Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir 2019

Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir 2019 Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

Malç nedir ve nereden alınır? Bahçede malç nedir?

Üzerinde kişisel bir arsa bakımımeyveler veya sebzeler yetiştirilir, mutlaka bitkileri korumak ve beslemek için önlemler içermelidir. Bu durumda, eğer bahçe küçük veya ülke tarımı şehirden uzakta yapılırsa, bu amaç için malç kullanımı tavsiye edilir. Malçların ne olduğunu ve nereden alınacağını anlamak için, doğaçlama malzemelerden tam anlamıyla hazırlandığından, zor olmayacaktır. Bu üst pansumanın hazırlanmasından önce dikkate alınması gereken tek nokta, bitki türünün ve malçlamanın sağlayacağı etkidir.

Malç nedir?

malç nedir ve nereye alınır

Malç yabancı yaratımında kullanılabilir,yaprakları, eski talaş, saman, kabuğu, kompost ve diğer malzemeler, atık, yanı sıra işlenmiş ürünler. Ana durum bu hammaddeden bir dizi besin almaktır. Ayrıca, malç ne olduğunu ve evde nereye götüreceğini anlamak için, normal gübre dönüşebilir. Sonbaharda özel olarak hazırlanmış bir yere konulursa, ilkbaharda, malçlamada kullanım için en uygun durumu bulacaktır. Dahası, toprak yüzeyine dağılmış ve toprağın bağırsaklarında "rastaschat" solucanına kadar beklemelidir. Bu şekilde humus dağılımı, kök sisteminin bulunduğu toprak seviyesinde gerçekleşir. Aynı şekilde, diğer malç türleri de gelir - şema basittir: eğer mümkünse, bu yeri bordürlerle korumak ve eğer organikler zengin bir ürün biçiminde bir sonuç verene kadar beklemek için, soyunma yataklara yayılması.

Malç pozitif etkisi

ilkbaharda malç almak

Malçlama örtüsü toprak tabakasını sağlaryararlı mikroorganizmaların gerekli kaynağı. Bu tabakanın ayrışması sırasında besin elementlerinin mineralizasyonu hızlanmakta ve bitkilerin gelişiminin etkinliği artmaktadır. Yani, bahçedeki malçın tanımı, iki yorumu olabilir. Bir yandan, bu toprak tabakasını korumak ve beslemek için bir teknik işlem, ve diğer yandan - ekili bitkilerin büyüme ve gelişme için gerekli ek gübre. Örtülü organiklerin ayrışması doğrudan toprak tabakasında gerçekleştirilir, bunun sonucu olarak tüm değerli eser elementler hedefe ulaşır ve boş yere yok olmazlar. Bazı durumlarda, malç örtüsünün varlığı toprağın gevşetilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır, çünkü bitkilerin kök sistemi yüzeydeki yoğun bir kabuğun olmaması nedeniyle optimal oksijen kaynağını alır.

Karanlık mı, aydınlık mı?

malç nedir ve evde ne

Bilindiği gibi ısı emiliminin yoğunluğu veışık büyük ölçüde nesnenin rengi ile belirlenir. Toprak tabakasının güneş ile etkileşimi, doğurganlığını belirleyen en önemli parametrelerden biri olduğundan, yatağın örtüleceği malç rengini düşünmeye değer. Özellikle, bu, toprağın ısıl rejimini düzenlemeye izin verecektir. Ve yine soru, doğru rengi elde edebilmek için malç ve neyi nereden alacaktır? Hafif bir malzeme için talaş ve samanı, koyu humus ve yeşillik kullanabilirsiniz. Ama daha önemli. İlk önce toprak için neyin gerekli olduğunu doğru olarak belirlemek gerekir, çünkü malçlama ile termoregülasyon hem olumlu hem de olumsuz bir rol oynayabilir. Örneğin, karanlık bir örtü, ısının ve ışığın tutulmasını sağlayacaktır - güneş ışığının gelmesini en aza indirir, bu da toprağın aşırı ısınma olasılığını azaltır.

nerede malç almak

Taze biçilmis çimlerden malç

Taze kesilmiş çim en erişilebilir malzemedir.Hem bir yaz evi hem de bir bahçıvanı kolayca bulabilir. Malçın ne olduğu ve nereye götüreceği sorusu ile ilgili sorun, lupine, yonca, hardal, ısırgan otu ve bezelyenin saplarından hazırlanabileceğinden, kendi başına yok olacaktır. Bu, Rusya'nın hemen hemen tüm bölgelerinde yetişen oldukça yaygın otlar kümesidir. Kompozisyon, istisnasız tüm bu otları içerdiğinde, daha etkili olacaktır - toprak, farklı grupların mikro besinleri ile zenginleştirilecek, bu da verimli tabakanın yapısını ve sebzelerin büyüme oranlarını artıracaktır. Ayrıca, yukarıda tarif edilen bitkilerden malç, haşereleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Örneğin, ısırgan otunun genç sapları, sıralar arasında dağılmış, çileği salyangozlardan koruyacaktır. Krizantem ayıya karşı mücadelede yardımcı olacak ve tırnaklı marigolds nematodları korkutur.

