Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 2019

Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 2019

Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 87 30.01.2019, 00:44

Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon

Kursk şehri en önemli şehirlerden biridir.ekonomik ve nakliye merkezleri. 530 km'lik başkentin güneyinde bulunmaktadır. Şehrin ana cazibe merkezi, bir düzine bilimsel enstitü eşlik eden sanayi kompleksidir. Bugün, Kursk ülkenin tüm orta bölgelerinin en önemli ulaşım merkezidir. Şehir, Kur nehri adına aldı.

Yerleşme tarihi

Şehir topraklarındaki ilk topluluklar oldu5. yüzyılın başında kuruldu. Birkaç yüz yıl sonra Kur nehri kıyısında büyük bir anlaşma ortaya çıktı. Yerel sakinler esas olarak ticaretle uğraşmaktadır. O zaman bile, Kursk bölgenin önemli bir ekonomik merkeziydi, bu yüzden binlerce yeni yerleşimciyi bu kadar çekti.
1095'te aynı isim burada kuruldu.özgül prenslik. Izyaslav Monomakh'ın yönetimi sırasında yerleşimin kapısında güçlü bir kale ortaya çıktı. 12. yüzyılın başından bu yana kent tüm Kiev Rus şehrinin en önemli karakoluydu. Tüm beyliklerden esnaf ve tacirler buraya geldi. Bununla birlikte, kent nüfusu önemli ölçüde arttı. O günlerde Kürş nüfusu binlerce kişiye ulaştı.

Körk nüfusu

13. yüzyılın ortasında kent yok edildiMoğol-Tatarlar. Beyrut'un kalıntıları Altın Orda'nın konuları tarafından idare edildi. Slavların etnik grubu yavaş yavaş Moğoloid yarışını sulandırmaya başladı. 14. yüzyılın sonunda bölge Litvanya prensliğine geçti. Bununla birlikte, 16. yüzyıla kadar yerleşim Nogais ve Tatarlar tarafından çok sayıda baskın düzenlendi. Şehrin yenilenmesi 1586'dır.

İdari ayrım

Modern Kursk 3 ilçeden oluşur: Merkez, Seim ve Demiryolu. 1994 baharına kadar, bunlar sırasıyla Lenin, Endüstri ve Kirovsky ilçeleri çağrıldı dikkat çekicidir.
Kursk'ın geniş nüfusu,Merkez İlçe. Bu sayı yaklaşık 214 bin kişi. 2000'li yılların başında, benzer rakamlar ancak 180.000'e ulaştı. Demografik büyümenin temel nedenlerinden biri de bölgenin genişlemesi. Şimdi alan 85 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. km. Buradaki çocukların ve ergenlerin payı yaklaşık% 35'tir.

Körk nüfusu

Seim ilçesinin sayısı değişir150 bin sakin. Merkezi Bölgenin aksine, burada nüfus giderek azalmaktadır. 2000'e kıyasla, şu anda ilçede yaklaşık 25 bin kişi daha var. İşletmelerin dörtte birinin park alanları var.
Demiryolu bölgesinin nüfusu yaklaşık 70 bin kişidir. Bu şehrin en küçük bölgesi. Sadece son yıllarda demografik gücü artmaya başladı.

Kursk'un nüfusu

Şu anda, yerel sakinlerin sayısıyaklaşık 435 bin. Bu gösterge ile şehir ülkede 41 yer alıyor. Her yıl ölüm oranı doğum oranı üzerinden yaklaşık% 15 oranında artmaktadır. Son zamanlarda, her iki gösterge de önemli ölçüde artmıştır. Bölgedeki ortalama yaşam beklentisi gelince, 70 yıl seviyesindedir.
Bugün Kursk nüfusu her geçen gün büyüyor, amaher zaman böyle değildi. 19. yüzyılın başlarında, şehrin nüfusu 23.5 bin kişiydi. Yüzyıldan sonra Kursk nüfusu zaten 88 bine denk geldi. Bununla birlikte, 1920'lerin başlarında demografik göstergelerde kademeli bir düşüş vardı. Şehir sakinlerinin yaklaşık% 50'sini terk etti. Çoğu ülkenin ana megakentlerine taşındı.

Kursk nüfusu

1960'lı yıllarda Kursk yaklaşık 250 bin kişi oldu ve 1990'ların sonunda - neredeyse 2 kat daha fazla. Göstergelerdeki düşüş, yeni binyılın başlangıcı ile işaretlenmeye başlandı. 2008 yılına kadar sayı% 12 düştü. Ve sadece 2019'un başından itibaren şehrin demografik durumu gelişmeye başladı.
Bugün Kursk'ta çoğunlukla Ruslar yaşıyor, ama aynı zamanda Ukraynalılar, Ermeniler, Beyaz Rusya, Çingeneler, Tatarlar, Türkler, Litvanyalılar, Gürcüler, vb.

Nüfus artışı

Son yıllarda, Kursk şehrinin nüfusuinanılmaz büyüyor. Bölgede olumlu bir eğilim görülmektedir. Sadece 2009 yılından beri Kursk nüfusu 25 bin nüfusuyla büyüdü. 2012 sonunda sayı 423 bin kişiye ulaştı. Böylece, yıllık nüfus artışı yaklaşık% 1'dir.
Olumlu eğilimin büyük bir kısmıgöçmenler. Ölüm oranı doğurganlık oranlarını aşılamaya devam ediyor. Bununla birlikte, yeni gelenler büyümekte olan dinamikleri desteklemektedir. Kentte yılda 10 bini aşkın yeni sakin kayıtlıdır. Aynı zamanda Kursk bölgesini% 45 daha az terk ediyor. Böylece göç her yıl yaklaşık 5 bin bin kişidir.

Kursk nüfusu

Ocak 2019'ye kadar nüfusun rekor sayıları bekleniyor. Şehrin tarihindeki en fazla sakin sayısı 1998'de 441 bin kişiye ulaştı.

Bölgenin nüfusu

19. yüzyılın sonunda, sakinlerin sayısıİdari bölge yaklaşık 2.4 milyon kişiydi. Aynı zamanda, nüfus İkinci Dünya Savaşı'nın başına kadar büyüdü. Savaş yılları boyunca sayı önemli ölçüde azaldı (% 50).
Önümüzdeki yıllarda demografik veGöç göstergeleri negatif bir karakter taşımaya devam ediyor. Kursk bölgesi her yıl nüfusun% 1'ine kadar kaybediyor. Bugün nüfusu 1,1 milyondan fazla değildir.
Sayıma göre, sakinlerin çoğunluğu şehirleri temsil ediyor - neredeyse% 67.
Dominant etnik grup Ruslar. Geleneksel ibadet Ortodoksidir.

Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 2019

Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 2019

Related news

 • Makarna Mantı Tarifi
 • New York Times gazetesi
 • Yönetimde ne tür yönetimsel kararların verildiğini düşünün
 • Sivilcelerin tedavisi için
 • Freeride için bisikletler: genel bakış, türleri, özellikleri ve yorumlar

 • Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 72

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon


  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 22

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 73

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 55

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 58

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 42

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 44

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 37

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 10

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 2

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 53

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 41

  Kursk nüfusu: tarih, güç, etnik kompozisyon 4