19.06.2019

Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 42

Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle)

Bu makale,vuruş sensörü. Bu cihazın arıza belirtileri de sizin için bilinir hale gelecektir. Modern bir otomobil, motorun bir bütün olarak çalıştırılmasından sorumlu olan bir elektronik bileşenler kompleksidir. Tabii ki, ülkemizin topraklarında bir sürü servis istasyonu var. Fakat arıza, herhangi bir zamanda ve en yakın hizmetten herhangi bir mesafede olabilir. Vuruntu sensörü çok küçük bir cihazdır, ancak motorun doğru çalışmasını etkiler.

Vuruntu sensörü nedir?

vurmak sensörü

Çalışma modu hakkında bilgi için gereklidiriçten yanmalı motor. ICE'nin kontrol sistemi oldukça karmaşıktır, birçoğu motorda patlamanın sinyalini veren bir sensör olan birçok cihaz içerir. Buna ek olarak, yalnızca patlamanın varlığını belirlemekle kalmamakta, aynı zamanda büyüklüklerinin ölçülmesine de olanak sağlamaktadır. Bu fenomen, yakıt yanma odasına beslenmediğinde ortaya çıkar. Özellikle, hava ve benzin oranı ihlal edilirse. Bu çarpmaların kontrol sistemi tarafından zamanında algılanması nedeniyle, yakıt-hava karışımı kompozisyon için ayarlanır. Sensör, ikinci ve üçüncü silindir arasında çok uygun bir düzenlemeye sahiptir. Başka bir deyişle, motor bloğunun ortasında açıkça görülüyor. Bu, motor üzerindeki en küçük patlama darbesini bile düzeltmenizi sağlar. Vuruntu algılayıcısı başarısız olursa, böyle şeyler olur. Bir arızanın belirtileri, "önceliği" veya diğer herhangi bir araba aynıdır.

Vuruntu sensörü nasıl çalışır?

patlama sensörü

Modern arabalar kullanılırgeniş bant ve rezonant tasarım tasarımı. Elektronik kontrol ünitesine bağlantı için bir veya iki çıkışı vardır. Temel, bir piezoelektrik elemanı - darbe ve titreşim altında elektrik üreten küçük bir plakadır. Bir düzenlilik vardır: Etkisi ne kadar güçlü olursa, plaka da o kadar çok enerji üretecektir. Benzer şekilde, titreşim ile: frekansı ne kadar yüksek olursa, piezoelektrik hücrenin çıkış voltajı o kadar yüksek olur.

Bu tür parametreler, sensör tarafından izlenebilirpatlama. Bir arızanın belirtileri (bu bakımdan "Gazelle" nin diğer araçlardan farkı yoktur) benzerdir. Plakadaki gerilim değeri hakkındaki tüm veriler mikro denetleyici temelinde inşa edilen elektronik kontrol ünitesine verilir. Ateşleme zamanlamasını ayarlamanızı sağlar ve yanma odasındaki yakıt-hava karışımının ateşleme reaksiyonunu da değiştirir.

Patlama nedir?

nakavt sensörü

Fakat patlamanın sensörü hakkında konuşmaya başlamadan önce,VAZ-2114 arıza ve diğer modellerin belirtileri nedeniyle bu fenomenin neden oluştuğunu bulmanız gerekir. Doğal olarak, gaz pedalı aniden sıkıldığında karbüratörlü motorlarda bir metal vuruşu duydunuz. Genellikle bu parmakların üzerine dökülür, ancak bu görüş tamamen doğru değildir.

Bütün sorun yanmanın başlangıcıdırhava-yakıt karışımı ve mumların elektrotları arasında kıvılcım atması zamanında değil. Dolayısıyla doğrudan yanma odasındaki sıcaklık ve basıncın artması. Sonuç olarak, yakıt karışımının patlaması ve kendiliğinden tutuşması başlar. Ve motor duvarındaki patlama dalgası metal vuruşuna çok benzer.

Vuruş patlamasının ana nedenleri

Patlama sensörü Arıza VAZ 2114 belirtileri

Bu fenomenin ne olduğunu anlayarak, buna değer.Patlamaya neden olan sebeplerden bahseder. Büyük önem taşıyan benzin, kalitesi ve markası (oktan sayısı). Son parametre ne kadar düşükse, daha az stabilite olan benzin detonlamaya tabi tutulur. Konuşmanın kalitesine gerek yoktur, kanıtlanmış benzin istasyonlarında yakıt tüketin, böylece sorun yaşamazsınız. Çarpmanın, şüpheli yakıt istasyonlarına yakıt ikmali yaptıktan sonra oldukça sık göründüğünü unutmayın. Doğru, arızalı bir sensör olan VAZ, arızanın yazı içinde düşünüldüğü belirtileri, vurma işleminden zamanında kurtulmanızı sağlar.

Ek olarak, çalmanın ortaya çıkmasının nedenlerinden biri deyanlış ayarlanmış ilerleme açısı. Triger kayışının birkaç dişe taşınması, dolayısıyla işin ihlali mümkündür. Genellikle patlamanın ortaya çıkmasının nedeni zayıf bir hava-yakıt karışımıdır. Sonuç olarak, yakıt daha az buharlaşır ve çok daha fazla ısı emer. Bu nedenle keskin sıcaklık atlama ve vuruşun görünüşü. Bu tür bir arıza, buji elektrotlarına bakarak bulunabilir.

Patlamaya neden başka ne olabilir?

