Kadınlar için gerekli vitaminler 2019

Kadınlar için gerekli vitaminler 2019


Kadınlar için gerekli vitaminler 64 04.02.2019, 23:07

Kadınlar için gerekli vitaminler

Sağlıklı bir yaşam için vücudumuza gerekli olan vitaminleri almalıyız. Peki kadınlar en çok hangi vitamini almalıdır?

Her kadın sağlığı için günde belirli miktarda vitamin almalıdır. Özellikle hayatlarının belli döneminde vitaminlere çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Hormon dengesinin sağlanması ve vücudun eksiklerinin tamamlanması için kullanılan vitaminlerin eksikliğinde ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. 

İşte kadınların yaş, kilo ve fiziksel aktivitelere bakılmaksızın alması gereken vitaminler;

-C vitaminiiyileştirmeyi hızlandıran, hücre yenilenmesini sağlayan, bazı kanser, kalp ve doku zedelenmesi hastalıklarını azaltır. Ayrıca C vitamini kırmızı kan hüclerinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Kivi, portakal, greyfurt, domates, brokoli, biber, patates ve çilek besinleri C vitamini içerir.

-D vitaminikalsiyumun emilmesini sağlar, doku sertleşmesi, eklem iltihabı ve bir çok kanser türünden korunmak için de etkili bir vitamindir. Regl öncesi yaşanan sıkıntıları büyük miktarda azaltan D vitamini diyet yapanlarda kilo veriminin hızlanmasını da sağlar. Güneş ışığından faydalanarak yada yağlı balık ve ciğer tüketerek D vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

-E vitaminiyaşlanma karşıtıdır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar, kalp hastalıkları, katarak ve hafıza kaybı gibi hastalıkların oluşmasını da engeller. E vitamini ıspanak, balık yağı, çekirdek, fındık ve badem gibi besinlerde bulunur.

-B2 vitaminienerji verir, bağışıklığı güçlendirir, stresi azaltır ve metabolizmayı çalıştırır. Ayrıca boğaz ağrılarına, ağız yaralarına, saç kuruluğuna ve kırışıklıklara iyi gelir. Süt ürünleri, yapraklı sebzeler, yumurta, badem, fındık, mantar, maya ve tahıllar B2 bakımından zengindir.

-B6 vitaminibağışıklık sistemi için gereklidir. Hormon üretimine yardımcı olur, depresyona, kalp hastalıklarına ve hafıza kaybına iyi gelir. Aynı zamanda kan şekerini dengeler. B6 vitamini eksikliği anemiye neden olabilir.

Kadınlar için gerekli vitaminler 2019

Kadınlar için gerekli vitaminler 2019

Related news

 • Necati Tosuner’den Çocuk Edebiyatı: Dayım Balon Olmuş
 • Siyah noktaları kökünden kurutan yöntem
 • Breadmaker Panasonic SD-2511WTS: açıklama, yorumlar
 • AB Komisyonu uyardı: Sahte hesaplara önlem alın

 • Kadınlar için gerekli vitaminler 96

  Kadınlar için gerekli vitaminler


  Kadınlar için gerekli vitaminler 68

  Kadınlar için gerekli vitaminler 60

  Kadınlar için gerekli vitaminler 93

  Kadınlar için gerekli vitaminler 20

  Kadınlar için gerekli vitaminler 71

  Kadınlar için gerekli vitaminler 29

  Kadınlar için gerekli vitaminler 51