Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 2019

Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 2019

Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 69 08.02.2019, 21:03

Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, "Shkolnik": bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler

Gerçekçilik ve yalanlar sözü değil - bu ana özelliğidirNikolai Nekrasov'un yaratıcılığı. Şairin vatan devletinin genişlikleriyle seyahat etmesi için çok zaman vardı: Rus ruhunun derin üzüntüsü, ihtiyacı ve dayanılmaz gücü. Şiirlerinde bu gerçekler açıkça gösterilir. Çalışmaların her satırı acı ve kederle doludur, ancak arkasında daha iyi bir gelecek için bir umut vardır. Şairin eserleri hakkında konuşmak uzun olabilir, ancak netlik için şiiri analiz etmek daha iyidir Nekrasov "Shkolnik".

şiirin analizi

Analiz Planı

Lirik eseri analiz etmeniz gerekir planda çizim. Bu, işi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Çoğunlukla şiiri analiz etmek için aşağıdaki özellikler kullanılır:

 1. Ne zaman, kim tarafından ve hangi koşullar altında kompozisyon yazılmıştır.
 2. Ürün ne hakkında? Ana temayı, fikri ve arsa tanımlamak gereklidir.
 3. Sanatsal araçlar. Yazarın ana fikri ifade etmek için hangi sanatsal yöntemleri kullandığını göstermesi gereklidir.
 4. Kelime ve kompozisyon Burada hangi kelimelerin âyet yazıldığı gösterilir: konuşma dilleri, gazetecilik, vb. Hatta söz değer satır ve stanzas sayısıdır.
 5. Lyric kahramanın görüntüsü.

Artık şiir Nekrasov'un "Öğrenci Köpeği" ni analiz etmeye başlayabilirsiniz. Rus şairin çalışmalarını incelemeye başlayan 4 sınıf, planı takiben bu görevi de üstesinden gelebilir.

Şair ve yaratışı

Nekrasov'un eserleri derinlik bakımından farklılık göstermektediriçerik ve inanılmaz güç dolu. Şiirleri sık sık, halkın ve şairin kendisinin karşılaştığı güçlükleri tanımlar. Böylece, 1856'da Nekrasov "Shkolnik" adlı eseri yarattı (ilk yayıncısı "Okuma için Kütüphane" başlıklı dergide yer aldı - No. 10).

1856 yılında bir dönüm noktası denilebilir.şairin etkinliği. Nekrasov ciddi bir hastalığı yenmeyi başardı, kendi şiir koleksiyonunu yayınladı ve nişanlı olduğu "Çağdaş" dergisi tekrar popülarite kazanmaya başladı. Buna ek olarak, II. İskender güç kazanır ve kölelik biraz daha özgür olur. Şu anda yoksulluktan kurtulmak ve kendi yoluna gitmek isteyen çocukları anlatan bir "Schoolboy" şiiri yarattı.

Tema, fikir, hikaye

Nekrasov şiirinin incelenmesi "Okul çocuğu", "Çalışmanın ana temasını belirlemek mümkündür: lirik kahramanın yansıttığı eğitim konuları. Ayetin ana fikri, yaşam yolunu somutlaştıran yolun imajıdır.

şiirin analizi

Arsa lirik toplantısına dayanmaktadırbasit bir köylü çocuk ile kahraman. Kötü giyindi ve onunla bir kitap taşıyordu. Onu görünce, lirik kahraman eğitimin faydaları hakkında konuşmaya başlar, özellikle sıradan insanların çocuklarını okula göndermesi zor. Ama yine de, konuşması iyimserdir, lirik kahraman, çocuğu zor bir yoldan başladığını söyleyerek çocuğu özendirir. Lomonosov örneğini kurar ve bilginin elde edilmesinde emekten korkmayanlar için “rüya gerçekleşir” der.

Sonuç olarak, kahraman henüz kendini tüketmemiş ve yeteneklerini doğurabilen vatanına hitap ediyor, gelecekte onlar saygı ve onur öğrenecekler.

Sanatsal araçları

"Schoolboy" şiirini analiz etmeye devam ediyorNekrasov plana göre, şairin kullandığı sanatsal araçlara dikkat edeceğiz. İlk dörtlükte, lirik kahramanın bulunduğu bir ortam yaratırken, yazar "neşesiz bir yol" metaforunu kullanır. Kitabı olan bir çocuğu tanımlamak için, Nekrasov epitetleri kullanır: “kirli vücut”, “zar zor örtülü”, “çıplak ayak”. Ayrıca şu satırlarda, örneğin "yerli Rus" veya "Arkhangelsk muzhik" gibi birçok epitet bulunabilir.

