uykusuzluk ile uğraşıyorsunuz demektir.

Eğer hassas bir uyku sizi olduğu kadar rahatsız ediyorsaKendini hatırla, bir doktora danışmalısın. Bu fenomen hayatınızda son zamanlarda ortaya çıktıysa, o zaman kendiniz üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz.

Hassas uykuya karşı kendi kendine kontrol için ipuçları

Hassas uyku ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek istiyorsanız, yararlı ipuçları ve önerilerin bir listesini inceleyin:

 • Odadaki en uygun koşulları yaratın. Bunu yapmak için ışıkları söndürünüz, odanın sessiz olduğundan ve çok soğuk veya sıcak olmamaları için emin olunuz.
 • Çok belirgin bir kokuyla sizi rahatsız etmeyecek temiz çarşaflar yayılmalıdır.
 • Yatmadan önce rahatlatıcı bir banyo yapın ya da masaj terapistinin hizmetlerinden yararlanın.
 • Kafein içeren içeceklerin kullanımından uzak durun.
 • Spor yapmak için yeterli zaman harcamayı dene.
 • İşyerinde ve evde stresden kaçının.

Bu tür önlemler size yardımcı olmazsa, daha ciddi önlemler alınmalıdır.

Uyku-uyanıklık

Hassas uyku ile mücadelede radikal önlemler

Hiçbir yöntem size yardımcı olmazsa ve herhangi bir yabancı faktörden dolayı uyandırmazsanız, en önemsiz olanı bile, aşağıdaki yöntemleri deneyin:

 • Yeteneğine sahip bir ses üreteci edininbeyaz gürültü üretir. psikologlara göre, bu ses sadece bir kişinin uykuya dalmak için yardımcı olmayabilir, ama aynı zamanda bir derin uykuya katkıda bulunur. Sonuç olarak, dinlenerek uyanacaksınız.
 • "Melatonin" uyku problemi olan yaşlı insanlar için önerilen bir ilaçtır. Daha derin, daha uzun ve daha tam bir dinlenme için katkıda bulunur.
 • Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, bir terapiste danışmayı deneyin. Profesyonel bir doktor, sorunun ne olduğunu hızlı bir şekilde belirleyecek ve ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Ve unutmayın, uykusuzluk varsa, o zaman somnolog bir gezi zorunludur.

Çocuğun uyuması ile ilgili sorunlar

Hassas bir uyku küçük bir çocuğa dokunursa,Bebeğin daha derin uykuda kalmasını sağlamak için önlemler almaya değer. Fakat bu, bebekler için normaldir, ancak daha büyük yaştaki çocuklar için yetersiz dinlenme, kötü sonuçlarla doludur.

Bebeklere mutlak sessizlikte uyumayı öğretmeyin,Böylece aşırı sesten çok agresif tepki göstermez. Ek olarak, eğer eklem dinlenmeye karşı değilseniz, o zaman birlikte çocuk ile birlikte yatağa gidin. Genellikle bebekler annelerle daha iyi hissederler.

Uyku durumu

2 yıllık bir çocukta kısa bir uyku ile nasıl başa çıkılır

2 yaşından sonra çocuklar da uyku problemleri yaşayabilir. Aşağıdakileri deneyin:

 • Çocuğunuzun iyi hissettiğini kontrol edin ve yatağında rahatsız edici hisler yaşamayın.
 • Çocuğun günün rejimini gözlemlemesini izleyin. Aynı zamanda yemek yiyecek, öğrenecek, oynayacaksa, o zaman daha hızlı uyuyacaktır.
 • Beyaz gürültü, çocuklara karşı yetişkinlerden çok daha etkilidir. Kullan ve çocuk daha iyi dinlenecek.

Tüm bu yöntemlerin bir kompleks içinde yürütülmesi önemlidir, o zaman sonuç çok hızlı bir şekilde göreceksiniz.

