Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 2019

Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 2019

Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 8 18.02.2019, 11:11

Kubbeli kilise. Menşe özellikleri

Bu yazıda nereden geçtiği hakkında konuşacağızkökenleri, kiliselerin ortodoks mimarisi, hangi sembolleri simgelediği ve hangi ilkelere göre yapıldığı ve tapınakların farklı türlerine verilen önem hakkında.

Bizans TapınaklarıBu, Rusya'daki Hıristiyanlığın sır değil -yerli bir din değil Ortodoksluk uzak Bizans'dan geldi. Evet, kiliseler inşa etme ilkeleri Bizans tapınağına dayanıyordu. Ancak Rus mimarları başlangıçta kiliselerin mimarisini kopyalamaya çalışsa da, tapınakların inşası eşsiz bir el yazısı ve kendi kutsal anlamını kazanmıştı.

Bizans'tan Rusya'ya geldiği söylenebilirkubbeli bir tapınak inşa etme teknolojisi. dört yön ve dört evangelistler sembolize dört direk üzerinde bulunan kubbeyi, var bağlıdır, çünkü kendi ayırt edici özellikleri vardır. kendi adını ve amacı vardır, her biri dört ana sonra haç bir kesişim işareti oluşturan on iki ya da daha fazla sütunlar, gidip bölgeye tapınağı paylaşır.

tarihçi veya teolog tarafından araştırmaya göre, çapraz kubbeli kilise roma yeraltı mezarlığı baştan mimarisi alır.

kubbeli kilise

Yerleşim yeraltı mezarlarında yer alan kubbe her zaman bulunurdoğal bir ışık kaynağı, o Tanrı'nın veya İsa'nın ışığını sembolize etti. Tabii ki, yerdeki kubbeli kilise, mezarlığa kıyasla daha görkemli görünüyor. Fakat yine de mimari benzerliklerden bazıları korunmaktadır.

Rusya'da inşaat teknolojisinin gelişimibaşlangıçta Bizans'dan farklıdır. Odun geleneksel kubbe şeklini yapmak zor olduğu için Sonuçta, temel yapı malzemesi genelde çadır şeklinde kupolalarda kilise inşa edilmiş olan ahşap, vardır. Zamanla bile taş kiliseleri ortaya çıkmaya başladı, çadırlar şeklinde kubbeler var. Onyedinci yüzyılda bu tapınakların inşası yasaklanmıştı.

Ancak Rusya’da ve daha sonra Rusya’daAhşap inşaat, Bizans kubbeli kiliseye tamamen uygun olmayan bir şekilde inşa edilmiştir. Temel olarak, bunlar beyaz taşlı, tek kubbeli ve beş kubbeli kiliselerdir.

Ortodoks kiliselerinin mimarisi: içeride görüntüleŞimdiye kadar, Ortodoks kiliselerinin mimarisi, orijinal Bizans'tan bakıldığında ileriye taşındı. Ama yine de tapınak inşa etmenin birçok özelliği ve ilkesi var.

Belirleyici ilkelerden biri daha büyüktükubbe sayısı. Ve eğer bir-beş kubbe tapınakları başlangıçta yapıldıysa, şimdi çok daha büyükler. Bir kubbeli kiliseler, Tanrı'nın ve yaratılışlarının birliğine adanmıştır.

İki kubbeli olanlar, Tanrı'nın, insanların ve meleklerin çifte yaratılışı ve İsa Mesih'in (Tanrı ve insan) çift doğası hakkında konuşuyorlar.

Üç-kubbe, trinity sembolü olarak kullanılır.

Dört kubbeli kilise, dört evanjeci ve dünyanın yanını simgelemektedir.

İsa Mesih'in yüceltilmesi hakkında beş alan konuşması.

Semikupolny yedi kutsal ve yedi erdemin kanıtıdır.

Dokuz kubbe ile tapınak, dokuz melek rütbesine tanıklık ediyor.

On üç kubbeli tapınak, İsa Mesih'in ve on iki havarinin bir simgesidir.

Tapınağın yirmi beş kubbesi, ilahiyatçı John'un kehanetinden bahseder.

Ve otuz üç kubbe İsa'nın hayatının tam yıllarına tanıklık ediyor.

Başka kubbe sayısı yok. Fakat tapınağın her unsurunun kendi içinde kutsal bir anlam taşıdığını belirtmek önemlidir. Bizans mimarlığı zamanından beri uzun bir yol almıştır. Ancak, tüm Ortodoks kiliseleri hala kubbe prensibine göre inşa edilmiştir.

Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 2019

Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 2019

Related news

 • MAKARNALI PATLICAN SARMA Enfes Yemek Tarifleri
 • Aivazovskynin çarpıcı resimleri - deniz sevgisi beyanı
 • Kitap ve Okuma Sevgisi Konulu Sözler
 • Bahar Tarhanası Tarifi

 • Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 33

  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri


  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 14

  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 6

  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 70

  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 86

  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 25

  Kubbeli kilise. Menşe özellikleri 42