Kilerde mahzende havuç depolama 2019

Kilerde mahzende havuç depolama 2019

Kilerde mahzende havuç depolama 76 18.02.2019, 01:42

Kilerde mahzende havuç depolama

Havuçların faydaları uzun süredir kanıtlanmıştır: Vitamin ve faydalı bileşenlerin bir kaynağıdır ve aynı zamanda bağırsak ve vizyon üzerinde de faydalı bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu sebze lezzetlidir, birçok yemek pişirmek için kullanılır. Yaz ve sonbaharda, bir ürün elde etmek zor değildir, ancak kış aylarında tadını çıkarmak için, rezerv yapmak gereklidir. İlk bakışta, en kolay yolu mahzende havuç depolamaktır. Ama temel incelikleri bilmeniz gerekir, böylece sebze tadı ve yararı kaybetmez.mahzende havuç depolama

Havuçların daha iyi saklanması için, uzun bir olgunlaşma dönemine sahip olan geç çeşitlerin seçilmesine değer.

Nasıl hasat edilir?

Havuçların saklama koşulları ne olursa olsunmahzende, sebzelerin doğru toplanması küçük bir önem taşımamaktadır. Kök bitkileri hasar görürse, çürümeye bağlı olarak önem derecesinin raf ömrü azalacaktır. Eylül ayında havuçları kazabilirsiniz, ancak ilk don için beklemek daha iyidir. Sonra sebze tatlı kalacak ve daha uzun süre kalacak.

Hasatın planlanmasından bir hafta önceBol miktarda havuç suya ihtiyacın var. Sonra sulu ve tatlı olacak. Beş gün içinde, yatakların otlanması ve üst kısımların kesilmesi gereklidir; bu, kök mahsulünün ihtiyaç duyduğu nemin korunmasına yardımcı olacaktır.

Kök mahsulüne zarar vermemek için daha uygunkünt çatal hasat. Havuçları kazınarak toprağı yerden temizleyin ve biraz kurulayın. Bitki neredeyse tamamen kesilmiş, birkaç santimetre bırakmak yeterlidir. Hasarlı sebzeler saklanmamalıdır, çünkü diğer kök bitkilerin çürümelerini kışkırtabilirler. Toplamadan hemen sonra gıda için kullanılırlar.kışın havuç kiralamak

Mahzeni hazırlanması

Raf ömrü doğrudanBir kiler var. İdeal sıcaklık değerleri, 1-3 derece arasında olmalıdır. Keskin sıcaklık değişiklikleri çürüme sürecine neden olabilir.

Ürünü bodruma koymadan öncedezenfekte edilmeli ve havalandırılmalıdır. Havzayı mahzende saklamanın yolları farklı olabilir, ancak genel bir kural vardır: sebzeler birbirine değmemeli, mümkün olduğunca izole edilmeleri gerekir.

"Karantina" dönemi

Bozulmuş kök bitkileri belirlemek için gerekliSıcaklığın en az iki hafta 13-15 santigrat derece olduğu bir odada tutun. Bu süre karantina denir. En iyi kalitede olmayan havuç, işlenmeli ve gıda için kullanılmalıdır.

Kum kutuları

Havuç ile bir mahzende saklanabilirkum kutuları kullanarak. O, dibe dökülmüş ve daha sonra bir dizi kök bitkiyi yığmıştır. Bundan sonra, sebzeleri kumla doldurmak ve sıradaki sırayı koymak gerekir. Bu tür eylemler kutu tamamen dolduruluncaya kadar sürdürülmelidir. Üst kum tabakası yaklaşık 1-2 cm kalınlığında olmalı, gerekirse nemlendirilebilir. Nem derecesinin basit olduğunu kontrol edin: kum elinizde sıkılmalıdır. Ancak, parçalanmamalıdır, ancak aşırı nem de gerekli değildir. Havuçların kumda bir mahzende tutulması en yaygın yöntemdir.mahzende havuç depolamanın yolları

Kilden yapılan "Kapak"

Bu yöntem zahmetli, ama sağlarsebzelerin uzun süreli depolanması. Bir kil ve su çözeltisi, ekşi kremin bir tutarlılığına sahip olmalıdır. Her bir havucunu kaplamak ve "kapağın" tamamen kurumasını beklemek zorundalar. Bundan sonra kökler açık kutulara veya özel sepetlere serilebilir. Sebzelerin bozulmaya başlayacağı için korunmamış alanlara sahip olmamasını sağlamak önemlidir.

