Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

Bir kişi herhangi bir gelişme riski altındadır.hastalığı. Herhangi bir vücudu etkileyebilir. Vücudumuzda, tüm organlar işlevlerine göre sistemlere entegre edilir. En savunmasız kardiyovaskülerdir. Sadece iki unsurdan oluşmasına rağmen - kalp ve kan damarları, ancak işi sağlık ve insan yaşamının kalitesine bağlıdır. Kalbin ve kan damarlarının durumuyla bağlantılı yaşam kalitesinden bahsetmiştik. Sonuçta, içlerindeki herhangi bir komplikasyon veya patolojik süreç, bir kişi çalışma kapasitesini ve işlevselliğini kalıcı olarak mahrum bırakabilir. Bu nedenle, kardiyak ve vasküler hastalıkların önlenmesi herkesin hayatında önemli bir yer tutar.

Kardiyovasküler sistem hastalıkları

Kendisinin ne koruyacağı ve hangi kalp ve damar hastalıklarının gerçekleştiği?

 • Konjenital ve edinsel kalp defektleri. Bazen doğumdan sonra vanalar işe yaramaz, kalbin yapısında herhangi bir element yeterli değildir, vb.
 • Serebral damarların aterosklerozu - bu kanlı içi boş tüpler, beynin oksijenle tam olarak beslenmesini önleyerek kolesterol plakları ile aşırı gelişir.
 • IHD - iskemik kalp hastalığı - kalbin çalışabilmesi için oksijen eksikliği.
 • Periferik arterlerde patolojik süreçler.
 • Varis hastalığı - kan pıhtısı oluşumunda kan damarlarında kan dolaşımının ihlali.
 • Çeşitli nedenlerle miyokardit.
 • Derin ven trombozu.

kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi

Risk altındaki kişilerde anamnez

Kardiyovasküler riskin önlenmesiHastalık anamnez ile başlar. Bir hastanın kalp hastalığı ve kan damarlarının gelişmesini önlemek için önlemler geliştirmek için bir kişinin hasta olduğunu bilmesi önemlidir. Buna ek olarak, doktor, bu sistemin acil ailede hangi hastalıklara sahip olduğunu bulmak için sorular sormaktadır.

Sonra zararlı varlığı hakkında bir anket varalışkanlıklar - sigara içmek, alkol almak. Sigara ve alkollü içeceklerde bulunan maddeler, damarların durumunu etkiler, onları genişletir veya daraltır ve ayrıca kalbin işini etkileyen kanın içine nüfuz eder.

Bir uzman için hareketlilik hakkında bilgi edinmek de önemlidirhasta ve onun diyet. Hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük ederse, zararlı ürünler tüketirse veya miktar kısıtlaması olmadan, bu davranış mutlaka kan damarlarına ve kalbe zarar verir. Kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini önlemek, bir kişinin sağlıklı kalması için hayatında tam olarak neyin değişmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur.

Kardiyovasküler hastalıkları olan hastaların incelenmesi

Bazı teşhisler bazılardan sonra yapılır.anketi. Bunlar bazı özel manipülasyonlar veya testler olabilir. Patolojik süreçlerin ortaya çıkmasından sonra bile, kardiyovasküler sistem hastalıklarının önlenmesi önemlidir. Sonuçta, farklı düzeylerde hastalık gelişimi vardır, örneğin hipertansiyon 3 derecedir. Birincisi, ilk olarak, kontrol etmek üçüncüden daha kolaydır. Ve bu diğer hastalıklar için de geçerlidir. Halihazırda gelişiyor olsalar bile, komplikasyonları önlemek için önleyici tedbirlerin sürdürülmesi gerekmektedir.

Kardiyovasküler sistem hastalıklarının geliştirilmesi ile, aşağıdaki muayene reçete edilir:

 • sürekli bir kan basıncı ölçümü - durumunuzu ve kalp kasının performansını kontrol etmek için günde 3-4 kez yapmak gerekir;
 • kalp atışlarını kontrol etmek - kalp krizlerini önlemek için;
 • akciğerlerin oskültasyonu - solunum gürültüsü özelliklerinin incelenmesi için yapılır;
 • ayaklarda nabız - uzuvların damarlarının açıklığının kontrolü;
 • vücut ağırlığının ölçülmesi - ekstra kilo kalp ve kan damarlarına yük verir;
 • bel çevresi.

Ayrıca, doktorlar iç organların durumunu, performanslarını ve gerçekleştirilen fonksiyonların kalitesini gösteren laboratuvar testlerini reçete eder:

 • glikoz ve protein varlığı için idrar testi;
 • Kolesterol ve diğer lipit, glikoz ve serum kreatinin varlığı için bir kan testi.

Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar çalışmalarında bilgilendirici EKG, ekokardiyografi. Çoğu zaman, şüpheli anjina için kardiyogram reçete edilir.

Bu sistemin hastalıklarının önlenmesi nedir?

Birçok umurunda ve zorluklarla karşılaşırkardiyovasküler hastalıklar. Bu patolojilerin devlet düzeyinde tedavisi ve önlenmesi öncelikli alanlardan biridir. Sonuçta, son yıllarda, onlardan acı çeken insanlar arasında ölüm oranı artmıştır.

kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi

Kardiyak ve vasküler hastalıkların önlenmesiBu tür patolojilerin ortaya çıkmasını ve gelişmesini engelleyerek insanların kalitelerini ve yaşam sürelerini arttırmak için gerekli olan faaliyetleri ifade eder. Bunların ortaya çıkması sadece medikal değil, aynı zamanda sosyal bir sorun olmakla kalmayıp, önlenmeye de dikkat edilmektedir.

Faaliyetlerin gelişimi sadecevasküler ve kalp hastalığının önlenmesi, aynı zamanda komplikasyon riskini en aza indirmektir. Bunların en yaygın olanları şunlardır: miyokard enfarktüsü, pulmoner embolizm, inme.

Kardiyovasküler hastalıkların komplikasyonlarını önlemek için devlet programı

Devlet programı üç ana bölümden oluşmaktadır:

 • nüfus;
 • kardiyovasküler hastalıkların birincil önlenmesi;
 • KVH hastalarında komplikasyon riskinde azalma (ikincil).

İlki en önemli olanıdır çünküTüm nüfusun seviyesinde uygulama yaşam kalitesini artırır. Bu kalp ve damar hastalıkları için risk faktörlerini azaltmayı içerir. Bunun için yaşam şeklini değiştirmek için önlemler alınmakta. Bu her zaman tıbbi muayeneye ihtiyaç duymaz.

Yüksek riskli bir strateji veya birincil önleme, alışkanlıkları veya yaşam tarzı ile zaten risk altında olan kişilerde bu tür hastalıkların ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlar.

Üçüncü strateji, kardiyovasküler hastalıkları olan hastaların durumunu izlemeyi amaçlamaktadır. Sağlığı desteklemek ve CVD'nin komplikasyonlarını önlemek için gerçekleştirilmiştir.

Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi neler içerir?

Bu tür olaylar "tavandan" tutulur. Planlanması gereken Sağlık Bakanlığı tarafından ayrılan özel puanlar vardır. Kardiyovasküler hastalık için risk faktörlerinin önlenmesi, aşağıda tartışılacak olan çeşitli yollarla gerçekleştirilmektedir. Uzmanların birincil görevi, bu tür hastalıkları geliştirme riskini tanımlamak ve değerlendirmektir. Değerlendirme, özel tablolarla gerçekleştirilir, çünkü ilk bakışta bile, sağlıklı insanlar kardiyovasküler sistem hastalıklarının gizli seyri nedeniyle hayatlarını sonlandırırlar.

kardiyovasküler sistem hastalıklarının önlenmesi

Gıda kontrolü

Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesiSistem insan varoluşunun zorunlu koşulu ile başlar - beslenme. İnsan yaşamının ve süresinin niteliğine bağlı olduğu üzerindedir. Besin üzerinde kontrol uygulamıyorsanız, diyetin gelişmesinde büyük hatalar yaparsanız, o zaman kalp ve kan damarları da dahil olmak üzere çeşitli organlarda kronik hastalıklar yaşayabilirsiniz.kardiyovasküler hastalıkların birincil önlenmesi

Yiyecek doygunluktan daha fazlasıdır. Genel bir akşam yemeği için, insanlar iletişim kurabilir, yemeklerle eğlenebilirler, vb. Ancak tüm yiyecekler sadece ahlaki memnuniyet getirmemeli, aynı zamanda bedenden de faydalanmamalıdır. Sağlıklı beslenme sadece enerjinin değil, aynı zamanda çeşitli hastalıkların önlenmesinin de ana yönlerinden biridir.

