Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri 2019

Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri 2019 Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

İğne kadınını düşünmek daha zor.tığ işi yapmaktan çok heyecan verici bir ders. Bunun için kancaların çeşitleri çok farklı olabilir. Seçim kurallarının bilgisi ve örme için ipler işi kolaylaştırabilir ve daha güzel ve daha rafine hale getirilebilir. Bu ders için geniş bir malzeme yelpazesi ve çeşitli tığ işi yöntemleri sayesinde çok sayıda kullanışlı, gerekli ve güzel şey yaratabilirsiniz.

Örgü için kancalar: onları yapmak için hangi malzemeler kullanılabilir?

İşe alet seçimi - Bu aşamadan tığ işi başlamanız gerekir. Modern dükkanlarda iğne işi için kullanılan kanca çeşitleri şunlar olabilir:

 • Kemik. Bunlar çok kolay ve mükemmel cilalı yüzeyi ayırt fakat ufak mekanik stres zarar verebilir de, ancak bunlar oldukça pahalıdır.
 • Plastik. Bunlar en ucuz ve kullanışlı kancalar, ancak ipliği elektriklendirirler ve çalışma sırasında çok çabuk aşınırlar.
 • Alüminyum. Elektrik vermezler, ideal olarak pürüzsüz bir yüzeye ve hafif olan yüzeylere sahip olurlar. Onların dezavantajı, alüminyum ile ayırt edilen artan esnekliktir, bunun sonucunda bu tür kancaların genellikle iş sırasında bükülmeleridir.
 • Çelik. Bu materyalden yapılmış aletler iş için idealdir - elektrik vermezler, dayanıklıdırlar, pas yapmazlar, pürüzsüzdürler, iplik lekelenmezler ve aynı anda pahalı değildirler.
 • Ahşap - hafif ve pürüzsüz, ancak çok kırılgan ve kırılgan. Buna ek olarak, çoğunlukla parçalanırlar, çapaklar ve çentikler oluşturuyorlardı.

tığ işi kanca çeşitleri

Örgü kancaları: çeşitleri kalınlık ve uzunlukta

Tüm kancalar, malzemeden bağımsız olarak,kalınlıklarına göre farklı boyutlarda üretilen, kendi imalatında kullanılır. Yani, 1 mm ila 10 mm arasında bir çapa sahip olabilirler. Kancalar plastik veya ahşap kulplarla donatılmıştır. İş için, aletin başının sivri olmadığı, aksi halde tığ işi ile yaralanabileceği önemlidir.

Kanca çeşitleri de uzunluklarına göre belirlenir:

 • Kısa - 15-20 cm Zarif (peçeteler, şallar) veya sıcak kıyafetler (şapka, kazak, eşarp) örme için ince ve yün iplik ile çalışırken kullanılır.
 • Uzun - 30-40 cm. Sözde Tunus örme için kullanılır. Bu tür kancalar, pürüzsüz ve pürüzsüz bir çubuk ile ayırt edilir ve bunun sonunda bir kilit bulunur. Tunus örme işlemi, imal edilen parçanın tüm genişliği boyunca eş zamanlı bir ilmek dizisi ile ayırt edildiğinden, döngüler operasyon sırasında kaymamaya dikkat edilmelidir.

örme için kanca çeşitleri

İplik için bir kanca seçme kuralları

Bunun biraz üstünde kancaların olabileceği belirtildiçeşitli ebatlarda ve farklı malzemelerden imal edilmiştir. Örme mendilleri için tığ işi tişörtleri yapmak için kullanmaya karar verdiğinizde işe yaramayanlar doğaldır. Her bir iğne kadınının her vaka için en uygun aleti bulabildiği kanca türleri o kadar geniş bir şekilde temsil edilmektedir.

