İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi 2019

İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi 2019 İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş,Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir.Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'un 7 Zarif Osmanlı Camisi

Ana Sayfa > Sanat25 Temmuz 2017, 20:12'de eklendi,27 Temmuz 2017, 02:13'te güncellendi

Sultanahmet Camii

Bu güzide Osmanlı Camisi İstanbul’da ziyaret edilecek yerler listesine ilk üç sıradadır. Her turist muhteşem çinileriyle ünlü, gerçek adı Sultanahmet Camii olan Mavi Cami’yi (Blue Mosque) bilir ve ziyaret etmek ister. Bu yüzden yoğun sezonda önünde uzun kuyruklar oluşur. Sultanahmet Camii’nin dışarıdan en güzel gözüktüğü yerSultanahmet Parkı’dır. Bu parkın merkezindeki havuzun bir tarafında muhteşem Ayasofya manzarası, diğer tarafında ise Mavi Cami manzarası vardır. Caminin içine girdiğinizde yerden 45 metre yüksekliğinde dev bir kubbe ve onu destekleyen 4 fil ayağı görürsünüz. Sütunların yukarısından itibaren tüm kubbeleri kaplayan kalem işi boyamalar, kaligrafi ve çiniler göz alıcıdır. Cami Mimar Sinan'ın öğrencisi olanSedefkar Mehmet Ağatarafından 7 yılda (1609-1616) inşa edilmiştir.

Süleymaniye Camii

İstanbul’u çok kısa süreliğine ziyaret edenler, maalesef sadece Sultanahmet Camii'ni gezmekle yetinir ve bu şaheseri görmeyi göz ardı ederler. Halbuki olmazsa olmazKapalıçarşıziyaretinden sonra 10 dakikalık bir yürüyüş ile bu muhteşem İmparatorluk Camisine ulaşılabilir. Asil ve görkemli mimarisinin yanında bu camiyi önemli kılan iki detay vardır: Birincisi Osmanlı’nın bilinen en büyük sultanı Kanuni Sultan Süleyman için yapılmış olması, ikincisi ise Osmanlı’nın herkes tarafından kabul edilen en büyük mimarıMimar Sinantarafından inşa edilmiş olmasıdır. Cami, İstanbul Tarihi Yarımada’sının en merkezi tepesinde konumlanmıştır ve özellikle Haliç tarafından harika görüntü verir. Bu muhteşem cami 7 yılda tamamlanmıştır. (1550-1557)

Ortaköy Camii

Gerçek adıBüyük Mecidiye Camiiolan Boğazın incisi olarak bilinir. Bu şöhretini hem Boğazın en güzel köylerinden olan Ortaköy’de konumlanmış olmasına, hem de zarif birBarok mimari üslubuile inşa edilmiş olmasına borçludur. Cami boğazda tekne turu yapan insanlara zarif bir mimari manzara sunarken, içinde ibadet eden insanlara da muhteşem bir Boğaz manzarası bahşetmektedir. Yazının başında bahsettiğimiz İstanbul’un Doğu ve Batı karışımını melez kültürünü en güzel yansıtan yapılardan biridir

Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii, Kaptan-ı DeryaKılıç Ali Paşatarafından ünlü Osmanlı mimarı Koca Sinan'a yaptırılmıştır. Günümüzde Tophane semtinin simgesi haline gelmiş olan Cami, Tophane tramvay durağının hemen yanı başında konumlanmıştır. Oldukça zarif bir çeşme ile birlikte inşa edilmiş olan cami, harika fotoğraf kareleri çekmenize olanak sağlar. Kılıç Ali Paşa Camii'nin hemen yanında, Osmanlı döneminden kalma harika bir hamam olan, Kılıç Ali Paşa Hamamı bulunur. Cami kompleksinin bir parçası olarak inşa edilen hamam, şu an İstanbul'un Osmanlı döneminden kalan en şık ve en güzel hamamlarından biridir.

Yeni Cami

Bu cami bir Valide Sultan yani Sultan Annesi tarafından inşa edilmiştir. Adı ne kadar "Yeni" olsa da, aslında 350 yaşındadır. Hemen önündeki meydanda Venedik’in San Marco meydanı gibi güvercinler uçuşur.Beyoğlutarafından Galata Köprüsü’nü geçerek yaklaşan veya deniz yoluyla Anadolu yakasından gelenler için Tarihi İstanbul’un silüetinin ana parçasıdır. Zira tarihi şehrin deniz kenarı ve buluşma noktası olanEminönü’nde konumlanmıştır. Yanı başındaMısır Çarşısıbulunur. Zaten Mısır Çarşısı da, Osmanlı döneminde adet olduğu üzere bu caminin bakım ve onarım masraflarını karşılamak için kurulmuştur.

Rüstem Paşa Camii

Osmanlı mimarisinin bu saklı mücevheri, yine meşhur Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa için inşa edilen bu Cami, küçük fakat görkemli bir yerdir. Çini deyince akla çoğu zaman mavi çinileri ile meşhur Sultanahmet Camii gelse de, aslında Osmanlı döneminin en kıymetli İznik Çinileri ile baştan başa süslü olan Rüstem Paşa Camii’dir. Caminin konumu ziyaret için mükemmeldir. Çünkü İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken olmazsa olmazı Mısır Çarşısı’na 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Şehzade Camii

Şehzadebaşı'nda, Bozdoğan Su Kemeri'nin yanıbaşındaki bu cami, bana göre İstanbul’un en güzel 3 camii arasındadır. Ünlü Osmanlı MimarıSinantarafından Kanuni Sultan Süleyman adına temelleri atılan bir cami olduğu rivayet edilir. Sultan Süleyman’ın varisi,Şehzade Mehmed, 20 yaşında çiçek hastalığından ölünce,  Süleyman oğlunu kendine yaptırdığı bu caminin bahçesine defneder ve camiyi en sevdiği oğluna atfeder. Bu olay üzerine Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’nde kendi sanatını daha ileri taşımıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş,Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir.Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi 2019

İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi 2019

Related news

 • Ivana Sert ile sevgilisi Tarhan Tellinin dikkat çeken uyumu
 • Bekir Sıddık Binboğa Yarman
 • Çok İzlenen Videolar
 • Bernardo kahvaltı takımları kampanya
 • 2016nın Haziran Ayında Onedio Kullanıcılarından Gelen ve En Çok Paylaşım Alan 12 İçerik

 • İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi


  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi

  İstanbulun 7 Zarif Osmanlı Camisi