Kronik hastalıkların gelişmesini önlemekDüzgün yemek için önemlidir, bu durum mutlaka kardiyovasküler hastalıkların önlenmesini içerir. Risk altındaki kişiler için not aşağıdaki önerileri içerir:

 • Daha fazla balık yiyin. Kalbin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Genel olarak yağlı türlerden et tüketimini azaltmak, terk edilmelidir.
 • Gıda baklagilleri, yeşillikler, sebzeler, kuru meyveler ve yulaf ezmesi için kullanın - kandaki kolesterolü azaltmaya yardımcı olurlar.
 • Tüm süt ürünleri sadece düşük yağ içeriği ile kullanılabilir. Süt ürünleri özellikle yararlıdır.
 • Büyük miktarlarda tuz alımını azaltın, kan damarlarını olumsuz etkiler.
 • Tatlı ve un yemeyi sınırlayın.
 • Kalbini alkollü içecekler ile zorlamayın.
 • Peynir, yumurta sarısı, tereyağı, ekşi krema, böbrek, karaciğer, havyar, beyin yemeyi bırakmalısınız. Bu gıdalar yağ ve kolesterol açısından zengindir.
 • Mümkün olduğunca meyve ve sebze yiyin. Lif yardımıyla iştahı azaltır.
 • Bitkisel yağlar, zeytinyağı kullanmak daha iyidir.

Beslenme ile ilgili böyle bir tavsiyekardiyovasküler hastalıkların önlenmesi. Bir uzmandan alınabilecek tavsiyeler içeren bir not, her zaman size günlük olarak çeşitli yiyecekler yemenin önemini hatırlatır.

Kötü alışkanlıklar

Bu noktada, süreyi dikkate almak gerekirSigara ve günde sigara içilen sigara sayısı. Pasif sigara içenler de kronik SSS hastalığına yakalanma riskini taşırlar. Sigara bırakma, kalp ve damar hastalığı riskini önemli ölçüde azaltır.kardiyovasküler risk faktörlerinin önlenmesi

Kalıcı dersler

Düzenli sporlar güçlüKalp hastalığı ve kan damarları ile ilişkili patolojik durumların önlenmesinde bir faktördür. Kardiyovasküler sistem hastalıklarından muzdarip kişilerde de küçük kardiyo operasyonlar mevcut olmalıdır. Fiziksel eğitim, gemilerin duvarlarını güçlendirir, kalbin sağlıklı çalışmasını yeniler ve tüm vücudun tonlanmasını sağlar. Bir kişi kan damarlarını eğiterek inme, koroner arter hastalığı, kalp krizi ve diğer bazı hastalıklar gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Vücut ağırlığı üzerinde kontrol

Istatistiklere göre, 300 milyondan fazla insandünya obezdir. Bu sorun, küresel ölçekte kardiyovasküler hastalıkların gelişim nedenleri arasında önde yer almaktadır. Vücut ağırlığında bir artış ile serbest yağ asitleri üretimi artar, kan basıncında artış ve kolesterol miktarı. Bu, kalbin ve kan damarlarının çalışmasında bir bozulmaya yol açar. Kadınlarda ve erkeklerde kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, kilo kontrolü içerir, çünkü obezite İHD, inme, osteoporoz, venöz tromboz, pulmoner emboli gibi hastalıklara yol açabilir. Bu sisteme ek olarak, diğerleri de acı çeker - bacaklar, sırt, gastrointestinal sistem, üreme sistemi ve benzeri üzerindeki yük artar. Ayrıca, kozmetik kusurları da ortaya çıkar: bel çevresi, ikinci çene ve diğerleri.kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi

Kan basıncı ölçümü

Keskin bir basınç düşüşüne yol açabilirKan damarlarının bütünlüğünün ihlali. Bu nedenle, ilaçları kullanmadan önce, basınç göstergelerini kontrol etmek gerekir. Kardiyak ve vasküler hastalıkların önlenmesi, kan basıncının kontrol ölçümü ile başlamalıdır. Bu, hastalığın derecesini belirlemek veya önlemek için gereklidir.

Çocuklarda kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi

Böyle olduğunda gözlemlemek özellikle üzücüçocuklar ciddi şekilde etkilenir. Ama onların oluşumunu engelleyebilirsiniz! Bir insanın hayatı, doğumundan çok önce başlar. Fetusun kalbi, 6-7. Haftadaki intrauterin gelişmeye geçmeye başlar. Kardiyak ve vasküler hastalıkların önlenmesi bu zaman kadar erken başlayabilir. Hamile bir kadın, kötü alışkanlıklar, yetersiz beslenme, aşırı sıvı alımı bırakmalıdır.

Çocuklarda kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi

Kardiyovasküler hastalıklar, tedavi veÇocuklarda önlenmesi, yetişkinlerden biraz farklıdır, hayatı boyunca küçük bir sakini ile birlikte ona ve çevresine zorluklar getirebilir. Bu nedenle, ebeveynler çocukların beslenmesini, fiziksel aktiviteyi, vücut ağırlığını, dinlenme rejimini denetlemelidir.Related news

 • Susamlı Simit Tatlısı
 • Boşluğa Yol dizisi: aktörler, roller, kısa öykü
 • Bir yalan nasıl tanımlanır
 • Kolay Pastane Açması Tarifi
 • Makyaj malzemelerinin kullanım süreleri

 • Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi


  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi

  Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi