Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 2019

Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 2019

Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 74 20.01.2019, 09:27

Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi

1. Üretim kooperatifi: tanımı, temel ilkeleri.

Bir üretim kooperatifi gönüllüdürOrtak ekonomik faaliyetlerin yürütülmesi için vatandaşların (üyelik) birliği. Üretim kooperatifi faaliyetlerini tam olarak düzenleyen Şartname temelinde çalışır. Kural olarak, bu örgütün tüm üyeleri bir ölçüde faaliyetlerine katılırlar (kişisel emek, finansman, ulaşım veya malzeme kaynakları). Periyodik olarak, tüm üyelerin katıldığı genel bir hissedar toplantısı düzenlenir. Böyle bir dernekte her bir katılımcının bir karar vermede bir oyu vardır.

Ayrıca, organizasyonun tüm üyeleri düzenli olaraküniter bir kooperatif fonu oluşturan pay katkıları yapmak. Hangi sebeple olursa olsun, kooperatif kuruluşunun mülkiyeti borçlarını telafi etmek için yeterli değilse, üyeler kayıp para kısmını kendi masrafları ile karşılamalıdır. Bir deyimle, bu derneğin tüm katılımcıları, tüzüğünde zorunlu olarak öngörülen borçlar için yan sorumluluk taşımaktadır.

2. Üretim kooperatifi: artılar ve eksiler.

Bütün ticari işletmeler gibiÜretim kooperatifinin avantaj ve dezavantajları vardır. Üretim kooperatifini ve konut satın almak için kredi sağlayan bankayı karşılaştırın. Bir kooperatif derneğinin en önemli avantajı “herkes için bir ve hepsi bir arada” ilkesidir. Haksız hissedarlar uzun bir süre içinde kalmazlar, ancak organizasyonun geri kalanı için asgari bir belge paketine sahip olmak yeterli olacaktır.

Kural olarak, istihdam kaydının bir kopyası veRusya Federasyonu vatandaşının ana belgesi: pasaport. Bankada konut kredisi alınırken çok daha büyük bir belge paketi talep edilecektir. Ancak: banka için, satın alınan konutun toplam maliyetinin% 15-20'si yeterli, kooperatif birliği için, oran daha yüksek olacak - en azından maliyetin yarısı.

Ayrıca, her hissedar belirli bir miktar katkıda bulunur.2-5% herhangi bir nedenle hissedar onun dışında giderse iade edilmeyecektir konut tahmini maliyeti, olan bir işbirlikçi örgütü, içine girerken miktarı. 2 yıllık peşinat birikimine süresi, işte bu ödeyerek, hemen yeni bir dairede yeni bir ev işaretlemek gerçeği değil.

Kuşkusuz avantaj, her üyeninİşbirliği derneği, şeylerin gerçek durumunu iyi biliyor ve karar verme sürecine katılıyor. Bir kooperatif, bir kooperatif kuruluşunun faaliyetlerine doğrudan dahil olmayan belirli sayıda hissedarlara sahip olabilir. Yönetim, elbette, sadece demokratiktir.

Bir banka ile devralım için anlaşma yapıldığındaBir ipotek üzerinde konut, küçük bir kısıtlama ile bir mülk oluşturmak, ancak bir kooperatif katıldığınızda, konut tam maliyetini ödeyene kadar konut onun mülkiyetinde olacaktır. Ancak kooperatiften ayrılırken, tam üyesi kendi payını veya mülkünü talep edebilir, bu uygun olur, çünkü tüm kooperatif mülkleri mutlaka paylara bölünür (bu kararın devlet tesciline sahip olması gerekir).

Imkansız değilse çok zorgerekirse, eski üyelerin kaldırılması ve yeni üyelerin tanıtılması gerektiğinden, işi devretmek. Ve her geçiş zorunlu devlet kaydı gerektirecektir.

Formlardan biri olarak üretim kooperatifiTicari olmayan kuruluşlar, birçok şüphesiz avantaj ve bazı önemli eksikliklere sahiptir. Her bir kişi, bu tür bir organizasyonda bireysel olarak bireysel üyelik sorununa karar vermelidir.

Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 2019

Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 2019

Related news

 • ŞAPKALI BEBEK HIRKASI ANLATIMLI TARİFİ
 • Neşe Karaböcekten Başkan Erdoğana övgü dolu sözler
 • Masa-yatak (trafo) - küçük bir daire için mobilya

 • Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 40

  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi


  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 14

  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 62

  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 81

  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 77

  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 88

  Kar amacı gütmeyen kuruluşların formlarından biri olarak üretim kooperatifi 39