Polietilen depolama

Polietilen bir mahzende kışın havuç depolamaPaketler, ikincisinin kalınlığının yaklaşık 100-150 mk olması gerektiğini ima eder. Her birinde yaklaşık 25 kg sebze yer alacak. Polietilen içinde bir kondensin oluşmaması için, aşağıdan birkaç delik açılmalıdır. Havuçlar kumla karıştırılır, ancak torbayı sıkıca bağlamayın.

Mahzende raflar varsa, yerleştirebilirsiniz.tek tabakalı havuç, ama bu durumda hızla kuruyacaktır. Bunu önlemek için, düzenli olarak değiştirmeniz gereken su içeren kaplar yüklemeniz gerekir.

Talaş Depolama

Doğru şekilde hasat daha uzun süre saklanırkutuları al. Kapasiteleri 20 kg'dan fazla olmamalıdır. Kutular sıkı, çatlaksız ve kapaklıysa. Yerleştirilecekleri yerde, yerden ve duvarlardan uzaklığı 15-20 cm olacak şekilde yerleştirilmeli, altta ise iğne yapraklı talaş dökülerek kök bitkileri döşenmelidir. Katmanlar kutu tamamen dolduruluncaya kadar değişir. İğne yapraklı talaş çok sayıda uçucu yağ içerdiğinden, sebzeler çürümez ve bozulmaz.mahzende havuçların saklama koşulları

Kağıttan yapılmış "Yatak"

Kilerdeki kışın havuç depolamaKağıt veya gazete kullanırsanız oldukça uzun. Ancak bu yöntem sadece oda çok ıslak değilse uygundur. Kök bitkilerine dokunduktan sonra, kutulara konulmalı, böylece dokunmuyorlar ve eski gazetelerle ya da diğer kağıtlarla değiştirilmelidirler.

Buzdolabı depolama

Kolaylık için az miktarda sebzemahzende her zaman koşmamak için doğrudan buzdolabında saklayın. Havuçların zarar görmemesi ve daha sonra polietilen içine katlanması için sıralanması ve kontrol edilmesi gerekir. Sebzeler bozulmuş veya bozulan ürünü zamanında çıkarmak için düzenli olarak gözden geçirilmelidir.

Kanvas çantalarda saklama

Genellikle bu amaç için kullanılır ketençantalar. Bu şekilde mahzende havuçların depolanması, odada kemirgen bulunmaması durumunda uygundur, aksi halde ürün acı çekebilir. Torbaların kapasitesi yaklaşık 50 kg olmalıdır. Havuçlar döküldükten sonra, torba dikey olarak yerleştirilmeli ve hiçbir şekilde bağlanmamalıdır.

Apartmanda depolama

Orada kiler veya havuç yoksabazı sebeplerden dolayı imkansız, havuçları balkonda veya sundurmada saklayabilirsiniz. Doğal olarak, camlanmalıdır, böylece negatif sıcaklık yoktur. Havuç donarsa, atılabilir. kum içinde bir mahzende havuç saklamak

Alternatif olarak kiler uygundur. Plastik torbalarda havuç katlamak, onları karanlık bir odaya koymanız gerekir. Havucun "nefes alması" gerektiğini unutmayın.

Havayı mahzende veya apartmanda depolamak uzun sürdü, kökler çürümeye başladıkça nemli bir süngerle yıkanıp silinemez.

Kilerde mahzende havuç depolama 2019

Kilerde mahzende havuç depolama 2019

Related news

 • Evleneceksen Gel Coşkun Kimdir Nerelidir En Güzel Şarkıları
 • Reflüyü tetikleyen yiyecekler
 • Plastiklerin yapımında kullanılan, sağlığımızı tehdit eden BPA hakkında bilgiler
 • Yenibosnada metrobüs arızası: Seferler durdu
 • ADET SANCISINA KARŞI BİTKİSEL TARİFLER

 • Kilerde mahzende havuç depolama 37

  Kilerde mahzende havuç depolama


  Kilerde mahzende havuç depolama 72

  Kilerde mahzende havuç depolama 56

  Kilerde mahzende havuç depolama 2

  Kilerde mahzende havuç depolama 6

  Kilerde mahzende havuç depolama 33

  Kilerde mahzende havuç depolama 48

  Kilerde mahzende havuç depolama 10

  Kilerde mahzende havuç depolama 32

  Kilerde mahzende havuç depolama 36

  Kilerde mahzende havuç depolama 25

  Kilerde mahzende havuç depolama 88

  Kilerde mahzende havuç depolama 43

  Kilerde mahzende havuç depolama 66