Kompost ile malçlama

Kompostun kendisi iyi bir araçtırtoprağı yapılandırmak ve yararlı maddelerle bitki örtüsünü sağlamak için. Toprak tabakasının zararlı bakterilerini yok eden canlı mikroorganizmalar içerir. Bu malç ne olduğunu anlamak isteyenler için başka bir örnektir. Aşağıdaki fotoğraf kompost malçlamayı göstermektedir.

malç fotoğraf nedir

Böyle bir örtü sadecezararlılar, ama aynı zamanda bitki hastalıklarını önler. Komposttan malç sadece 2-3 cm kalınlığında olabilir, ancak bu tabaka bitkilere hiçbir kimyasal fungisitin karşılaştırılamayacağı koruma sağlamak için yeterlidir. Bazı çeşitler için, kompost gübreleme kullanımı konusunda uzmanların doğrudan belirtileri vardır - örneğin, hastalıklara yatkın güller ve domatesler.

Odun yongasından malç

Bu malzeme malçlama aracı olarak uygundurçok yıllık çiçekler için tasarlanmış toprak. Bu tür malç almak için bir yer bulmakta sorunlar varsa ve kendi cips yok, o zaman kabuğu ile değiştirilebilir. Her iki durumda da, bitmiş malzeme, toprağın koruyucu özellikleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olacak, yabani otların gelişimini engelleyecek ve suyu tutacaktır. Bu arada, tüm analoglar arasında en dayanıklı kapak. Odun yongasından gelen malç, yıl boyunca orijinal özelliklerini koruyabilir.

bahçede malç nedir

Ancak bunun kullanımıyla ilgili kısıtlamalar varmalçlama araçları. Asetik veya asidik kokuyu buharlaştırarak cips kullanılamaz. Bu gibi durumlarda, bitki birkaç saat sonra ölebilir. asetik asit, ağaç yongaları içerdiği gerçeği nedeniyle böyle keskin bir koku varlığı bol oksijene erişimi olmayan bozunması sırasında yayılan. Baharda malç nereden, dikkatli diğer ahşap malzemelere yakından bakmak gerekir karar verin. Bir çimdik, yarı yarıya verim artırabilir bitki bağlı olarak daha az etkili değildir çam ağaçlarının dalları, kullanabilirsiniz.

Bir kapak malzemesine dayalı malç

Malçlama genellikle yardımı ile yapılırev filmi veya dokuma malzemeler. Yatağı böyle bir güverteyle örterek, nem tutma, yabancı ot kontrolü ve toprağın gevşetilmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi soruyu cevaplamak gerekiyor: malç nedir ve böyle bir kaplama oluşturmak için nereye götürülür? Kapak, karton, çatı malzemesi ve katrandan oluşabilir - ana şey malzemenin içinden geçmesine izin vermemesidir.

Bu malçlama yönteminin esasına görepratiklik ve dayanıklılık geçerlidir. Özelliklerine bağlı olarak, bu katman birkaç yıl sürebilir. Fakat ciddi bir dezavantaj var. Humus, tahta talaş ve komposttan farklı olarak, böyle bir barınak yiyecek sağlamamaktadır. Maksimum olarak, toprak yüzeyindeki nem ve sıcaklığın optimal olarak düzenlenmesini ve ayrıca bitkinin fiziksel olarak korunmasını sağlamak mümkündür.

Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir 2019

Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir 2019

Related news

 • Decompensation - Bu süreç nedir
 • Perestroika için para: Daire onarımı için nereden kredi veriyorlar
 • Tıbbi hazırlık Flucostat, uygulama incelemeleri
 • Halıdan İdrar Kokusu Nasıl Çıkar
 • Yeni Eğitim Standartları: SED Çocuklarla AOP

 • Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir


  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir

  Malç nedir ve nereden alınır Bahçede malç nedir