Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 2019

Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 2019
22.08.2019

Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 67

Perinçek: ABD, Yahudi İsrail'den sonra 'Kürt İsrail' kurma peşinde

15:13 13.06.2019(Güncellendi 15:23 13.06.2019)URL'yi kısaltın

Sputnik'e konuşan Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, ABD'ye karşı Türkiye-Rusya ittifakının çözüm olduğuna işaret etti. Perinçek "Katar krizi ve Kürdistan referandumuyla güç kazanmaya çalışan ABD'nin çabaları nafile" dedi.

Türk askeri
İstanbul'da gerçekleştirilen Rusya Federasyonu Ulusal Günü resepsiyonuna katılan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Sputnik'e verdiği demeçte, Rusya ve Türkiye'nin gittikçe iyileşen ilişkileri ve ilişkilerin bölgeye olumlu etkilerine değindi.

Perinçek "İki ülkenin ilişkileri artık hem bölgesel hem de küresel çapta bir beraberliğe dönüştü. Kürdistan kurma amacıyla referandum teşebbüsü söz konusu. Ancak Türkiye, İran ve Rusya böyle bir referandumun gerçekleşmesine karşı. Katar konusunda da aynı şekilde bir mutabakat var. Suriye'nin kuzeyinde Amerikan koridorunun açılmasına da hem Türkiye hem Rusya karşı. Türkiye ve Rusya'nın ikili ilişkileri artık stratejik bir değer kazandı. Bu ilişki, hem daha zaruri hem de artık taktiksel olmanın ötesinde stratejik bir dostluğa dönüştü. Bu iki taraf için de son derece olumlu" dedi.

‘ABD ÇABALADIKÇA BATAKLIĞA DAHA ÇOK BATIYOR'

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil dokuz ülkenin Katar'la ilişkilerini kesmesine sebebiyet veren Katar-Suudi Arabistan gerilimine değinen Perinçek "Katar meselesi dünyadaki cepheleşmenin bir yansıması. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suudi Arabistan ve bazı birkaç gerici körfez emirliklerini Katar'a karşı mevzilendirdi. Ama bu cephenin karşısında Fas ve Cezayir'den tutun Rusya, Türkiye, İran gibi çeşitli güçler var. Bu gerici ülkelerin karşısında güçlü bir Avrasya cephesi oluşturuldu, bu yüzden ABD şimdiden kaybetmiş durumda" dedi.

Donald Trump ve Kral Selman Bin Abdülaziz
© AP Photo / Evan Vucci
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) aldığı bağımsızlık referandumu kararının da ABD ve İsrail'in içinde olduğu cephenin desteğinin bir sonucu olduğuna vurgu yapan Perinçek "ABD güçsüzlüğünü telafi etmeye çalıştıkça daha çok bataklığa sürükleniyor. ABD Kürdistan planıyla ikinci bir İsrail kurma derdinde. Yahudi İsrail'in ardından, Kürt bir İsrail. Ama bu hayalden ibaret. Çünkü ABD, emeline ulaşmak için hem Türkiye hem Rusya, İran ve Irak'ı karşısına alıyor. Şanghay İş birliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye olan Pakistan ve Hindistan da bu güçlere eklenmiş durumda" ifadelerini kullandı.

İsrail ve ABD'nin desteği olmadan böyle bir referandum girişiminin mümkün olmadığını ifade eden Perinçek "ABD, Barzani yönetimi gibi kendi aklı olmayan güçleri referandum yapmaları için kışkırtıyor. Bunu yaparken de Türkiye, İran ve Rusya'yı karşısına alıyor" dedi.

‘ABD'DE İÇ SAVAŞ VAR'

ABD'nin ‘Ortadoğu macerası' diye tanımladığı dış politikasının ülkeye 16 trilyon dolar kaybettirdiğini ve ülkenin bunun karşılığında hiçbir çıkar sağlayamadığını ifade eden Perinçek "Bunu ABD Başkanı Donald Trump bizzat kendisi ifade etti. Derin devlet Trump'ı esir aldığı için Trump, kabuğuna çekilmiş bir ABD planını gerçekleştiremiyor. Trump'ın asıl amacı Ortadoğu'da daha pasif bir politika güdüp Almanya ve Çin'i hedef almaktı. Ancak buna izin verilmiyor. Bu iki politikanın çarpıştığı ABD'de bir iç savaş var. " diye konuştu.

ABD'nin güç kaybederek yalnızlaştığına değinen Perinçek " Katar'ın hedef olması şaşırtıcı değil. Yarın öbür gün Suudi Arabistan da hedef olabilir, ona da şaşırmamak lazım. Çünkü güç kaybeden ABD'den kopmalar sürecek. Bu süreçte Türkiye'nin hamleleri büyük önem kazanıyor. Ortadoğu'da güç olmaktan uzaklaşan ABD'ye karşı, Türkiye'nin Suriye'ye el uzatması çok önemli. Türkiye yavaş yavaş Ortadoğu'da Rusya ile mutabakata vararak doğru noktada mevzilenmeye başladı" diye ekledi.

Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 2019

Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 2019

Related news

 • Mantar kurabiye tarifi
 • Sinema Akademi Oyunculuk Diksiyon Spikerlik – Sunuculuk Kursu
 • Japon üreticilerinden tamamen yeni bir model - Suzuki GW250
 • Tarçın İle Yapabileceğiniz Maske Tarifleri
 • Rus uzmanlar: Dünyanın yaşlı kişisi rekoru sahte olabilir

 • Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 7

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde


  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 86

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 86

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 78

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 17

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 43

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 22

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 7

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 16

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 71

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 52

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 42

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 49

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 77

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 30

  Perinçek: ABD, Yahudi İsrailden sonra Kürt İsrail kurma peşinde 69