Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma PrensibiMetasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi


Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 94 29.01.2019, 04:13

Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi

İnternet, birkaç on yıl önce, sadeceEn gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan, şu anda hiçbir şey ile karşılaştırılabilir hızlı bir hızda gelişiyor. Her gün içindeki bilgi miktarı, dinamik olarak değişken verileri temsil ederek katlanarak büyür. Doğal olarak, böyle bir bilgi kitlesinin bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bu amaçla arama motorları zamanında tanıtıldı. Ama şu anda, her dakikanın Web'e geldiği tüm bilgi miktarlarıyla baş edebilmek için tek bir arama motoru değil. Özellikle arama algoritmalarının farkını dikkate alırsanız. Sonuçta, sorguyu farklı arama motorlarında sormak suretiyle, veritabanları tarafından birbirine eşdeğer olsa bile, kullanıcı tamamen farklı sonuçlar alabilir. Bu nedenle mevcut sistemleri geliştirmek gerekiyordu. Sonuçların bir araya getirilmesiyle, en gelişmiş PC'ler kendi yazılımlarında ek kaynaklar - meta-arama sistemleri uyguladılar.

Metasearch ne anlama geliyor?

İnternet ortamında bir meta listesi genellikle denirKullanıcının sorgusunu ve en yaygın arama motorlarının sonuçlarını işleyebilen bir makine. Başka bir deyişle, programın arayüzü geleneksel bir arama motorundan farklı değildir. Ancak, belirli bir istek verildiğinde, kaynakları kullanılmaz, ancak isteği önde gelen arama motorlarına yönlendirir ve sonuç olarak, kullanıcı çeşitli arama motorlarının veritabanlarından gelen sonuçların birleşik listesini görür. Üstelik, bu tür bir aramayı kullanmanın rahatlığı için, tüm yinelenen bağlantılar tamamen ortadan kaldırılmıştır, bu da veri çıkışının daha iyi sonuçlarına katkıda bulunmaktadır.

avantajları

Olabilecek en önemli avantajBir meta-arama sistemine sahip olmak, linkleri çoğaltmaksızın çeşitli arama motorlarının sonuçlarını elde etmek için çok fazla çaba sarf etmeden kısa bir süre için yeteneğidir. Bilgiyi yapılandırmak için sadece bir program kullanarak, çok sayıda öncü listeyi kullanmadan, farklı kaynaklardan daha geniş kapsamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.metasearch sistemleri

Çoğu kullanıcı bu türBazı nadir bilgi, belge veya programların bir arama motorunda görülebileceği ve diğerlerinde tamamen bulunmadığı bir problem. Böylece, bir kişi, aslında, nadir bilgi bulunan yerlerde kullanmaya başlar. Ve yine, benzer bir sorunla karşı karşıya. Zaten seçilen arama motoru başka bir sorguyu bulamıyor, ancak daha önce beklentileri karşılamayan eskisinde gösteriliyor. Metasearch sistemlerini gerçek hayatta ortadan kaldırmak ve kullanıcılara en dengeli sonuçları vermek mümkün kılan bu eksikliktir.

eksiklikler

Metasearch'in tüm dezavantajları onunavantajları, mantıksal devamıdır. Meta-aramada kendi indeks veri tabanı yoktur, bu nedenle kendi sitelerinin URL'lerini eklemek mümkün değildir. İkincisi, oldukça önemli olan eksi, sözdizimsel olasılıkların oldukça yetersiz bir listesidir, yani genişletilmiş bir bilgi araştırması oluşturmak oldukça zordur.meta arama sistemlerine

Genel olarak, yirmi kadar farklıveri arama sistemleri ve doğal olarak gelişmiş arama seçenekleri farklıdır. Elbette, şu anda yeni bir okul ilkesi üzerine geliştirilen metasearch sistemleri var. MS'in kendisi arasındaki tüm farklılıkları hesaba katarlar ve buna göre, genişletilmiş araştırmanın daha fazla olasılığı vardır. Fakat şimdiye kadar bu tür sistemlerin sayısı azdır, bu yüzden sorun çözülmeden kalır.