Patlama sensörü Arıza VAZ 2110 belirtileri

Patlamanın ortaya çıkmasının ana nedeni keskinyanma odasında sıcaklık artışı. Ayrıca, patlama vuruşu vanalarda bir arızaya neden olabilir. Örneğin, alım ve tükenme çalışmaları bozuldu. Aynı zamanda, egzoz gazları engelsiz olarak kaçamaz. Bu, motorda patlamaya neden olur. İçten yanmalı motorun çalışmasının gerçekleştiği koşullar daha az önemsizdir. Özellikle, karışımın kalitatif bileşimi yanma odasına verilir. Ve sonra VAZ'ın patlama sensörü, şimdi öğrendiğimiz bir arızanın belirtilerine yardımcı olacaktır. Motor performansını ayarlamanızı sağlar.

Bir artış olduğu göz ardı edilmezICE üzerindeki izin verilen maksimum yük ve yanma odasında büyük miktarda karbon bulunması mumların elektrodu üzerinde. Operasyon yüksek ortam sıcaklıklarında gerçekleşirse, o zaman patlama vuruntusunun ortaya çıkışı sadece kaçınılmazdır. Tabii ki, içten yanmalı motorun, tüm elemanlarının aşırı ısınması var. Krank mekanizmasının güçlü aşınması, ICE'nin erken bozulmasına neden olur.

Sensör bozulursa ne olur?

vuruntu sensörü

Vuruntu sensörü mümkün olabilirhatalarla çalışmak. Aynı zamanda motor dokunmaya başlar. Bu durumda, cihazı teşhis etmeniz gerekecektir. Her şeyden önce, sensörün aracın kontrol sistemine bağlandığı kablo tesisatının durumuna dikkat etmelisiniz. Konektörlerin durumuna dikkat edin. Plak olduklarında veya okside olduklarında, bir süpürme yapmak gerekir. Böylece, herhangi bir vuruntu sensörü kontrol edilir. "Kalina", makalede verilenlerden farklı olmayan bir arızanın işaretlerini, zamanında bakım ve öğelerin değiştirilmesi gerekiyor.

Fakat dışarısı olmadığı durumlardahasarlar bulunmazsa, sensörün kendisinde bir arıza olduğu sonucuna varabiliriz. Bütün işler bağımsız olarak yapılabilir. Vuruntu sensörünü çıkarmak için küçük bir takım sete ihtiyacınız olacak. Tipik olarak, kaldırma işlemi 20 veya 13'teki bir tuşla yapılır. Hepsi, aracınızda hangi cihazın kullanıldığına bağlıdır.

Teşhis için basit bir yol

Bir ceylanın arıza sinyallerini vurmak

Çıkarmadan sonra voltmetre eksi bağlayınSensör gövdesine çıkış, artı - bundan gelen kabloya. Voltmetrenin ölçüm sınırı 0,2 V olarak ayarlanmalıdır. Şimdi, patlatma sensörü prensibini dikkate alınız. Yukarıda, plakanın darbe sırasında elektrik üretmeye başladığı söylenmiştir. Bu nedenle, cihazın vücudunda birkaç kez vurmanız gerekir. Bu durumda, onların gücü farklı olmalıdır. Vuruntu sensörüne ne kadar vurduğuna bağlı olarak, voltmetre değişecektir.

Değişmezlerse, bir arıza varcihazı. Bu durumda, sadece tam bir değiştirme yardımcı olacaktır. Sensörü herhangi bir araba satıcısından alabilirsiniz. Lütfen bu cihazın çeşitli tasarımlarının olduğunu unutmayın. Bu nedenle eski sensörü bir örnek olarak yanınıza alın. Vuruntu sensörlerinin servis ömrü çok yüksektir. Onlar pratik olarak ebedi, çünkü onlarda kırılacak hiçbir şey yok. Ayrıca, farklı otomobillerin orijinal patlama sensörünü kullandığını da belirtmek gerekir. Bir arızanın belirtileri (Toyota veya VAZ, önemli değil) aynı olacaktır, ancak çıkış sinyalinin seviyesi ve şekli önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Sensör devresindeki ana arızalar

Fark ettiğin gibi,Vuruntu sensörünü değiştirirken zorluklar. Ancak, yeni bir cihaz kurduktan sonra bile motor düzgün çalışmıyor. Bu gibi durumlarda, aracın kablolarını tamamen teşhis etmek gereklidir. Motorda bir arıza olduğunu belirten lamba yanar, devrilir, kararsız çalışma gerçekleşir.

vuruntu sensörü

Yaygın bir arıza nedeni sinyaldedirkırılabilecek tel. Ek olarak, koruyucu örgünün bütünlüğü bozulabilir. Genellikle, sensörün kısa bir devresi birbirini açar. Arızanın sensörün kendisinde mi yoksa elektronik kontrol ünitesine bağlı olduğu kablolarda mı olduğuna bakılmaksızın, harici işaretler aynı olacaktır.

bulgular

Şimdi bir sensörün ne olduğunu biliyorsunuz.patlama. VAZ-2110 ve diğer arabaların belirtileri de sizin için bir sır değil. Ve böylesine basit bir cihazın teşhis ve değiştirilmesini kolaylıkla yapabilirsiniz. Asıl önemli olan, motorda vurma görünümüne zaman ayırmaktır. Güvenilmez benzin istasyonlarına yakıt doldurmamaya çalışın.Related news

 • Karın yağlarını eriten 3 besin
 • İşte Türkiyede 2018e damga vuran YouTube videoları
 • Zeminde bir etekle ne giyersiniz Ayrıntılara dikkat et
 • Dişler doğranır: acıyı nasıl hafifletir Çocuğun dişleri ne zaman var
 • Geleneksel tıbbın erkeklerde hemoroid tedavisi üzerine

 • Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 80

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle)


  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 7

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 90

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 76

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 65

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 41

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 19

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 85

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 2

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 2

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 48

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 32

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 83

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 53

  Patlama sensörü: arıza belirtileri (VAZ, Kalina, Priora, Toyota, Gazelle) 52