Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi 2019

Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi 2019 Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

Aracın tasarımında birçok sistem var.ve mekanizmalar. Bunlardan biri de koşu bandı. Uzunlamasına ve çapraz kollarda yaylara veya yaylara bağımlı ve bağımsız olabilir. Günümüzün makalesinde, hava süspansiyonunun cihazı, çalışma prensibi ve diğer özellikleri hakkında konuşacağız.

randevu

Aracın çalışan parçalarının çeşitlerinden biridir.hava süspansiyon cihazı özellikleri Bunun asıl görevi, başka herhangi bir süspansiyon gibi,Düzensiz yollarda sürüş esnasında oluşan titreşimlerin azaltılması budur. Ancak ilkbahar ve ilkbaharın aksine, böyle bir koşu bandı pnömatik silindirleri kullanarak boşluğu düzenler.

Cihaz, inşaat

Bu sistem birkaç temel unsurdan oluşur:

 • Pnömatik alıcı.
 • Kontrol ünitesi.
 • Sensör grupları.
 • Hava hatları.
 • Elastik körükler
 • Kompresör.

Alıcı, kompresörden alınan havanın pompalanacağı bir üründür. Genellikle 5-7 litre hacimdedir. Kontrol ünitesinin komutasında, hava alıcıdan hava körüklerine iletilir.hava süspansiyon cihazı İkincisi bir yöneticiZemin boşluğunun bakım ve kurulumuna katılan mekanizma. Kompresör, hava süspansiyon sistemindeki ana elemanlardan biridir. Amacı alıcıya basınçlı hava tedarik etmektir.

Yapımın tipine bağlı olarak hava yastığıtek tek veya amortisör gergi ile birleştirilebilir. İkinci durumda, yoğun bir muhafaza ve manşonlara ek olarak, bir pistonlu bir yastıklama çubuğu vardır.

Hava akımı olmadan sistemdeki hava hareketi imkansızdır. Ayrıca solenoid valflerle donatılmıştır. Bunların sayısı sistem türünü belirler, ancak bunun hakkında biraz sonra.

Ayrıca, sistem aşağıdakileri izleyecek sensörler ile donatılabilir:

 • Vücudun açısı nispeten pahalıdır.
 • Araç hızı.
 • Ve bir şeyler.

Bu yüzden, hava süspansiyonu cihazını düşündük. Operasyon prensibi aşağıda açıklanacaktır.

Nasıl Çalışır

Bu sistemin algoritması çok basit. Yastıklardaki hava miktarının düzenlenmesine dayanır. Sensörlerden sinyal aldıktan sonra, bilgi elektronik ünitede işlenir. Ayrıca ünite, aktüatörlere bir komut verir. Bunlar, alıcının çıkışında kurulu olan solenoid valflerdir. Birimin komutası onlar açılır ve basınçlı hava yastığı girer.hava süspansiyonu nedirSonra valf kapanır ve oksijen miktarıAlıcı kompresör tarafından telafi edilir. Boşluğu azaltmak gerekiyorsa, ünite havayı tahliye edecek. İlgili valf açılır. Bununla birlikte, hava alıcıya geri gitmez (çok fazla direnç gerektirdiği için), fakat sokağa. Kompresör sayesinde yeni bir oksijen kısmı tekrar sisteme girer. Hava süspansiyonunun çalışması prensibi döngüseldir ve birçok kez tekrarlanır.

Ayrıca, sistemin otomatik olarak yapılabileceğini unutmayın.basıncı düzenler. Bu durumda, sürücünün kontrol ünitesinin "Otomatik" düğmesine basması gerekir. Herhangi bir zamanda, ayar manuel olarak değiştirilebilir. Bunu yapmak için, aracın boşluğunun yüksekliğini azaltmanıza veya artırmanıza izin veren "yukarı ve aşağı" düğmeleri vardır.

Hangi otomobiller yüklü?

Temel olarak, böyle bir sistem yüke monte edilirarabalar. Bunlar kamyon traktörleri, römorklar ve diğer ağır ekipmanlardır. Rampaya yaklaşırken optimum vücut pozisyonunu sağlamak için bu gereklidir. Bu süspansiyona sahip makineler daha titreşime dayanıklıdır, yani nakliye sırasında kargo kırılmaz. Ayrıca, aracı yüklediğinizde, yaylar ile daha önce olduğu gibi, batmaz. Herhangi bir zamanda, sürücü bir ve ikinci eksenin konumunu ayarlayabilir.

Ama aynı zamanda hava süspansiyonu da binek otomobillerde bulunurarabalar. Üreticisi bir seçenek olarak sunuyor. Genellikle, bu süspansiyon premium otomobillerde "Mercedes", "Lexus", "Rolls-Royce" ve diğerlerinde bulunur. Tesis dışında kurulum da mümkündür. Bu nedenle, BPAN taraftarları VAZ üzerinde bir hava süspansiyonu kurarlar. Arabanın iniş çok düşük olur. Aynı zamanda, açıklık değeri herhangi bir zamanda fabrikaya iade edilebilir. Ayrıca, bu süspansiyon "duruş" araçlarının ayrılmaz bir parçasıdır.hava süspansiyonu çalışma prensibi Bu sadece güzel bir manzara değil, aynı zamanda basitgerekir. Sonuçta, hareket halindeki süspansiyonun normal seyrini sağlamak için tekerleklerin negatif bombesi nedeniyle çok zor. Hava tankları sayesinde, tekerleklerin pozisyonunu gerekli şekilde kemerlere ayarlamak mümkündür.

türleri

Hava süspansiyonu cihazı göz önünde bulundurulduğunda, farklı sayıda devre tarafından sınıflandırıldığına dikkat çekilmelidir. Yani, orada:

 • Tek döngü.
 • Kombi.
 • Dört devreli sistemler.

bir vazoda hava süspansiyonu Her birinin özellikleri daha fazla dikkate alınacaktır.