Uykuya duyarlı olmayı öğrenmek nasıl

Her zaman kısa bir uykuya dalma yeteneği yokİnsanların kurtulmak istedikleri zaman. Bazen gün boyunca hızlı bir dinlenme ihtiyacı vardır, örneğin, çok fazla şey yapmanız gerekiyorsa, ancak hiç bir güç kalmamışsa. Kısa bir uyku sırasında bir kişi çok fazla enerji ile şarj edilir ve çalışmaya hazırdır. İşte bu tatilin temel kuralları:

 • 15 ila 26 dakika dinlenmelidir. Ondan sonra dinlenerek uyanacaksınız.
 • Bu tekniğe hakim olmak için eğitim gereklidir.
 • Aynı anda uyuyakalman gerek.
 • Yatmadan önce modern alet kullanamazsınız.

Bu kuralları takip etmeye hazırsanız, o zaman metodolojiye hakim olabilirsiniz. Düzenli eğitim sizi başarıya götürecektir.

Hassas uyku zamanı

Uyumaya duyarlı olmayı öğrenmek

Bir rüyaya dalmak için talimatları izleyin:

 • Alarm saatini al ve senin için uygun bir yerde yat.
 • Sakinleştirmeye ve tüm zihinsel süreçleri kapatmaya odaklanın.
 • Beyniniz uykuya dalması gerektiğini anlayacaktır ve kendisi bilinçdışı duruma dalmaya başlayacaktır.

Sonucun sizden memnun olacağını beklemeyindefa. Genellikle hızlı bir şekilde uykuya dalmak için en az 10 egzersiz gerekir. Ancak, bu alışkanlığı geliştirdikten sonra, kendinizi her gün hızlı bir tam dinlenme düzenleyebilirsiniz.

Hızlı bir uykudan sonra uyanış ne olmalı

Hassas bir uykudan sonra, böyle bir uyanış olmalı:

 • Gözlerini açtıktan hemen sonra yataktan çıkmalısın.
 • Uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmak yasaktır.
 • Bir şeyler atıştırın, daha çabuk uyanmanıza yardımcı olur.
 • Mümkünse, hızlı bir yürüyüşe çıkın.

İlk birkaç kez işe yaramayabilirsinBöyle bir uyanış, ama üzülme. Eğitimden vazgeçmeyin, size ağır görünmelerine rağmen, çok geçmeden, sonsuza dek yaşamın alışılmış ritminden uzaklaşmadan tam bir dinlenme düzenleyebilirsiniz.

Hassas uyku ile nasıl baş edilir

İnsanlarda uyku ve uyanıklık döngüsü

Bir kişi gerekli tüm aşamaları aşsa bile,O yorgun hissedebilir. "Uyku-uyanma" döngüsü sadece sağlığımızla değil, aynı zamanda çevrenin biyolojik faktörleriyle de ilişkilidir. Gece vücut ısısı düşüyor, bu yüzden dinlenmemiz gerekiyor. Gün içinde iyi uyudunuzsa, gece vardiyasında çalışırken, sıcaklık rejimi değişmeyeceği için performans düşecektir.

Deney sırasında bilim adamları böyle bir şey bulduritimler, bir insanın gündüz ve gece değişimlerini gözlemleme fırsatından mahrum kalsa bile, her zaman hareket eder. Bu nedenle geceleri uyumaya çalışın, böylece gün boyunca üretkenliğiniz maksimum seviyeye yükselir. Bu çalışma programı nedeniyle bu mümkün değilse, o zaman hassas uyku tekniğini usta deneyin ve gece boyunca kullanın.

Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo 2019

Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo 2019

Related news

 • Zehirlenme türleri ve zehirlenme sırasında ne alınır
 • Brokoli Salatası Tarifi
 • Shishkiyi nyxesten tedavi etmek için mi İlaç tedavisi ve halk tarifleri
 • Konut piyangosu hakkında gerçek kişilerin görüşlerine ne yardımcı olacak
 • Peynirli Minik Tartlar

 • Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo


  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo

  Hassas bir rüya. Zamandaki insan uykusunun evreleri - tablo