İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi 2019

İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi 2019 İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

İnek rahmi gelişime çok duyarlıdır.patojenik mikroflora. Postpartum dönemde çoğu boynuzlu hayvanlarda, mukoza organının iltihabı olasılığı vardır. İneklerde endometrit genellikle hızlı bir şekilde kendini gösterir. Yüksek ölüm riski var.

Hastalığın tanımı

Bir hayvanın rahim mukozasındaPatojenik bakteriler hızla çoğalır. Vücut, sadece inflamatuar sürecin ağırlaşmasına katkıda bulunan toksinleri salmaya başlar. Patojenik mikroflora uterusun daha derin dokularına nüfuz ederse, hayvan organizması artık kendi başına inflamatuar süreçle baş edemez. Kompleks endometrit, tedavileri oldukça uzun olabilen ineklerde gelişir.

İneklerde endometrit

Başlangıçta hastalık her zaman gelişir.akut form. Hayvan sağlığını bozar, inek yavaşlar, yiyecekleri reddeder. Terapi doğru bir şekilde yapılmazsa, hayvan remisyon ve alevlenme dönemleriyle karakterize edilen kronik enflamasyonla karşılaşabilir. İneklerde kronik endometrit çok daha kötü tedavi edilebilir. Daha sonra, çoğu hayvan yavru üretme yeteneğini kaybeder.

Catarrhal endometrit

Bu formdaki hastalık en aztehlikeli. Enflamasyon sadece uterusun yüzeysel tabakalarını etkiler. Genellikle hoş olmayan belirtiler baldırın doğumundan hemen sonra gelişir. Bu aşamada, doğru tanıyı formüle etmek çok daha zordur, çünkü doğum kanalından çıktıktan hemen sonra lochia denilen lekelenme vardır. Daha sonra, inflamatuar süreç kötüleşebilir.

İneklerde endometrit tedavisi

İneklerde Catarrhal endometrit oldukça tedavi edilir.Sadece hastalık zamanında teşhis edilirse. Bazı durumlarda, patoloji gizli bir formda ortaya çıkabilir. Zamanla, iltihap kötüleşir, kronikleşir. Bu nedenle, nitelikli bir veteriner, doğumdan hemen sonra hayvanı dikkatlice incelemelidir. Bu, inek için tehlikeli sonuçlardan kaçınacaktır.

İneklerde pürülan endometrit

Bu formdaki hastalık zaten karakterizedaha belirgin semptomlar. Bakteriyel mikroflora uterusun hasar görmüş epitelinde gelişir. Pus-catarrhal endometrit de teşhis edilebilir. İnekler patolojik süreç, baldırın doğumundan sonraki bir haftadan sonra gelişmez. Hasarlı uterus hücreleri büyük miktarda infiltrat (toksin içeren bir sıvı) salmaya başlar. Bir hayvan, sağlık durumunu önemli ölçüde bozar. İnek ateşte yükselir, yiyecekleri reddetmeye başlar, huzursuz davranır. Ek olarak, hayvan süt kaybediyor.

İnek durumu önemli ölçüdekötüleşti, özel bir duruş gösterir. İnek, idrara çıkacakmış gibi sırtını kemiriyor, kuyruğunu yükseltir. Bu pozisyonda ineğin güçlü ağrıları vardır. İneklerde pürülan endometrit, üretradan bir karakteristik işaret-yapışkan akıntıya sahiptir. Exudat'ın hoş olmayan bir putrefaktif kokusu vardır.

Bu aşamada ineklerde endometrit tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir. Patojenik mikrofloranın duyarlılığı dikkate alınarak preparatlar seçilir.

Fibröz endometrit

Bu formda hastalık da çoğunluktadırvakalar baldırın doğumundan sonra gelişir. Hayvanın iyi bir bağışıklığı varsa, patolojik süreç özel bir tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde geçer. Komplikasyonlar ile inekler genellikle ilk doğumdan sonra karşılaşırlar. Uterusun derin olmamasına rağmen, fibrotik inflamasyon gelişir. Vücudun içinde sarımsı filmler oluşur.

İnek belirtileri ve tedavisinde endometrit

Hayvanın sağlığı hızla bozulmaya başlarsa, hastalığın nekrotik bir forma veya sepsisin oluşumuna geçişinden söz edebilir.

Nekrotik metrit

Eğer bir hayvanın doğumu komplikasyonlarla karşılaştıysa,Güçlü boşluklar, epitelyum hasarı vardı, en iyi ihtimalle, postpartum endometrit gelişirdi. İlk kez doğum yapan inekler genellikle nekrotik metritle komplike hale gelir. Rahim dokusunun hızla tahrip edildiği bu hastalık. İnflamasyonun pürülan odaklarını gösterir. Hayvan zamanında yardımcı olmazsa, ölür.