Tek döngü

Bu tip hava süspansiyon sistemi farklısadeliği. Yani, sistem sadece bir eksende kurulur. Sol ve sağ tekerleklerdeki yastıklar eşit ve aynı anda pompalanır. Yaylı süspansiyonun daha önce kullanıldığı arabaya genellikle yüklenir. Bunlar kamyonet, küçük ve orta tonajlı kamyonlardır. Son zamanlarda, çoğu zaman tek devreli sistemler "GAZEL" ve "GAZON" serilerine "İleri" olarak yerleştirilmiştir. Hepsi en ucuz olanları. Tüm parçaların maliyetini göz önünde bulundurarak kurulum fiyatı yaklaşık 20-40 bin ruble.

Sistem hem alıcı hem de gömme olabilir. Bu ne tür bir hava süspansiyonu çalışır? İlk durumda, kompresör tarafından oksijen "alıcı" ya verilir ve burada 10-15 bar'a kadar basınç altında tutulur. Sürücünün komutunda, bir noktada hava yastığa gönderilir. Devridaim dışı bir sistemde, bu işlem çok daha uzun sürer, çünkü kompresörün her iki silindiri pompalamak için zamana ihtiyacı vardır.

Çift devre

Bu en popüler seçenek. Her iki veya bir eksende kurulabilir. Sistem, hava devreleri ve vanalarla iki devreyi birleştirir. Alıcı ve kompresör burada yaygındır. Böylece, bir aks ön aksın ayarlanmasından ve ikincisi - arkadan sorumludur. Sistem bir eksende kurulu ise, sol ve sağ hava yastıkları ayrı olarak ayarlanır. Hem kamyonlara hem de arabalara monte edilir. Maliyeti, tek devreli olandan yaklaşık% 20-30 daha yüksektir. Mevcut basıncın izlenmesi, monte edildiğinde, iç kısımlara çıkış yapan manometreler aracılığıyla sağlanır.

Chetyrehkonturnaya

Dört devreli havalı süspansiyon nedir? Bu, en pahalı çalışan dişli türüdür.
havalı süspansiyon cihazıVerilen hava süspansiyon sisteminin özelliklerisürücünün her tekerleğin boşluğunu ayrı ayrı ayarlayabileceğini yazın. Hepsi kendi valfleri ile donatılmış ve birbirine bağlı olmayan farklı devrelere bağlanır. Sistem alıcıya bağlı olmalıdır.

Başlıca avantajları

Hava süspansiyon cihazı dikkate alındığında, bu sistemin bir bütün olarak avantajlarına dikkat çekiyoruz:

 • Boşluğu ayarlayabilme. Ana parametre, hangi sürücülerin bu süspansiyonu tercih ettiğinden dolayı.
 • Aracın genel yüklenmesinden bağımsızlık. Makine, gemide büyük bir kargo olsa bile, yastıkları sarkmaz.
 • Darbenin daha düzgün olması. Amortisörlü yayların aksine, silindirler düz olmayan yollarda sürerken ortaya çıkan tüm etkileri tamamen emer.
 • Yönetim kolaylığı. Kontrol paneli sayesinde, gerekli kabinde bulunan sürücü kabini doğrudan kabin içinden ayarlanabilir. Kamyonlarda sürücünün caddede aksın yükseltilmesini ve indirilmesini kontrol etmesini sağlayan spiral bir kablo vardır. Bu, yarı treyler devreye girdiğinde özellikle önemlidir.
 • Iddiasız hizmet. Sistem periyodik olarak yağlanması, değiştirilmesi veya ayarlanması gereken karmaşık parçalara sahip değildir.

Hava süspansiyon cihazı, sistemin yol koşullarına ve aracın aks yüklerine tam olarak uyum sağlayacağı şekildedir.

eksiklikler

Ana dezavantaj, sürdürülebilirliktir. Balon "zehirlenmeye" başladıysa, sadece değişime tabidir. İtfa payı rafı durumunda, onarım fiyatı oldukça önemli olabilir. Ayrıca sistem dondan çok korkuyor. Silindirler lastikten yapıldığından "dub" yapmaya başlarlar.

Ömrünü uzatmak için ne yapmalıyım?

Kaç konturlu olursa olsunHava süspansiyonu, çalışma prensibi aynıdır. Ayrıca silindirler aynı kalır. Daha önce söylediğimiz gibi, havayı zehirleyebilirler. Bu onların kirlenmesinden kaynaklanmaktadır.hava süspansiyon cihazı çalışma prensibi Zamanla, duvarları kirlenir veAşındırıcı olarak çalışmaya başlayan reaktifler. Bunu önlemek için, silindirleri güçlü bir su akışı altında maksimum yükseltilmiş durumda periyodik olarak yıkayın. Ek olarak, duvarları bir silikon sprey ile tedavi edin. Bu, silindirlerin uzun ve güvenilir çalışmasını sağlamak için tek yoldur.

Bu yüzden, hava süspansiyonunun ne olduğunu ve hangi özelliklerin olduğunu öğrendik.

Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi 2019

Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi 2019

Related news

 • Çerkez Tatlısı Tarifi
 • Sebzelerin ve meyvelerin kalorili içeriği
 • Pankreas. Pankreatit için beslenme
 • Diş beyazlatma sistemi Global White: yorumlar. Küresel Beyaz: artıları ve eksileri
 • CEPLERİ KALPLİ HARAŞO BEBEK HIRKASI YAPIMI

 • Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi


  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi

  Hava süspansiyon cihazı: açıklama, çalışma prensibi ve devresi