Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 2019

Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 2019


Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 43 11.02.2019, 19:40

Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, obez ebeveynlerin çocuklarının zihinsel gelişim konusunda sorun yaşayabildiğini, sosyal başarılarının ve motor gelişimlerinin düşük olabileceğini gösterdi.

Obez Ebeveynlerin Çocukları %70 Daha Başarısız”

ABD Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü tarafından New York’ta yaşayan 5 bin kadın ve onların çocukları üzerinde yapılan araştırmada, şişmanlık ile zihinsel beceriler arasında ilişki bulundu. Araştırmada, çocuklar 4.aylıkken ve 3 yaşına gelene kadar 6 kez değerlendirildi. Pediatri Dergisi’nde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, obez annelerin çocukları 3 yaşına geldiğinde, diğer çocuklara oranla motor becerilerde başarısız olma riski %70 oranında artıyor.

Uzmanlar, şişman babaların çocuklarının başkalarıyla iletişim kurma becerilerinin düştüğünü; obez annelerin çocuklarının ise zayıf motor fonksiyonlarına sahip olduğunu ortaya koydu.Obez Ebeveynler ve Çocukları

Obez Baların Çocukları, Sosyal İletişimde Başarısız Oluyor

Obez babaların çocuklarının ise kişisel-sosyal alanda başarısız olma olasılığının 75 olduğu ortaya kondu. Araştırmada, bu durumun çocukların 3 yaşına kadar babalarıyla ve çevreleriyle ne kadar iyi iletişim kurdukları incelenerek belirlendi.

İki ebeveyni de obez olan çocukların problem çözme testlerinde başarısızlığa uğrama risklerinin normal ağırlıktaki ebeveynlerin çocuklarına oranla üç kat daha fazla olduğu belirtildi. Çalışma yürütücülerinden Dr Edwine Yeung, obezite ile zihinsel beceri arasındaki bağı inceleyen araştırmanın, ABD’de hamilelik öncesi ve sonrasına odaklanan çalışmalardan ayrıldığını söyledi. Babalar hakkında bilgi içeren az sayıdaki araştırmadan biri olan çalışmada, çocuk gelişimi üzerinde babanın kilosunun önemini gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, obez ebeveynler ile gelişimsel problemler arasındaki bağlantıya etkisi olan durumları tam olarak belirleyemeseler de, hayvan çalışmaları gebelik sürecindeki obezitenin fetal beyni etkileyebilecek iltihaplanmaya neden olabileceğini gösteriyor. Bu konu hakkında yapılan diğer araştırmalar ise babanın spermlerindeki genlerin obezite nedeniyle etkilenebileceği gösteriyor.

Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 2019

Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 2019

Related news

 • Geline Neden Kına Yakılır
 • Bir keki aceleyle pişirirken: yararlı tavsiyeler ve öneriler
 • Sobadan zehirlenen anne ve kızı öldü

 • Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 41

  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor


  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 21

  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 51

  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 99

  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 63

  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 74

  Obez Ebeveynlerin Çocukları Zihinsel Gelişim Riski Taşıyor 6