Her şeyden önce, kancanın çapı,İplik kalınlığı. Bunu belirlemenin en kolay yolu ipliğin sapını almak ve bu iplik için örgü aletinin boyutlarına uyan etiketi okumaktır. Böyle bir bilgi yoksa, o zaman başka bir şekilde gidebilirsiniz: ipliği alın, kancanın başının arkasına koyun ve pozisyonunu görün. İplik, örgü aletinin sakalı arkasına çıkıntı yapmamalı, arkasında saklanmamalı, aynı seviyede olmalıdır. Bu durumda, iğne kadın güzel bir örme elde edebilir - gevşek değildir ve çok yoğun değildir. Bu testi yün ipliği kullanarak yaparken hafifçe çekilmelidir.

İlk düğüm

Peki, tığ işi nereden başlamalıyız? Kanca çeşitleri tanımlanır, ilgili iplik el altında olduğunda, ilk düğümü bağlamanın zamanı geldi. Bunu yapmak için, ipliğin ucu avucunuzun üzerine atılmalıdır ve baş parmağınızla bastırılmalıdır.

Tığ işi ilmek türleri

Sonra, ipliğin altındaki kancayı girmelisiniz,Bir kez saat yönünün tersine çevirin ve ipliği işaret parmağından sıfırlayın. Sonra dişin işaret parmağında Eğer bir bobin atmak kanca altında girmek, bir döngü içinde germek ve düğüm sıkın gerekir - hatta en karmaşık desen tığ başlangıcıdır ilk döngü, alacak.

Hava döngüler ve yarım döngüler

Eğitimden sonra tığ işi yapmak içinİlk düğümün parmağın üzerindeki çalışma ipliğinin üzerine atılması, altındaki kanca olması, zaten varolan döngüyü kavraması ve uzatması gerekiyor. Benzer şekilde tığ işi yapmaya devam etmelisiniz. Bu örgü esnasında elde edilen ilmek türleri hava knotları olarak adlandırılacak ve elde edilen sıraya bir hava sütunu denilecektir.

Semifield - başka bir tür basit döngütığ. Kural olarak, zinciri bir çevreye veya ürünün birlikte iki parçasına bağlamak için kullanılır. Bu şekilde örülmüştür: Kanca, ilmek sırasındaki sonun dışına çekilir ve geriye sokulur, öte yandan. Ardından, ikinci halkaya en sonunda eklenir, daha sonra iki ilmek boyunca aynı anda uzatılması gereken ipliği kanca eder.

temel kroşe türleri

Tığ ve kroşe olmadan barlar

Sadece basit döngüler yeterli değildir,Tığ işi tamamen ustalaştırmak için. Döngü türleri de daha karmaşıktır, ancak özellikle orijinal şeyi evde yapmak istiyorsanız, işin seyri sırasında ihtiyaç duyulur. Yani, tığ işi olmayan bir sütun var. Kancayı önceki sıranın ilmeğine girerek, ipliği tutup ilmek çekerek örülür. Sonuç olarak, çengelde iki ilmek oluşur ve bu sayede çalışma dişini germek gerekir. Bu kompakt döngü sayesinde düz bir yüzeye sahip yoğun bir ürün bağlamak mümkündür.

Bir kroşe ile daha yüksek bir sütun elde edilecektir. Bunu yapmak için, ipliği kendi üzerine kancadan geçirmeniz, bir önceki sıranın ilmeğine sokmanız ve çengel 3 halkalarına sahip olmak için dışarı çekmeniz gerekir. Daha sonra, iş parçacığı uzatılmış bir ilmek ve pelerin boyunca gerdirilmelidir, çengelde 2 ilmek vardır, bu sayede çalışma parçasını bir kez daha germeniz gerekir. Benzer şekilde, sütunları çok sayıda pelerinle ilişkilendirebilirsiniz.

