Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimiOkulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi
Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

Eğitim okul öncesi omuzlarında yatıyoryetişkin büyük sorumluluk. Bu çağda, sünger gibi çocukların sunulan tüm bilgileri emebildikleri, karakterin ana özelliklerinin ortaya konulduğu ve bir kişinin gelişiminin gerçekleştiği bir çağdır. Okul öncesi çocukların yaş özellikleri çoğu zaman yetişkinlerin çocukların davranışlarını yanlış yorumlamasına ve onlardan daha fazla talep etmelerine neden olmaktadır. Bu eğitimde hatalara yol açar. Ayrıca, bu hatalar çocuğun kırılgan ruhuna bile zarar verebilir. Ne olmadığını ona yap. Çocuğu bu gelişmekte olan aşamada anlamaya çalışırsanız bundan kaçınabilirsiniz.

Kendinizden daha fazlasını talep etme

okulöncesi çocukların yaş özellikleri

Öncelikle, okul öncesi çağındaki çocukların yaşa bağlı psikolojik özellikleri, bir yetişkinin davranışını kopyalamaya dayanmaktadır. Bu çeşitli sorunlara yol açar:

 1. Çocuk yetişkin eylemi istiyorgerçekleştirilinceye kadar. Örneğin, bir kız annesinin nasıl sebze dilimlediğine bakar. Annem bir kızın hayatındaki en önemli kişidir, bu yüzden bebeğin onun için her şeyi tekrarlamak istediğini söylemez. Bıçağı almak istiyor ama annenin korkusuyla yüzleşiyor ve bıçağa dokunmaya asla cesaret etmemeyi talep ediyor. Annenin tepkisi, bir yetişkin bakış açısından anlaşılabilir. Ama bir çocuk için bu öyle değil. Annen kötü bir şey mi yapıyor? O zaman onun otoritesi zayıfladı. Bıçaklara dokunmayın. Bu yetişkin bir meslek mi? Daha sonra çocuk bunu daha da tekrarlamak istiyor, ancak annesinin bu eylemi onaylamadığını zaten biliyor, bu yüzden bunu gizlice yapmalısınız. Sorunun çözümü çok basit - çocuğu ona götür ve ellerini kontrol ederek sebzeleri kesiyor. Bıçağın çok keskin olduğunu ve bebeğin sadece annesiyle ona dokunması gerektiğini açıklayın. İlgi duyulur, annem ile temas yeni bir seviyeye ulaştı, annem daha da büyülü bir yaratık oldu, çünkü keskin bıçaklarla bile başa çıktı.
 2. Çocuğu uzlaşmalara zorlamayın. "Yulaf ezmesi ye, sana bir şeker vereceğim", "odadan çıkar ya da gitme". Okul öncesi çocukların yaş özellikleri, bir yetişkin ve bir çocuk arasındaki farkı anlamalarına izin vermez. Bir uzlaşma sağladınız, ve yakında çocuk şöyle der: "Krep yapmazsanız yemem!" Ebeveynlerin kendilerine çocuklara talepte bulunmalarını öğrettikleri ortaya çıkıyor. Bunun yerine, oyuncakları temizlik yarışına neşeyle başlayabilirsiniz. Ya da bebeği ayrıntılı bir şekilde ithaf edin: “Oyuncakları hızlıca çıkarmazsak, sirke geç kalırız” vb.
 3. Kendin yapamayacağın şeyi istemiyorum. Bir kadının geldiği bilge adam hakkında harika bir hikâye vardır ve oğluna, bir kaşıkla şeker yememesi için onu ikna etmesini istemesi ve zararlı olması nedeniyle ona sorması gerekir. Adaçayı kadına bir hafta sonra bir hafta sonra gelmesini istedi. Ve bir sonraki toplantıda oğluna "Şeker yemeyin, vücudunuza zarar verir" dedi. İlk toplantıda adalet bu basit ifadeyi neden kullanamadı? İşin kendisi, kendisine çok şeker düşkündür ve böyle bir talimat vermeden önce, kötü alışkanlıktan kurtulmak zorundaydı. Yani, çocuğu sosis yememeye çağırmak, onları buzdolabınızda saklamamak.

