Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyorKredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor

20.05.2019

Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 82

Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor

Ekonomi Raporu
23:04 03.08.2019(Güncellendi 16:41 13.08.2019)URL'yi kısaltın

Beste Naz Köksal, harcamaları kısmayı hedefleyen BDDK kararlarıyla ekonomide frene basıldığını söyledi. Maliyet enflasyonundaki artışı işaret eden Köksal, tüketici enflasyonu ve üretici enflasyonu arasındaki makasa dikkat çekti.

Elektrik direkleri
© REUTERS / Mike Hutchings
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında kredi kartı taksitlerinde ve kredi vadelerinde düzenlemeye gitti. Tarafların görüşüne açılan taslağa göre kuyum harcamalarında daha önce 4 ay olarak belirlenen taksitlendirme kaldırıldı.

Taksit sayısı elektronik eşya alımlarında 3 ay, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, vergi ödemelerinde 9 ay olarak belirlendi. 48 ay olan tüketici kredilerinin vadesi 36 aya düşürüldü. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bu düzenleme ile enflasyonun düşürülmesi, cari açık, ithalat ve hane halkı borçluluğunun azaltılmasına destek verilmesinin amaçlandığını söyledi.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Köksal, BDDK'nın kredi kartı ve kredilerle ilgili yeni düzenlemesinin enflasyon ve cari açığa yansıması ile sektöre etkilerini RS FM'e değerlendirdi.

dolar, tl
© REUTERS / Murad Sezer/Illustration/File Photo
'MALİYET ENFLASYONU TALEP ENFLASYONUNU GEÇTİ'

BDDK'nın harcamalar tarafından kısıp, cari açık ve enflasyonu düşürmek yönünde adım attığını belirten Beste Naz Köksal, kredi işlemlerine sınırlama getirilerek ekonomide frene basıldığını söyledi.

Köksal, BDDK'nın bu adımını doğru bulduğunu belirtirken maliyet enflasyonundaki artışı işaret etti: "Türkiye'de talep enflasyonu mu maliyet enflasyonu mu var, bunu ayrıştırmak lazım. 2019 yılına kadar Türkiye'de talep enflasyonundan söz edebilirdik, bankalar tüketiciyi harcamaya teşvik ediyordu. Ancak gelen zamlar, vergiler sonrasında maliyet enflasyonu talep enflasyonunu geçmeye başladı."

Firuz Bağlıkaya
© AA / TÜRSAB
'ÜRETİCİ ENFLASYONUNDAKİ ARTIŞ, ZAMLARI BERABERİNDE GETİRECEK'

Beste Naz Köksal, tüketici enflasyonu ve üretici enflasyonu arasındaki makasa da dikkat çekti. Temmuz ayı enflasyonunda TÜFE'nin yüzde 15.8, üretici enflasyonunun ise yüzde 25'in üzerine çıktığını hatırlatan Köksal, üreticinin uzun süredir maliyetteki baskının ekonomideki yavaşlamanın bedelini ödediğini söyledi:

"Üreticiden fedakarlık beklerken bu kadar esnek olamayız. Özellikle son kur hareketleri ile üreticinin bu fedakarlığın sonuna geldiğini ve zam haberlerini alacağımızı düşünüyorum. Maliyet enflasyonu başladı, bu da enflasyonda beklenilen düşüşü yaşayamayacağımızı gösteriyor."

Adnan Bali, İş Bankası Genel Müdürü
'SADECE TÜKETİMİ KISMAK YETERLİ DEĞİL, İTHALAT YERİNE ÜRETİM YAPMAK GEREKİYOR'

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Köksal, enflasyonda tek haneli rakamların kısa zaman dilimizde görülemeyeceği görüşünde.

Köksal, Bakan Berat Albayrak'ın "Enflasyon 2019'da tek haneye inecek" açıklamasını anımsatırken, buna karşın, kur şoku atlatılana kadar enflasyonun tek haneye düşmeyeceği görüşünde:

"Bu önlemler enflasyona önce hız kestirecektir ardından düşüşe geçecektir. Fakat bizim alacağımız önlemler tüketimi kısmak yerine, eksik olduğumuz taraflarda ithalat yerine üretim yapmaktır.

Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyorKredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor

Related news

 • Alkali Diyeti Hakkında Herşey Tıklayınız
 • Çamaşır makineleri için en iyi anti-ölçek maddesi: inceleme, uygulama özellikleri ve geribildirim
 • Boya Loreal Preference Ombre: kullanılabilirlik hakkında eleştiriler
 • Kendi ellerinizle termo çanta: nasıl yapılır
 • Takma Kirpiği Takma Yöntemleri

 • Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 10

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor


  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 10

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 21

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 11

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 99

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 88

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 35

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 83

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 97

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 65

  Kredi kartı taksitlerine yeni düzenleme: Ekonomide frene basılıyor 69