tür

Fonksiyonel düşünmeden önceBu sistemlerin olasılıkları, bu tür aramalarda farklılıkların bulunduğuna dikkat çekiyor. Yukarıda tartışılan ve MS'in diğer arama motorlarının endekslerini ele geçirmesi ve daha sonra bilgiyi kullanıcıya aktarması gerçeğine dayanan klasik tip, en yaygın ve iddia edilen kabul edilir. Ancak bu kaynaklardaki gelişmeler ve değişiklikler göz önünde bulundurulduğunda, başka tür metasearch sistemleri de vardır.meta-arama bibliyografik sistemler

En yaygın şu anda biriTalebin sonuçlarına ilişkin bilgilerin çerçevelere daldırıldığı ve tüm bilgilerin aynı meta sayfada yer aldığı durumdur. Bu durumda her çerçevenin, hedef tarafından seçilen arama motorunun orijinal sayfasını içerdiğini belirtmek gerekir. Bazı durumlarda, kullanıcı tarafından seçilen PS sayısına bağlı olarak birkaç sayfa açılır.meta arama sistemleri listesi

Ayrıca "Hepsi bir arada arama" varyantı popüler. Yani, kullanıcının, sonsuz sayıda farklı arama sistemine erişebileceği bir arama formu açıktır. Ancak bir istekte bulunurken sadece bir tanesine başvurabilir. Başka bir deyişle, bir arama bir arama motorudur. Bu, klasik versiyonda olduğu gibi uygun değildir.

En yaygın arama motorları meta

Bu tür sistemler arasında en popülerKlasik platform Vivisimo metasearch sistemiydi. Bir ayda on iki milyona kadar benzersiz ziyaretçi topladı. Ancak, popülerliğin, kaynağı kullanmanın kalitesini ve rahatlığını otomatik olarak teyit ettiği anlamına gelmez.

Eski okul

Şu anda çok varklasik meta bulucular. Hepsinin uzun bir yaratılış, terfi ve varoluş tarihi vardır. Pratik olarak, bu tür sistemlerin her biri aynı eylem ilkesine sahiptir, bu nedenle bunları ayrı ayrı ele almaya değer değildir.meta arama sistemleri örnekleri

Bu nedenle, aşağıdaki gibi görünen klasik meta arama sistemlerini sunuyoruz:

 • http://www.dogpile.com,
 • http://www.metacrawler.com,
 • http://www.search.com,
 • http://www.vivissimo.com.

Ayrıca IxQuick, MetaEureka, ZapMeta, WebCrawler ve WindSeek'e de dikkat etmeye değer.

Ana fark, arayüz. Bu nedenle, aralarında en iyiyi seçmek oldukça zordur çünkü her kullanıcı kendi tercihlerine bağlı olarak bir kaynak bulur. Sadece bu sistemlerin her biri ile çalışmak için şahsen uğraştıktan sonra, hangisinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını ve beklentileri karşıladığını anlayabilirsiniz.

Yeni okul

Şu anda meta-arama sistemleri oluşturuluyorsözde "yeni okul" dan oldukça başka bir tür. Klasik olanlardan başlıca farkı kümelenmenin kullanılmasıdır. Teknik olarak uygulanması farklı biçimlerde gerçekleşir. Genellikle, kullanıcının isteğine bağlı olarak, bulutta eklenen bilgilere sahip otomatik bir anahtar kelime ve kelime öbeği seçimi gibi görünüyor. Ekranda, aramayı hassaslaştırabileceğiniz ve daha dar bir şekilde odaklanabileceğiniz ek tuşlar görüntülenir. Başka bir deyişle, meta-arama bibliyografik sistemleri, sorguyu daha odaklı hale getiren, bilgi alma kapsamını daraltan ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu verileri bulmasına yardımcı olan seçenekler sunar.

Ek olarak, yeni nesil sistemlerSonuçları daha net bir şekilde ortaya koyar. Başka bir deyişle, sözde arama stratejisini kullanırlar, yani gerekirse, kullanıcı kendi parametrelerini bağımsız olarak belirleyebilir.metasearch sistemleri internet

Yeni nesilden meta arama sistemlerine: Clusty, Kartoo, Mooter, Izito, WebClust ve iBoogie.

Arama yapanların verdiği her şeysıralama konusu ve meta-arama ile analiz edilir. Bu hemen gerçekleşir, sistem sonuçları alır almaz, tüm süreç otomatiktir. Kaynak, bulunan verilerin tüm açıklamalarını sıralar. Ayrıca, araştırmanın tüm bileşenlerinde ana kriter olan tekrarlanan bir analiz gerçekleştirilir ve araştırmacı tarafından belirli ve diğer bir PS'de bulunan tüm benzer veriler dikkate alınır.

Arama sayfaları

Yüksek dereceli arama motorlarına ek olarak, ayrıcaGenellikle "hepsi bir arada" olarak adlandırılır. Özelliklerinde, PS'ye çok benziyorlar, ama değiller. Pek çok meta-arama sistemini, benzerliklerinde yaratılan sayfaların örneklerini tartıştık: iTools, AllSearches, AdClick.ru ve Searchalot. Bir PC gibi aşağılıklarına rağmen, birçok kullanıcı hala bu kaynakları arama için kullanmayı tercih ediyor. Aslında, bu sayfalar çok benzer işlevlere sahip olduklarından ve örneğin iBoogie'de mevcut olan aynı özellikleri uyguladıklarından, bu şaşırtıcı değildir.

bulgular

Şu anda birkaç yüz varmeta-arama sistemleri olan kaynaklar. İnternet her yıl aktif bir hızla gelişiyor. Bireysel seçimle ilgili olarak, genellikle öznel faktörlere, örneğin başarılı bir renk yelpazesine veya ara yüzü kullanan konforun varlığına bağlıdır. Bazı meta-bulucuların başlangıçta başarısız bir şekilde yaratıldığını, işlevselliğinin aramayı iyileştiremediğini ve hatta bazı durumlarda sürecin kendisini daha da kötüleştirdiğini belirtmek gerekir. Bu bağlamda, kullanıcının kendisi için uygun bir kaynak seçmesi en iyisidir.metasearch sistemi vivisimo

Doğal olarak, Batı arama motorları birçok açıdanYerli ve birçoğu onları arama için bir araç olarak kullanırlar. Ama Rambler ve Yandex imkansız kalitesini ve kullanılabilirliğini söz etmeyin. Bunlar kendi çalışmaları ile mükemmel bir iş metapoiskoviki ve hatta karmaşık ve nadir istekler için en iyi sonuçları bulmak için yardımcı olur. Ayrıca Nigma.rf'ye dikkat etmek istiyorum. O ilk Meta Arama'nın için akıllı sistem olarak Rus internetin expanses göründü olduğunu. Yine bu anda sistem yoname.com denilen sosyal ağlarda araştırma için popülerlik kazanmaktadır.

Her durumda, bilgi ile aramaMeta arama sistemleri, farklı MS'lerin klasik kullanımından çok daha verimlidir. Sonuçta, çok daha fazla sonuç göstermekte ve ağ üzerinde geniş bir bilgi veritabanını kapsamaktadır. Ve İnternet'teki içerik miktarının hızla büyüdüğü hızı göz önüne alındığında, bu sistemler, Web'deki normal çalışma için bile çok yararlı olacaktır.

Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma PrensibiMetasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi

Related news

 • Skoda simgesi ne anlama geliyor Logonun tarihi
 • Yaban mersinli kurabiye tarifi
 • Kıymali Kömbe Videosu
 • Bir araba aküsünü şarj etmek için: önemli bir soru
 • Her derde deva: Kızılcık
 • Sonbahar-Kış Kot Trendleri

 • Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 80

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi


  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 12

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 93

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 99

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 36

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 31

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 95

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 59

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 71

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 90

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 40

  Metasearch Sistemleri: Örnekler, Çalışma Prensibi 38