Paranın değeri nedir

Paranın değeri nedir?

Paranın değeri ekonomik bir kavramdır.Bunun temeli, sermayenin sürekli olarak sahibine gelir getirmesi gerektiği iddiasıdır. Bu nedenle, bugün paranın değeri uzak gelenden çok daha büyük olacak aynı miktarda tahmin edilecektir. Bu kavramın "Babası", bu kavramı 1202'de geliştiren Leonardo Fibonacci olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, Orta Çağ'da yaşayan bir bilim adamı henüz dış faktörlerin etkisi altında faturaların amortisman olasılığını hesaba katmamıştır, çünkü zamanında sadece küçük metaller için değerli metallerden ve bakır paralardan yapılmış sikkeler vardı.

Ve zaman içindeki paranın değeri,Finans kuramının temel kavramı, risk ve enflasyon olmak üzere iki ana faktöre bağlıdır. Ve kredi banknotlarının aksine, altın karşılığında döviz kuru, "troy ons" bağlı olmayan, amortisman kağıt mezhepleri en duyarlı. Bu nedenle, günümüzde paranın zaman değeri, tüm modern devletlerin iktisatçıları tarafından kullanılan ve özellikle kredi programlarının geliştirilmesinde belirleyici olan bir göstergedir.

Aynı zamanda paranın değeriBir insanın uzak bir gelecekte bu mezhepteki aynı sayıda mezhepten daha fazla bir miktar almayı tercih edeceği varsayımına dayanır. Vatandaşlar ya da girişimciler bankaya para yatırdıklarında, her biri bu konuda para kazanmak ve faiz biçiminde gelir almak ister. Bu nedenle, finansal işlemler yapılırken, zaman faktörünün dikkate alınması gerekmektedir ve uzun vadeli işlemleri analiz ederken, farklı dönemlerle ilgili miktarları özetlemek yanlıştır.

yerleşim

Diğer ekonomik gibi para maliyetiözel formüller ile hesaplanan göstergeler. Dolayısıyla, finansal yönetimde, farklı zaman dilimlerinde parasal değerlerle çalışma yürütülürken, bu miktarlar ilk olarak bir döneme indirilir. Bunu yapmak için, tüm ödeme şekilleri iskonto oranı üzerinden yeniden hesaplanmalıdır; bu, gelecekteki gelirin akışını belirli bir miktarda geçerli değerde hesaplamak için kullanılan yüzdedir. Enflasyonun yanı sıra, bu gösterge bankanın birikimini kullanmak için alacaklının almak istediği kârlılık düzeyini de içermektedir.

Bankacılık sistemi

Mali alanda para maliyeti zorunludurBelge, faiz oranının boyutunu belirttiğinden, bir kredi veya mevduat anlaşması hazırlanırken hesaplanır. Örneğin, bir yatırımcı 5000 $ 'lık yatırımı beş yıl için% 12 oranında yatırmaya karar verdiyse, bu süre sonunda 8,000 dolar alacak. Bu, bu süre için paranın zaman değerinin 3,000 dolar arttığını gösterir. Ve bu fonların tam olarak artması nedeniyle tam olarak artmaktadır, bir kişi kendi tasarruflarını arttırmak ve kâr elde etmek amacıyla tasarruflarını kârlı bir şekilde yatırım yapma, kendileri için çalışmayı sağlama fırsatı kazanmaktadır.

Enflasyonun etkisi

Ancak, belirli bir yıl sonraBizim örneğimizde 8000 $ olan mevduat tutarı ve kârdan oluşan katma değer, beş yıl önce benzer miktarda paradan daha düşük bir satın alma gücüne sahip olacaktır. Bu enflasyon tarafından açıklanır, bu da katkı payının düşmesine neden olurken, gerçek gelir 3000 $ 'dan çok daha az olacaktır.

Bu nedenle, faiz oranının bileşimi değildir.Sadece risk primi değil, aynı zamanda enflasyon oranını da, para biriminin amortisman oranı dikkate alınarak hesaplanır. Ve öngörülemeyen hiperenflasyon döneminde, artan değer sadece nominal olarak kalabilmektedir, çünkü bu miktar için aynı miktarda ürünü depodan önce satın almak mümkün olacaktır. Örneğin, bu tür durumlar genellikle gelişmekte olan ülkelerde, katkının dolar cinsinden değil, istikrarsız ulusal para biriminde yapıldığı durumlarda ortaya çıkar.Related news

 • Sebze Çorbası (Terbiyeli)
 • Koreli otomobiller: markalar ve tarihçeleri
 • Dikkat Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler
 • Hyundai HD-120: makineye kısa bir bakış
 • Üçlü koruma: aktörler, roller, çekim

 • Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir


  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir

  Paranın değeri nedir