Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 2019

Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 2019


Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 38 08.01.2019, 05:43

‘Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’

Yeni Şeyler Rehberi
16:47 19.11.2019(Güncellendi 13:54 30.11.2019)URL'yi kısaltın

Türkiye’den çıkıp yurt dışındaki firmalar tarafından satın alınan bir girişim olan ‘neredennereye.com’ sisteminin kurucusu Erol Demirtaş, girişimciliğin zorlu yönlerini Yeni Şeyler Rehberi’nde anlattı. Demirtaş, "Hedefleri büyük olan küçük şirkette adam çalıştırmak çok zor" dedi.

St. Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası ile Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) işbirliği anlaşmaları imzaladı.
© Sputnik / Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB)
1990'lı yılların başında Almanya'da bir otobüs rehberinden esinlenerek doğan, otobüslerin biletlerini satıp istediği yerden bilet alabilme uygulaması olan ‘neredennerdeye.com' sisteminin kurucusu Erol Demirtaş, yaşadıklarını, zorlandığı noktaları ve konusunda bir dünya devi şirket tarafından satın alınma süreçlerini Yeni Şeyler Rehberi'nde anlattı. Demirtaş, yeri geldiğinde 50 bin satırlık veriyi elleriyle girdiği bu sistemin çok ve dikkatli çalışarak hayata geçtiğini vurguladı:

‘GİRİŞİM ÇALIŞANLARI İNSANLAR YAPABİLDİĞİ HER İŞİ YAPMAK İSTİYOR'

Türk Lirası, TL
© REUTERS / Murad Sezer/File Photo
"1999 yılında neredennereye.com girişimcilik hikayem başladı. Hikayenin sonunda dünya devi diyebileceğimiz Kanadalı Busbud şirketi bizi satın aldı. Dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil. İsminiz ve alan adınız fikriniz varsa onunla hemen girişimci olamazsınız. Adanmak gerekiyor. Çok çalışmak gerekiyor. Sizin aklınıza gelen fikir dünyanın birçok yerinde başkaları tarafından da düşünülmüştür. Paylaşmak ve hedefleri büyük koymak lazım. Madem hayal görüyorsunuz en büyüğünü düşünmek lazım. 1992 yılında Almanya'da mimarlık stajı yapacaktım. Şoke oldum. Her şey belliydi. Kalkış saati, varış saati… Kısa bir Almanya turu yaptım, Almanya rehberi vardı ondan çok etkilendim. Bu Türkiye'de neden yok diye düşündüm. 1998 yılında abim gel senin projeni internette yapalım dedi. 1998 yılında başladık, 1999 yılında yayına aldık. Erken başlayan projeler de başarısız oluyor zamanını yakalamak lazım aslında. O dönemde biraz başarısız olduk. Uçak şirketlerine bile internette veri anlatıyorduk. 2011 yılına kadar özel şirketlerde çalıştım. 2014 yılına kadar danışmanlıklar yaptım. O yılın Mart ayında yayına aldım. Bu sefer 100'e yakın otobüs firması vardı.

Buraya bizimle verilerini paylaşan bütün otobüs firmalarının kalkış ve varış zamanlarını giriyoruz. Otobüslerin şemalarını koyuyoruz. İnsanlar istedikleri koltuğu satın alabiliyorlar aynı bankodan alır gibi. Onların biletlerini satıyoruz, istedikleri zaman iptal edip değiştirebiliyorlar. Temel olarak çok basit bir işi gerçekleştiriyoruz, sanal otogarlık yapıyoruz. Birçok otobüs firmasıyla yüz yüze görüştük, neredeyse hepsini tek tek bağladık. Zorlu bir süreç oldu. Başlarken de şu anda da otobüs firmalarının datalarını güncelliyoruz. 1999 yılında 45 bin satırlık datayı ellerimle girdim. Günler ve geceler sürmüştü. 2014 yılında her işi bırakıp tek işimi bu hale getirdim.

Fikir aşamasında model çalışıyor mu çalışmıyor mu diye birkaç ay akşamları yapabilirsiniz ama başında olmadığınız iş sizin işiniz değildir. İşin başına geçmeden sıkıntıları çözmeden başarılı olmak çok zor. İstisnalar mutlaka vardır. Ama üç girişimi aynı anda yönetemezsiniz. Sadece Türkiye için değil bütün dünya için bir problemi çözmek lazım. Son dört yılda yüzde 500 büyüdük. Başta yazılımcıyı aile içine aldık. Sonra o ayrılmak istedi. Teknik taraf çok zor bir problemdi. 2 kişiyle başlayıp 10 kişiye geldik. Bu da başarı hikayesi çünkü insanlar yapması gereken değil yapabildiği her işe giriyor. Gerektiğinde Pazar günü de işe geliyorlar. Her ay sonundaki rakamımız bizi çok motive ediyor şu anda. Sistem ilk 6 aydan sonra kendini çevirmeye başladı. Her zaman kendini çekip çevirmek bir hedef olmayabilir. Kazandığımızla geçinelim deseydik yüzde 500 büyüyemezdik. 2019 yılı sonuna kadar kendi yağımızda kavrulduk. Sonra Avrupa'nın önemli fonlarının içinde olduğu bir fonla birleşip 1 milyon Euro yatırım aldık. Sonra yine ara yatırımcılardan bir sermaye daha aldık. 2019 yılından itibaren de firmalarla görüşüyorduk. BusBud bize geldi, ara ara onlarla görüşüyorduk. 2019 yılı sonunda onlarla birlikte çalışabileceğimize karar verdik. Sadece para bulmak değil onlarla beraber çalışabilmek çok önemli. Bazen sadece para yetmiyor, fikirler uyumlu olmazsa o iş de başarısız olabilir. Süreç de 7 ay civarında sürdü. Doların inip kalkması zorluklar yaşattı. Para ilk geldiğinde büyümeye ve iyi sistem yaratmaya odaklandığınız için eliniz araba almaya gitmiyor açıkçası. Daha önce yaşadığınız eksikleri nasıl kapatabilirsiniz, daha iyi adamları nasıl sisteme sokarsınız gibi şeylere odaklanıyorsunuz. Şirketi sattıktan sonra herkes istediği arabayı alabilir sonuçta.

Büyük bir şirkette çalışmayı herkes ister. Ama hedefleri büyük küçük bir şirkette çalıştırabilmek için ciddi emek vermek gerekiyor.

Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 2019

Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 2019

Related news

 • Azerbaycan: nüfus, nüfus ve etnik kompozisyon
 • Limonlu Parfe Tarifi Videosu
 • ABD, İran yaptırımları nedeniyle stratejik ortaklarıyla ilişkileri bozmaya hazır değil
 • Iğne oyası işlemeli çiçek havlu modeli

 • Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 13

  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’


  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 48

  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 74

  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 16

  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 59

  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 43

  Hedefleri büyük olan küçük şirkette insan çalıştırmak çok zor’ 94