Yırtılma, rahim dokuları toksin salgılamaya başlar. Zararlı maddeler inek vücuduna yayılmış. Sonuç olarak, kas-iskelet sistemi iltihabı, artrit, vb. Gibi tehlikeli komplikasyonlar gelişir. Nekrotik doku hasarı ile akut endometrit hızla ilerlemektedir. Hayvan, kolayca fark edilebilen iyi oluşu önemli ölçüde bozar. Kalp çarpıntısı, ateş, ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Nekrotik metritin karakteristik belirtisi arka bacakların felçidir. Bir inek ayakta duramaz, yiyecek ve suyu reddeder.

İnek belirtilerinde endometrit

Tam teşekküllü terapi yoksa, sadeceBirkaç gün hayvan öldürebilir. Bu nedenle, servikal endometrit gelişimin erken bir aşamasında olsa bile, iyi bir zamanda bir veterinerden yardım almak önemlidir.

Gangrenli metrit

Hastalık bu formda ne zaman gelişirbaşlatılan yıkım. Anaerobik bakteriler, uterusun hasar görmüş epiteline girer. Bu formda ineklerde endometrit tedavisi uzun ve maliyetlidir. Birçok durumda hayvan hiçbir şekilde kurtarılamaz. İnekler şiddetli zehirlenme belirtileri gösterir, etkilenen uterus dokularının sepsisi gelişir. Karakteristik aynı zamanda aşağıdaki semptomlardır: güçlü bir çarpıntı, hızlı soluma, vücut ısısında önemli bir artış, süt miktarında önemli bir azalma. Bu aşamada ineğin durumu ciddi olarak karakterize edilir. Hayvan duramaz, bilinçsiz olabilir.

İneklerde pürülan akıntılı endometrit

Çoğu durumda hastalık oluşurçeşitli vajinal enfeksiyonlara paralel olarak. Ek olarak iltihaplanma, ineğin peritonuna gidebilir. Sonuç olarak, peritonit gelişir. Genellikle uterusun akması gereken zamana sahip olmayan pürülan içeriklerle hızla dolduğu görülür. Organ rüptürü tehdidi büyüyor, bu da hayvanın kaçınılmaz ölümüne yol açıyor.

Patolojik süreçlerin nedenleri

Çoğu durumda ineklerdeki akut endometritdoğum sonrası gelişir. Yanlış manipülasyon hayvan iltihap süreci başlar gerçeğine yol açar. rahimde patojenik mikrofloranın penetrasyon katkıda bulunan faktörler şunlardır: aletleri, kötü hijyen, veteriner, sık kürtaj dezenfeksiyon eksikliği güvenlik standartlarına uymadan.

Bazı durumlarda, bir hayvanda endometrit yokteslimat ile ilişkilidir. İnek tutma koşulları ihlal edildiğinde iltihaplanma gelişebilir: dökende düzenli temizlik yoktur ve inek hijyen prosedürleri almaz. Ek olarak, hayvan zayıflatılmış bağışıklığa sahip olabilir. Bu nedenle, kışlık dönemde genellikle endometrit gelişir. Tetik mekanizması vajinada da enflamatuar süreçler olabilir. Bu nedenle, inek gebeliği planlanmadan önce kesinlikle normal davranıyorsa, bir veteriner hekimle önleyici bir kontrole değer.

Ne zaman endişelenmeye başladın?

Ne yazık ki, erken bir aşamada bu mümkün değilBir inekte endometrit teşhisi. Semptomlar, onları farketmenin neredeyse imkansız olduğu kadar önemsiz olabilir. Akut iltihap belirtileri şunları içerir: hayvanın lobisinde hoş olmayan bir kokuya sahip putrefaktif elementlerin varlığı, süt veriminde keskin bir azalma, hayvanın iştahında azalma, keskin bir kilo kaybı, vücut ısısında artış.

Kesin bir teşhis sadece yapılabilirnitelikli veteriner. Başlangıçta, hayvanın vajinasının görsel muayenesi. Tipik olarak, organın duvarlarının genişlemesi, mukus veya putrefaktif deşarjın görünümüdür. Hayvanın genital organları bölgesinde gri, kabuklu kabuklar görülebilir. Patolojik sürecin nedenini kesin olarak belirlemek mümkündür, çıkarılabilir histolojik inceleme sayesinde. Ek olarak, bu şekilde bir uzman uygun tedaviyi reçete etmek için patojenik mikrofloranın duyarlılığını belirleyebilir.

tedavi

Hayvanın tam olarak iyileşmesini sağlayınİnek durumunu hafifletmeyi, enfeksiyonla savaşmayı ve patolojik sürecin kaynağını ortadan kaldırmayı içeren karmaşık tedaviye izin verir. Hayvan, veteriner kontrolü altında olmalıdır. Rahimden patojenik ortam çıkarılır, organın antiseptik tedavisi yapılır. Doku rejenerasyonu süreçlerini aktive eden ilaçlar kullanılır. Hastalığın nedeni bakteriyel bir enfeksiyon ise, antibiyotik kullanılır.