Tığ işi tığ işi

İğneli kadınlar ana tiplere hakim olur olmaz. Tığ, daha karmaşık ürünlerin üretimine gitme eğilimi - kazak, yelek, hırka vb, ancak burada dibe ve manşetleri etek edecek sakız olmadan yapamaz. Örgü sakızları, üzerinde tığ olmadan bir sütun sırasının yerleştirildiği bir hava döngüleri kolonundan başlar. Ardından, işi sağdan sola kaydırmalı ve ilk lastik bant sırasına girecek olan sonraki satıra gitmelisiniz.

her türlü tığ işi

Örme için kanca çeşitleri kullanılabilirEn farklı, ana şey, ipliğin kalınlığının boyutuna karşılık gelmesidir. Çalışmayı doğru konuma ayarladıktan sonra, kancayı ilk tam döngüye girip bağlamanız gerekir. İlk elastik bant sırasının devam ettirilmesiyle, sadece dış yarım halkayı takmalısınız. Ardından ürün, satırın son öncü döngüsü ilk olur ve sonraki sıra benzer şekilde bağlanır. Her satırda, ürün kademeli bir dışbükey elde etmek için döndürülmelidir.

Tığ işi kalıpları

Birkaç var olan çeşitli kombinasyonlarilmek çeşitleri tığın her türünü temin eder ve buna göre çeşitli desenler elde eder. En büyük sürpriz tığın kabartma ve yoğun desenlerinden kaynaklanır, ancak yine de bu oldukça uygulanabilir bir görevdir. Bununla birlikte, bu amaç için kalın iplik kullanmak daha iyidir, çünkü kroşe ile düzgün bir model elde etmeyi kolaylaştırır. Desen tipleri de dikey, yatay ve diyagonaldir. İlk olarak, temelde sütunlar temelinde inşa edilmiştir. İkincisi, satırlarının çizgili bir desen oluşturan ayrı bir döngü türünü temsil etmesiyle ayırt edilir. Yine de diğerleri, diyagonal boyunca her sıradaki ilmeklerin tekrarı nedeniyle diyagonal bantların benzerliğini vermektedir.

tığ desenleri

En büyük hayal gücü, açık iş modellerinin örülmesinde gösterilebilir, sonuçta, aslında, kancaların icat edildiği imalatlarıydı.

Bir çeşit desen daha var - örgü örgü. Bu modeli üretmek için, sadece iki çeşit ilmek kullanmanız yeterlidir - direkler ve hava döngüleri. Bu desen, kural olarak, masa örtüleri, peçeteler ve perdeler örgü için kullanılır.

Tığ işi dantel çeşitleri

Kanca için harika bir araçtırEn basit ve sonlayan karmaşık arasında değişen dantel modelleri üretimi. Üretim yöntemine göre, tığ işi dantel tipleri aşağıdaki üç gruba ayrılır:

 • Boyuna. Bu dantel, ürünün tüm uzunluğuna aynı anda sığar. Örgü kenarla başlayın ve tüm dişleri bitirin. Tipik olarak, bu dantel ürünlerin kenarlarını kırpmak için kullanılır. İşi her birinin sonunda döndürerek, yuvarlak veya sıralı olarak örün.
 • Çapraz. Bu tip dantel, kenardan dişe kadar örülür ve ardından adımları ters sırayla tekrar eder. Bu tip örgü, çeşitli şekillerde dantel dişler elde etmenizi sağlar - hilal, basamaklı, oval, vb.
 • Gipyurnoe. Örgü gipürlü danteller için, daha önceden hazırlanmış parçalar (daireler, elmaslar, çiçekler vb.), Ortak bir arka plan ile birleştirilerek kullanılır.

tığ işi dantel türleri

Yukarıda listelenen kroşe tekniklerine sahip olmak, her bir iğne kadın ve kendisi için çok yararlı ve güzel şeyler yapabilir.

Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri 2019

Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri 2019

Related news

 • Hazırlık Vilprafen. Kullanım talimatları
 • Pratik Limonata Tarifi
 • Salon ayarı VAZ 2111
 • Kardiyovasküler hastalıkların primer önlenmesi
 • ARNAVUT BÖREĞI

 • Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri


  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri

  Kroşe: Örgü tipleri ve örgü temelleri