Bunlar, yetişkinlerle ilişkilerde tökezleyen bir blok haline gelen okul öncesi çocukların 3 yaş özelliğidir.

Erken gelişme

okul öncesi çağındaki çocukların yaş özellikleri

Son zamanlarda birçok teknik ortaya çıktıerken gelişim. Birçok ebeveyn bunu yeni bir trend olarak kabul ediyor, bunun önemli olduğunu düşünmüyorlar. Ancak sunulan bilgilerin maksimum düzeyde ezberlenmesine izin veren bu yaş periyodudur. Okul öncesi çocukların yaş özellikleri, iyi motor becerileri, el masajı vb. Geliştirerek beynin farklı bölgelerini harekete geçirebilir.

İyi gelişmiş sığ olan çocukların olduğu kanıtlanmıştır.Motor beceriler akranlarından çok daha erken konuşmaya başlar. Fırça üzerinde bulunan aktif noktaların etkisine bağlı olarak etki elde edildi. Aynı dil öğrenmek için de geçerlidir.

Nedensiz Histeri

Çok sık ebeveynlerden duyabiliyorsunuzOkul öncesi, çocuk nedensel histerik düşüyor. Aslında, bu sadece imkansız. Sinir nöbetleri kurtulmak için, her zaman nedenini bulmak gerekir:

 1. Bir rejimin eksikliği. Okul öncesi çağındaki çocukların yaş özellikleri onları zamana karşı çok hassas kılar. Çocuğun kesinlikle hiçbir günlük rejimi olmadığında, farklı zamanlarda yatağa girer, düzenli sınıfları yoktur, sinir sistemi suşları sürekli değişimlerden dolayıdır.
 2. Yorgunluk. Tek histerik vakaları genellikle yorgunluktan kaynaklanır. Uzun bir yolculuktan sonra, erken kalkmak zorunda kaldınız, vb.
 3. Dikkat eksikliği. Ergenler bu durumu, yetişkinlerin görüşüne göre, yetersiz olarak ifade ederler. Küçük çocuklar histerik, sürekli gözyaşları ile dikkat çekmeye çalışırlar.

Histeri kurtulmak için yeterince kolay, ihtiyacınız varsadece sebebini belirlemek ve ortadan kaldırmak. Ama sabırlı ol. Rahatsız kipte, yaklaşık bir hafta boyunca bebeğin sinirliliklerine katlanmak zorunda kalacaksınız. Dikkatdeki bir artış da tek bir eylem olamaz.

Okul öncesi çocukların sosyalleşmesi

Okulöncesi çocukların 3 yaş özellikleri

3 ila 7 yıl arasında bir aktif varbir çocuğun toplumu incelemesi. Sitelerde şirketler için çabalamaya başlar, yaşıtları ve büyük çocuklarla ilgilenir. Bu yaşta bir anaokuluna gitmeye başlamak tavsiye edilir.

Bir çocuk için bir şirket seçerken, yaş veOkulöncesi çocuklarının bireysel özellikleri. Bazı çocuklar bir yaşına, diğerleri ise daha büyük çocuklardan oluşan bir topluma yönelir. Ebeveynler çocuğu tam olarak ihtiyaç duyduğu topluma vermeye çalışmalıdır. Sonra bebek birçok kez daha hızlı gelişir.

Konuşmanın gelişimi

Okulöncesi çocukların yaş özelliklerikonuşmaya uzan. 3 yıl içinde çocuk teklifler yaratmaya ve arzularını ifade etmeye çalışmaktadır. Ama henüz duygularını ve duygularını ifade etmek için yeterli sözleri yok.

Ek olarak, bağlamsal konuşma gelişmektedir, yani. eylem sırasını anlatma yeteneği, neler olup bittiğine ilişkin tutumlarını tanımlar. 7 yıl içinde çocuğun sözcük rezervi yaklaşık 3000-5000 sözcüktür. Bu çağda, konuşma gelişimi çocuğa verilen ilgiye bağlıdır. Konuşma oyunları oynamanız, eylemlerinizi ve çocuğunuzu tanımlamanız, duyguları tartışmanız gerekir.