şiirin analizi

Son satırlarda bir antitez var -muhalefet. Bilgi arayanlar, yazar hiçbir şeye ilgisi olmayan insanlara karşı çıkıyor. İlk Nekrasov, "iyi", "asil" ve "güçlü", ikinci olarak tanımlamaktadır - bir "kendini beğenmiş", "aptal" ve "soğuk."

Eserde bir alegori bulabilirsiniz - "bir rüya gerçek olacak". Ayrıca retorik figürü bulundu - Nekrasov heyecanını altını itiraz: "Utanma!" "Eh, o Allah aşkına, ayrıca gitti"!.

Kelime ve kompozisyon

örneğin "baba" olarak "okul" şiir ve sözler, "korkma" ve diğerleri bu yüzden onun eserlerinde Nekrasov yaygın halk konuşma kullandı.

Şiirin edebiyat analizinde performansNekrasov "Schoolboy", satır sayısını, stanzas belirtmeli ve şiirsel boyutunu belirlemelisiniz. Yani, şiir 10 stanzastan oluşur. Şartlı olarak 3 blok halinde ayrılabilirler:

 1. Lirik kahramanın yolculuğunun açıklaması.
 2. Kahramanın monologundan oluşan ana bölüm.
 3. Anavatan için itiraz.

Nekrasov'un "Shkolnik" tarafından şiirinin analizi, çalışmanın dört ayaklı bir koryonun boyutuna sahip olduğunu ve stanzas'ın bir çapraz kafiye ile bir dörtlükten oluştuğunu gösterdi.

Lirik kahraman

Bu noktada ve kapsamlı bir analiz ile biter. Nekrasov'un şiiri "Shkolnik" in analizinden, yazarın kendisi tarafından ülke gezilerini açıklayan lirik kahramanın kendisi olduğu açıktır. Bu çalışma, Nekrasov'un halkının durumuna dair düşüncelerine dayanıyor, ancak sıradan köylüler arasında birçok yeteneğin var olduğundan emin. Öğrenmek istedikleri çocukları desteklemek ve ebeveynlerinden farklı bir kader seçmek istiyor. Lirik kahraman ve kendisi ile birlikte Nekrasov, yoksulluktan utanmamayı ister, çünkü sıkı çalışma ödüllendirilir.şiirin analizi öğrencinin plana göre güzel değil

Şiir hakkında

Nikolai Nekrasov ünlü bir Rus şairi.Rus edebiyatının tanınmış bir klasik. zamanda, devrimci demokrat olarak meşhur oldu ve onun ahlak ve belirsiz eylemler hala tartışmalı görüşleri bir sürü neden. Nekrasov şiir "Santa Mazzei ve tavşan", şiir "Rusya'da Eh yaşıyor" "Frost Red Nose" ve bu tür çalışmaların meşhur oldu.Bir okul çocuğu tarafından bir şiirin analizi

Bütün eserleri sadeceRus halkının sorunları. Köylülüğün trajedisini ve çevredeki dünyanın güzelliğini canlı bir şekilde tarif etti. Folklor çeşitlilik ve ulusal dilin zenginliği yaygın şairin eserlerinde kullanılır. Bu teknik Nikolai Rus şiirinin sınırlarını genişletmek başardı. Şair haklı literatürde daha da geliştirilmesi üzerinde önemli bir etkisi vardı şiirler ağıtlar, şiir ve hiciv, bir arada almak korkmuyordu öncü olarak kabul edilebilir. Hatta Nekrasov şiirini "Schoolboy" analiz, bu ayırt edici özelliği göreceksiniz.

Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 2019

Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 2019

Related news

 • Hangisi tanktaki enjektör temizleyicisinden daha iyidir
 • Türk Ünlülerin Giyim Tarzları
 • Arabayla ilgili belgeler veya bir sürücünün onunla olması gerekenler
 • Okul Öncesi Eğitim Programı Gelişim Gözlem Formu
 • Kalori cetveli kalori değerleri kalori listesi ile Etiketlenen Konular

 • Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 57

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler


  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 58

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 56

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 2

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 72

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 72

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 9

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 71

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 21

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 39

  Şiirin karmaşık analizi. Nekrasov, Shkolnik: bir karakteristik, ana fikir ve izlenimler 37