Büyük önem taşıyan, aynı zamanda, inek organizmasının koruyucu kuvvetlerinin uyarılmasıdır. İmmünomodüle edici ilaçlar kullanılabilir. İyi sonuçlar vitamin terapisi ile gösterilir.

Bir ineğin endometritini tespit ederken, özel tedavi ve bilgi olmadan tedaviye asla başlanmamalı. Sadece nitelikli bir veteriner tedaviyi düzgün bir şekilde uygulayabilir.

"Sepranol"

Ne olursa olsun, geliştirirİneklerde endometrit, semptomlar ve tedavi direkt olarak hangi mikrofloranın hastalığa neden olduğuna bağlıdır. Çoğu durumda, veterinerler bir bakteriyel enfeksiyon tanısı koyarlar. Terapi çok çeşitli ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Endometrit tedavisinde iyi sonuçlar "Sepranol" ile belirtilmiştir. İlacın aktif maddeleri klorheksidin ve propranololdür. İlaç Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı aktiftir. Tedaviye erken bir aşamada başlarsanız, "Sepranol" solüsyonu kullanarak hoş olmayan belirtilerle birkaç gün içinde tedavi edebilirsiniz.

ineklerdeki akut endometrit

Hayvanın serviks açıksa,Ilacı fitil şeklinde kullanın. Böylece aktif bileşenler hasarlı epitelyuma daha hızlı nüfuz eder. İlacın verilmesinden sonra, inek sütü iki gün boyunca kullanılamaz.

"Uteroton"

Bu ilaç ayrıca yaygın olarak kullanılırveterinerlik uygulaması. İneklerde endometrit ile, "Uteroton", hayvanın organizmasının savunmasını uyarır, toksinleri yok etmeye ve rahimi azaltmaya yardımcı olur. İlaveten, ilacın doğumdan sonra ineğin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olunur, bu nedenle koruyucu amaçlar için yaygın olarak kullanılır. Aktif bileşen propranololdür.

İneklerde pürülan endometrit

Kendi kendine kullanım için ilaç değilolumlu bir sonuç verecektir. Çoğu durumda, "Uteroton", boynuzlu hayvanların endometritinin karmaşık terapisinin bir parçası olarak kullanılır. İlaç, daha önce doğum yapmayan inekleri tedavi etmek için kullanılmaz. Hamilelik sırasında, ilaç da kullanılmaz. "Uteroton" ajanı, erken kasılmaları provoke edebilir.

"Leksoflon"

İlaç ayrıca antibiyotik kategorisine girergeniş bir etki spektrumu ve bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu endometritte kullanılabilir. Aktif madde levofloksasindir. Madde kolayca uterusun etkilenen dokusuna nüfuz eder, patojenik mikrofloranın aktivitesini inhibe eder. Veterinerlik pratiğinde, bir çözelti şeklinde bir ilaç kullanılır.

İlaç "Lexo" sütünü uyguladıktan sonraGıda amaçlı inekler sadece 96 saat sonra kullanılabilir. Ve bu süreden sonra bile, ürün sadece ısıl işlemden sonra hayvanları beslemek için kullanılabilir. Et için inek kesimi ilacın verilmesinden 9 gün sonra yapılabilir.

İneklerde endometrit profilaksisi

Hoş olmayan sonuçları önlenebilir eğerHayvanın düzenli olarak önleyici veteriner muayene yapması. Doğum süreci özel ilgi gerektirir. Baldırın ortaya çıkmasından sonra, hayvanın atalarının yollarının antiseptik bir çözelti ile iyice temizlenmesi gerekir. Endometritin profilaksisi olarak, "Sepranol" veya "Uteroton" ilaçları kullanılabilir.

Hayvanın bağışıklık sistemini takip etmek gereksizdir. İnek tamamen dinlenmeli ve yemelidir.

İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi 2019

İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi 2019

Related news

 • Bagel Boats
 • Sıcak Çikolatalı Kek
 • Çikolatalı İsveç Rulosu Tarifi
 • Karaciğer hepatosisi, diyet tedavisi, devedikeni, bitkisel koleksiyon
 • Dikişsiz düz örgü bebek yeleği yapımı

 • İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi


  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi

  İneklerde endometrit: semptomlar ve tedavi