Hayal gücünün gelişimi

Okulöncesi çocukların yaş psikolojik özellikleri

Bebek karanlıkta sessizce uyuyor, cevap vermiyorbir örümceği çalıştıran ve genel olarak, biri hariç - annesini kaybetme korkusu yoktur. Üç yaşına gelindiğinde, hayal gücü gelişmeye başlar ve korkular ortaya çıkar. Karanlığın korkusu, şimdi her gölge uğursuz ana hatları bulur, böcekleri korkutur, yeni ilginç oyunlar vardır. Okul öncesi çağındaki çocukların yaş özellikleri, onları hayali ve gerçek arasında ayırt etmelerine izin vermez.

Çocukların sempati ve desteğe ihtiyacı vardır.anlayış. Korkularının üstesinden gelmelerine yardım edin, onları elinize alın ve korkutucu gölgeye doğru ilerleyin, bunun kesinlikle korkunç olmadığını gösterin. Başka bir görüntünün korkularını düşünün - kötü baykuşu güzel bir ateşböceğine dönüştürün. Çocuğun hayal gücünün çok esnek olduğunu unutmayın.

Okul öncesi çağındaki çocukların yaş özellikleri

Okul öncesi çağında çocuk gelişir:

- hafıza;

- dikkat;

- düşünme;

- Will;

- Takımda beraber olma yeteneği.

Bu yönlerin her birinin gelişimi ebeveynlere daha çok bağlıdır.

Okul öncesi hafıza

Hafıza gelişimi için egzersizler çok fazla. En basitleri - buzdolabındaki yiyecekleri hatırlayın, kapatın ve içeriği tekrar alın. Böylece görsel hafıza aktif olarak gelişmektedir.

Okul öncesi çocuklarla birlikte şiirler öğrenmeniz önerilir. Sözel bellek, yani, metni ezberleme yeteneği geliştirir. Okulda bu beceri çok yararlıdır.

Okul öncesi dikkat

Okulöncesi çağındaki çocukların yetiştirilmesinin yaş özellikleri

Daha büyük yaştaki çocukların gelişim özellikleriOkul öncesi dönem birçok bakımdan çocuk bakımının derecesine bağlıdır. Görevleri dikkatlice dinleyebilmek, performansının kalitesine bağlıdır. Dikkat, okul hayatında çok önemli olan azim teşvik eder.

Dikkatin gelişimi sessiz çalışmalarla desteklenir,yerinde oturmayı düşünerek. Örneğin, çocukla pencerede oturabilir ve aynı renkteki arabaları satabilirsiniz. Bu, dikkatin istikrarını geliştirecek, belirli bir eyleme odaklanmanızı öğretecektir.

Düşünme okul öncesi

Bu çağda düşünmek, bir "görseli yaratma" sistemidir. Çocuk gördüğü şey hakkında düşünür, bu görüntüye yansır. Matematik düşüncesini önemli ölçüde uyarır.

Okul öncesi dönemde olacak

İradenin gelişimi, başarılarla desteklenmektedir. Ve tersi, eğer bir şey uzun bir süre çalışmazsa, çocuk vazgeçirirse, onun çıkarlarını uyandırır. Okul öncesi çocukların yaş gelişim özelliklerinin çok bireysel olduğunu unutmayın. Belirli kareleri ayarlamak mümkün değildir. Bir çocuk mektubun 30 dakikasını yazdırabilir, diğeri 5 dakika içinde bir gerilemeden kurtulabilir.

Çocuğa karşı dikkatli olun, bu değişikliği yakalayın ve zamanında kurtarın. Will çok önemli bir kalitedir, genellikle bir kişinin başarısını belirler.

Bir takımda bir arada var olma yeteneği

Okul öncesi çocukların yaş özelliklerini dikkate alarak

Bir okul öncesi çocuğa katılmalıdırbahçe, gelişim sınıfları veya bazı çevreler. Çocuğun sosyalleşmesi mümkündür ve oyun alanında, ancak topluma yetişme yeteneği için sürekli bir kolektif gereklidir.

Okula kayıt yaparken, yaşokul öncesi çocukların özellikleri. Çocukla, hazırlanma şeklini ve okul takımına katılmaya hazır olup olmadığını belirlemek için bir konuşma yaparlar.

Kriz puanları

Okul öncesi çağındaki çocukların yaşı ve bireysel özellikleri

Okul öncesi dönemde, çocuk iki bekliyor"aktarma noktaları". İlk 3 yılda, çocuğun tezahür etmeye başladığı zaman, bağımsız olma arzusu. Bu döneme "Ben kendim" de denir.

İkinci deneme çocuğu 6-7 yıl içinde bekliyor. Öğrenme fanteziye son verirken, çocuk ilk zorluklarla karşılaşır. Ayrıca, bilinci göstermeye başlar, eylemlerini yetişkinlerin eylemleriyle karşılaştırır. Daha önce bir şapka giymek yeterliyse, o zaman neden onun olduğunu ve neden babasının bunu takmadığını açıklamak gerekir. Sabırlı olun ve unutmayın: bakış açınızı savunmak büyümenin çok önemli bir aşamasıdır.

Çocuğun gelişimini nasıl teşvik edebilirim?

Öncelikle her ebeveyn öğrenmeliAna kural çocuğunuza azami dikkat göstermektir. Mesleki öğretmenler iyidir, ancak hiç kimse çocuk inancını ebeveynlerin yaptığı gibi kendilerine veremez. Ve kendinize inanmak, küçük bir adam bile dağları dönüştürebilir.

Okul öncesi çağındaki çocukların yetiştirilmesinin yaşa özel özellikleri:

 1. Başarısızlık durumunda çocuğa bağırmayın, kızmayınOnu. Sadece basit bir konu gibi göründüğünü anlayın. Ve bir çocuk için, okuma, yazma, sayma, keşfedilmemiş bir şeydir. Ve eğer kolayca bir şey vermiş olsaydınız, çocuğunuzun bununla kolayca başa çıkmak zorunda kalmaz. Bırak onun olsun.
 2. Okul öncesi dönem benlik saygısının biraz fazla tahmin edildiğini unutmayın. Her çocuk kendini eşsiz ve en çok düşünür. Bu normaldir.
 3. Başkalarının omuzlarına kendilerinin yapabilecekleri bir şey yapmayınız. Hassas ve özenli olun.
 4. Çocuğun gelişimini geciktirmek değil, amahevesli olmak Çocuk hesaptan hoşlanmazsa, bir aylığına erteleyebilirsiniz. Daha sonra tekrar sınıfta girmeyi deneyin. Çok güçlü bir baskı, bir çocuğun bu konudaki isteğini sonsuza dek yok edebilir.
 5. Gelişimi heyecan verici bir oyuna dönüştürün. Okul öncesi çağındaki çocuklar kesinlikle bu formdaki her türlü bilgiyi algılar ve mükemmel bir şekilde hatırlarlar. Harfler çizin, her şeye şeker ekleyin, hayal gücünü ve yaratıcılığı gösterin.
 6. Çocuğa en rahat koşullarda daldırın, neredeyse tüm aileye hayatını kopyalayacaktır.

Erken gelişmeye mi ihtiyacımız var?

Okula nasıl ve ne zaman başlanırsa, ebeveynlere kalmış. Ancak gelişme, masada sürekli oturmak ve akıllı kitapları okumak anlamına gelmez. Okul öncesi çağındaki bir çocuk yaratıcılık yeteneğine sahiptir, bu sayede dünyayı kolaylıkla tanır, ancak bu bilişten, konuşma, sosyalleşme, dikkatin gelişmesine bağlı olacaktır. Buna karşılık, çocuğun öğrenme yeteneği buna bağlıdır.

Dolayısıyla, şüphesiz, bir çocuğun erken gelişiminde, gelecekte başarısına katkıda bulunursunuz. Ona okulda olabildiğince kolay başlama fırsatı verin.

Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimiOkulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

Related news

 • Cilt Tipinize Göre Fondöten Seçimi
 • Bir isim seçin: C
 • Harika Bebek Yeleği Anlatımlı
 • Glutensiz Yiyecekler Nelerdir
 • Etiket: tırnak tasarımı

 • Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi


  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi

  Okulöncesi çocuklarının yaş özellikleri: Çocuğun büyüme ve gelişimi